komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #660

The Amazing Spider-Man #660Numer: The Amazing Spider-Man #660
Tytuł: Fantastic Voyage, Part 2
Tytuł 2: Infested Stage 2: Great Power
Tytuł 3: Can’t Get The Service, Part 3
Wydawnictwo: Marvel Comics 2011
Data wydania: Lipiec 2011
Scenariusz: Dan Slott, Fred Van Lente & Rob Williams
Rysunki: Mike McKone, Stefano Caselli & Lee Garbett
Okładka: Stefano Caselli & Lorenzo de Felici
Asystent redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Fantastic Voyage, Part 2
Karaiby. Future Foundation (Mister Fantastic, Invisible Woman, Spider-Man, Thing) rozpoczynają walkę z Sinister Six. Dzieci z FF nie słuchają poleceń dorosłych i również przystępują do bitwy w jaskini. Herosi odkrywają, że ich przeciwnicy są robotami, a prawdziwi są tylko Mysterio i Chameleon.

Budynek Baxtera, Nowy York. Doktor Octopus, Sandman, Rhino i Electro pod nieobecność FF włamują się do laboratorium, by pozyskać ich technologię. Otto chwali swój geniusz, który pozwolił mu wciągnąć Richardsa i innych w pułapkę na Karaibach.

Karaiby. „Rysa czasoprzestrzenna” spowodowana otwarciem portalu powoduje, że równoległe światy zaczynają się przenikać, wskutek czego Sue, Ben i Reed uzyskują inne supermoce. Z kolei strój Spider-Mana zmienia się w kostium zbliżony do Spider-Woman. Invisible Woman wykorzystuje urządzenie, które Valeria i Franklin przywieźli ze sobą i umieścili na plecach Dragon-Mana, do uszczelnienia „rysy” w portalu. Efektem ubocznym jest krótkotrwały wybuch, w zasięgu którego znajdują się dzieci. Spider-Man zapewnia im ochronę, jednak traci przez to z oczu Mysterio i Chameleona, którzy dają radę uciec. Peter obwinia siebie za ich ucieczkę. Sue zapewnia go, że powinien być z siebie dumny.

Tribeca, mieszkanie Petera Parkera. Przygnębiona Carlie pyta chłopaka, gdzie był. Prosi, by powiedział jej całą prawdę. Peter opowiada o sprawach służbowych, które noszą klauzulę tajności, ale nie są niczym złym. Pyta, co mówi jej przeczucie. Carlie odpowiada, że jest on dobrym, słodkim i miłym człowiekiem, po czym przeprasza go, ponieważ pod wpływem alkoholu zrobiła głupstwo. Pokazuje mu tatuaż głowy Spider-Mana, mówiąc, że myślała o symbolu Goblina, lecz zrezygnowała z niego. Peter nie ma żalu i oświadcza, że to najseksowniejszy tatuaż, jaki kiedykolwiek widział. Para godzi się pocałunkiem i kładzie do łóżka.

Scenariusz: Dan Slott & Fred Van Lente
Rysunki: Mike McKone, Stefano Caselli
Tusz: Mike McKone, Stefano Caselli
Kolory: Marte Gracia
Litery: VC’s Joe Caramagna

Infested Stage 2: Great Power
Infestacja: Dzień 1. Miles Warren przeprowadza obserwację badawczą w jednej ze szkół, gdzie pewien uczeń imieniem Ogden jest prześladowany przez silniejszych rówieśników. Jednym z nich jest Richard Davies, którego w nocy ugryzła pluskwa wyhodowana przez Jackala, dzięki czemu chłopak zyskał pajęczy-zmysł oraz nadludzką szybkość i siłę. Pewnego dnia Ogden postanawia zastrzelić szkolnego dręczyciela, jednak zmutowany Davies reaguje błyskawicznie na zagrożenie i jednym ciosem doprowadza do śmierci chłopaka. Przerażony uczeń ucieka ze szkoły, a Warren cieszy się z udanego eksperymentu.

Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Lee Garbett
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Joe Caramagna

Can’t Get The Service, Part 3
Midtown. Servicer, złączony z motorem Ghost Ridera, jeździ po mieście spragniony ludzkich dusz. Spider-Man zabiera Blaze’a na szczyt Empire State Building, skąd Servicer przywołuje moc, która wywołuje paraliżujący ból głowy u ludzi. Spidey jest również na nią podatny, zatem tylko Ghost Rider może ich ocalić. Blaze daje radę oddzielić demona od motoru. Ten mówi mu, że on i jego pojazd należą do piekła, a ich przeznaczeniem są ból i ogień. Rider miażdży Servicerowi głowę i każe przekazać wiadomość, że nie są niczyją własnością. Pająk prosi Blaze’a o podwózkę do domu, zanim ten „pójdzie na emeryturę”.

Scenariusz: Rob Williams
Rysunki: Lee Garbett
Tusz: Alejandro Sicat
Kolory: Fabio D’Auria
Litery: VC’s Joe Caramagna

Recenzja

W porównaniu do poprzedniej części, na którą miotałem gromy, komiks lepszy, o niebo lepszy, co wcale nie oznacza, że taki dobry. Jest dużo akcji, nawet stojącej na solidnym poziomie, zdarzają się też interesujące zwroty fabularne (transformacja FF w wyniku nakładania się na siebie różnych rzeczywistości), a cała intryga Sinister Six nabiera głębi (a jakie „plony” z niej uzyskamy, to się dopiero okaże). W ferworze walki giną niestety pewne wątki np. skarb Czarnobrodego, który ponoć krył jakieś mroczne tajemnice.

Najgorętsza dyskusja wśród czytelników rozgorzała wokół decyzji Carlie Cooper. Tutaj jak w soczewce widać, że celowo zrobiono prowokację, by wywołać ostre kontrowersje (i tym samym napędzić niezdrową ciekawość), i że cały ten proces odbył się kosztem utrwalonej charakterystyki postaci. W rezultacie nowa dziewczyna Petera straciła dużo na wizerunku, który trzeba było biegusiem poprawić. Efekt jest taki, że w sumie nie wiadomo, o co było tyle hałasu. Wydaje się, że jej scena rozmowy z Peterem przeszła jakiś retusz (ten jej tatuaż wydaje się być „doklejony” na ostatnią chwilę), po tym z jak negatywnym odzewem spotkał się poprzedni numer. A kto liczył na wielki melodramat w nowym związku Parkera, to grubo się przeliczył.

Dalsza część prologu Spider-Island z Jackalem w roli głównej uchyla rąbka tajemnicy osnutej wokół nikczemnego planu czołowego specjalisty od klonowania. Czy te żniwa przyniosą obfity plon, skoro nadal posługujemy się nazewnictwem z zakresu rolnictwa? Zobaczymy.

Zakończenie pobocznej historii z Ghost Riderem trudno w zasadzie komentować. Gleba była żyzna, ale zbiory z niej bardzo niskie, bo wystąpił nieurodzaj, czyli po naszemu historia miała potencjał, ale dała mało wrażeń, bo zabrakło na nią pomysłu. Posłużyła w zasadzie do rozreklamowania nowej serii, w której to Johnny Blaze zrzeka się klątwy Ghost Ridera. Tam może być ciekawiej niż na łamach tego komiksu.

3 pajączki, ale naciągnięte do granic możliwości.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #660 The Amazing Spider-Man #660 The Amazing Spider-Man #660

The Amazing Spider-Man #660 The Amazing Spider-Man #660 The Amazing Spider-Man #660


Related Articles

About Author

Dawidos