komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #56

The Amazing Spider-Man #56Numer: The Amazing Spider-Man #56
Tytuł: Disaster!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1968
Data wydania: Styczeń 1968
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: John Romita
Tusz: Mike Esposito
Kolory: Mike Esposito
Litery: Sam Rosen
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Doctor Octopus i Spider-Man kradną stabilizator kontroli z fabryki Starka. W drodze do kryjówki złoczyńcy Spidey zastanawia się, kim jest i dlaczego stracił pamięć. W laboratorium Octopus bada urządzenie, które uległo przegrzaniu. Diaboliczny naukowiec każe Spider-Manowi udać się do bazy wojskowej – Fortu Tyson – aby zdobyć potrzebny do naprawy izotop 16. Domaga się również od superbohatera ściągnięcia maski. Pajęczy zmysł wariuje, lecz Pająk nie pamięta, co oznacza to “dzwonienie” w głowie. Domyśla się jednak, że Otto Octavius coś przed nim ukrywa. Po krótkiej sprzeczce, dzięki której unika odkrycia swej prawdziwej tożsamości przed rzekomym szefem, posłusznie wyrusza do Fortu Tyson, wyposażony w mapę wykonaną przez Doc Ocka.

Po wizycie u cioci May i Anny Watson zaniepokojona Gwen Stacy, która spotyka po drodze Harry’ego i Mary Jane, dzwoni do swego ojca George’a z prośbą o pomoc w znalezieniu Petera. Emerytowany kapitan policji, który wyszedł właśnie ze zwołanego przez pułkownika Johna Jamesona nadzwyczajnego posiedzenia szefów służb w ratuszu, obiecuje córce, że przejrzy raporty z ostatnich wypadków.

Spider-Man zakrada się do pilnie strzeżonej bazy. Zauważają go strażnicy, gdy ignorując pajęczy zmysł rozrywa kraty blokujące wejście do magazynu z chemikaliami. Bohater zabiera poszukiwany izotop i ucieka. Gubi jednak posiadaną mapę. Dzięki niej komandosi pod dowództwem Johna Jamesona docierają do kryjówki Otto Octaviusa w czasie kolejnej sprzeczki między Spider-Manem, a Doktorem Octopusem, który ma za złe “wspólnikowi” zgubienie mapy z bezcennymi danymi dla wojskowego wywiadu. Tymczasem przechadzający się po redakcji Jonah Jameson okazuje wielkie niezadowolenie przy Robbiem i Betty z faktu, że Peter Parker jest niedostępny, gdy mają tak gorący temat jak wojskowa operacja przygotowywana przez jego syna Johna.

Podczas zmasowanego szturmu na rezydencję Doc Ocka dowodzący akcją John unieruchamia macki Otto Octaviusa za pomocą stabilizatora kontroli. Mimo rozkazów wydawanych przez Octopusa zdezorientowany Spider-Man nie próbuje powstrzymać żołnierzy z oddziału Jamesona. Po zaaresztowaniu Doktora przez wojskowych Spidey wymyka się komandosom i salwuje się ucieczką. Przyczepiony do ściany wieżowca zdejmuje maskę i patrzy na swoje odbicie w oknie. Nie rozpoznaje jednak swojej twarzy. Peter Parker stał się człowiekiem bez przeszłości i przyszłości…

Recenzja

Świat schodzi na psy. Superbohaterowie stają ramię w ramię z super-łotrami i pomagają im w ich niecnych planach. W końcu każdego herosa dotyka wcześniej czy później tego rodzaju kryzys. Nawet krystalicznego Spider-Mana. Czy jednak Spidey aż tak się zmienił? Oczywiście, że nie, czego dowodem jest ten wyśmienity komiks. Pokazuje on jakim intrygom może paść ofiarą człowiek, który stracił nagle pamięć.

Bardzo interesująco przedstawiony jest stosunek Spider-Mana do problemu, jaki niespodziewanie spadł na jego głowę. Spidey domyśla się, że Doctor Octopus coś przed nim ukrywa i nie jest wobec niego szczery, ale nie ma innego wyjścia, jak tylko słuchać jego poleceń, jeśli zamierza dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Nie oczekujcie jednak, że Pająk zmieni się w rasowego i bezwzględnego kryminalistę. Głęboko wpojona moralność, przekonanie o zakłamaniu Otto Octaviusa i wreszcie pajęczy zmysł, którego przeznaczenia Peter nie pamięta, uratują go przed popełnieniem strasznych czynów takich jak zabicie Johna Jamesona czy też ujawnienie własnej tożsamości przed podejrzanym “szefem” z metalowymi mackami.

Dramatyczne położenie Spider-Mana spycha na dalszy plan jego konflikt z Octopusem. Niezwykle klimatyczna jest ostatnia scena komiksu. Tym razem Peter Parker nie załamuje się z powodu problemów w życiu osobistym, lecz popada w depresję, ponieważ stracił całą przeszłość i stał się człowiekiem z niepewną przyszłością. Jak Spider-Man odzyska utraconą pamięć? Cóż, o jego powrocie do zdrowia przeczytacie w kolejnych odcinkach serii, do czego gorąco zachęcam. 5 pajączków dla tego numeru. Jest on godny uwagi również z powodu debiutu ojca Gwen – George’a Stacy’ego, trzeźwo myślącego policjanta i przyszłego mentora Petera Parkera.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #56 The Amazing Spider-Man #56 The Amazing Spider-Man #56


Related Articles

About Author

Dawidos