komiksy: 1839 komiksy polskie: 150 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #523

The Amazing Spider-Man #523Numer: The Amazing Spider-Man #523
Tytuł: New Avengers, Part 5: Extreme Measures
Wydawnictwo: Marvel Comics 2005
Data wydania: Październik 2005
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Mike Deodato Jr.
Tusz: Joe Pimentel
Kolory: Matt Milla
Litery: Vc’s Cory Petit
Okładka: Terry Dodson, Rachel Dodson & Edgar Delgado
Asystent redaktora: Warren Simons
Redaktor: Axel Alonso
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $2.50
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Duplikaty Avengersów atakują Spider-Mana, zmuszając go do ciężkiej obrony. Gdy grupa stwierdza, że jedyną szansą pokonania Pająka, jest praca zespołowa, wybuchają drzwi i do pomieszczenia wpadają Kapitan Ameryka, Iron Man, Luke Cage i Spider-Woman.

Avengersi zajmują uwagę duplikatów tak, aby Spider-Man mógł zapobiec odpaleniu rakiety, która ma zatruć zbiornik Ogallala Aquifer zaopatrujący w wodę 8 stanów. Simon, renegat Hydry, wskazuje Spider-Manowi drogę. W dotarciu do pokoju kontrolnego pomaga mu Iron Man. Niestety, Edgar Lascombe, przywódca Hydry, ubiega Pająka i wykrzykując „Hail Hydra”, odpala rakietę.

Spider-Man wystrzeliwuje sieć i zaczepia się o pocisk. Rakieta wznosi się coraz wyżej, przez co Peterowi zaczyna brakować tlenu. Tuż przed utratą przytomności Spider-Man zmienia kierunek i cel urządzenia, majstrując przy jego giroskopie i systemie GPS. Peter odpada od rakiety, która ląduje i wybucha zgodnie z jego planem w oceanie. Bezwładne ciało Petera oszołomione wybuchem spada ku morskiej głębi…

Recenzja

To najbardziej napakowany akcją komiks od czasu The Amazing Spider-Man #519. Początek kontynuuje wydarzenia z poprzedniego numeru. Delektujemy się wspaniale naszkicowaną przez Mike’a Deodato walką Spider-Mana z genetycznymi duplikatami Avengersów. Pada kilka zabawnych tekstów Pająka, w tym nawiązanie do (nie)sławnej Sagi Klonów. Można zakładać, że to odpowiedź Straczynskiego na zarzuty oskarżające go o to, że w historii o Hydrze przemyca elementy z tego kontrowersyjnego okresu.

Potem na scenie pojawiają się oryginalni Avengersi, którzy rozpoczynają walkę z wojownikami Hydry. W tym miejscu scenarzysta robi rozsądny krok. Przenosi uwagę z Avengersów na poczynania Spider-Mana, który musi rozbroić rakietę tuż przed jej odpaleniem. Były obawy, że główna seria komiksowa o Pająku przestaje skupiać się na jej tytułowym bohaterze. 523 numer rozwiewa na szczęście te wątpliwości.

Kilka ostatnich stron komiksu jest pokazem ogromnego heroizmu Spider-Mana. Gdy Pająk stara się zmienić kierunek i cel rakiety, czytamy bardzo dobrze napisane przemyślenia bohatera. Mamy naprawdę wrażenie, że Peter jest gotowy na śmierć i zdaje sobie sprawę ze swojego losu, ale jednocześnie nie wątpimy, że to prawdziwy heros, który nie podda się, dopóki nie zrobi wszystkiego, aby uratować świat i ludzkość.

Zaletą komiksu są też wspaniałe rysunki Mike’a Deodato. Wystrzał rakiety czy też jej zamieszczony na ostatniej stronie wybuch zapadają w pamięć. Dlaczego więc tylko 4 pajączki? Mimo niezłego scenariusza i świetnej warstwy graficznej komiks jest lekturą na niecałe 5 minut z zakończeniem, które choć jest emocjonujące, to również pozwala łatwo przewidzieć wydarzenia w następnym numerze.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #523 The Amazing Spider-Man #523 The Amazing Spider-Man #523

The Amazing Spider-Man #523 The Amazing Spider-Man #523 The Amazing Spider-Man #523


Related Articles

About Author

Dawidos