komiksy: 1909 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #524

The Amazing Spider-Man #524Numer: The Amazing Spider-Man #524
Tytuł: New Avengers, Part 6: All Fall Down
Wydawnictwo: Marvel Comics 2005
Data wydania: Listopad 2005
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Mike Deodato Jr.
Tusz: Joe Pimentel
Kolory: Matt Milla
Litery: Vc’s Cory Petit
Okładka: Tony Harris
Asystent redaktora: Warren Simons
Redaktor: Axel Alonso
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $2.50
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spadającego w otchłań morską Spider-Mana chwyta Iron Man i zanosi do laboratorium w Stark Tower.

Po dwóch dniach nieprzytomny Peter się budzi. Tony informuje go, że zaaplikował mu odtrutki na toksyny, który były obecne w rakiecie Hydry. Jednocześnie wyjawia, że odkrył w jego krwi niepokojące anomalie, a jego system nerwowy dziwnie reaguje. Tony pyta się, czy Peter ostatnio miał takie objawy jak: utrata przytomności, niezręczność, zmieszanie i brak koncentracji. Parker przypomina sobie takie oznaki, ale nic o nich nie mówi. Stark opowiada też, że po zniszczeniu rakiety podziemna baza Hydry uległa samodestrukcji, a wszyscy jej członkowie, w tym ich lider Supreme Hydra Lascombe uciekli.

Później. Peter idzie przywitać się z ciocią May i Mary Jane, która gorąco go wita. Zauważa przy tym, że May bardzo zbliżyła się do lokaja Jarvisa. W tym czasie Tony ma spotkanie z dziennikarzem Chamblissem i wymusza na nim zaprzestania pisania plotek o romansie MJ, pokazując mu kompromitujące go zdjęcia.

Wieczorem Peter rozmawia w łóżku z żoną o nowym związku cioci May. Gdy bierze kąpiel, traci po raz kolejny przytomność. Budząc się po godzinie, kładzie się obok śpiącej MJ, powtarzając sobie, że nic mu nie dolega. Jednak w głębi duszy sam już w to nie wierzy…

Recenzja

Przed nami komiks kończący sześcioczęściową historię opowiadającą o nikczemnym planie przejęcia władzy nad światem przez organizację terrorystyczną o nazwie Hydra. A jednocześnie prolog do zapowiedzianego za miesiąc crossoveru The Other, który na zawsze odmieni życie Petera Parkera i jego bliskich!

Wątek Hydry jest znikomy. Wydarzenia, które rozegrały się po odpaleniu rakiety przez jej lidera, zostają przedstawione w formie retrospekcji przez Tony’ego Starka. Hydra przegrała bitwę, ale nie wojnę i fakt ucieczki jej przywódcy świadczy o tym, że jeszcze o niej usłyszymy.

Co w zamian? Przede wszystkim zamknięcie poruszonych w poprzednich numerach wątków pobocznych. Relacje między ciotką May a lokajem Jarvisem są już bardzo zażyłe i z pewnością ta dwójka zostanie parą. Plotki o romansie Mary Jane Watson-Parker pójdą w niebyt dzięki bardzo rozsądnie napisanej rozmowie Tony’ego Starka z dziennikarzem brukowca, Vincentem Chamblissem.

Teraz najważniejsze. Mamy już oznaki zbliżającego się wielkimi krokami crossoveru The Other. W krwi Petera wykryto dziwne anomalie, jego system nerwowy doznaje dziwnych zakłóceń, on sam często traci przytomność i wykazuje symptomy, o których mówi Tony Stark. Dopiero po przeczytaniu tego komiksu stwierdziłem, że scenarzysta już od kilku miesięcy podsuwa nam tropy, że z Peterem dzieje się coś złego! Zajęty historią z Hydrą zupełnie nie zwracałem na nie uwagi. To znacznie podnosi ocenę tego komiksu.

Pod koniec lektury, gdy Peter stara się przekonać samego siebie, że nic mu nie dolega, powtarzając ciągle „It’s nothing”, widzimy napis „Ciąg dalszy nastąpi… w historii The Other!” I wiemy, że jednak jest to zaklinanie rzeczywistości. 5 pajączków. Kolejne trzy numery serii to oczekiwany przez wielu crossover!

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #524 The Amazing Spider-Man #524 The Amazing Spider-Man #524

The Amazing Spider-Man #524 The Amazing Spider-Man #524 The Amazing Spider-Man #524


Related Articles

About Author

Dawidos