komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #10

The Amazing Spider-Man #10Numer: The Amazing Spider-Man #10
Tytuł: Spider-Verse, Part Two: Superior Force
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Styczeń 2015
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Olivier Coipel
Tusz: Wade von Grawbadger
Kolory: Justin Ponsor
Litery: Chris Eliopoulos
Okładka: Olivier Coipel
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Earth-1610. Na cmentarzu Miles Morales i Jessica Drew szarpią się z Verną i jej “ogarami”. Na ratunek przychodzą im Assassin Spider-Man (Earth-8351), Spider-Punk (Earth-138) i Superior Spider-Man (Earth-616), którzy zabijają sługusów Verny, po czym rozkazują ocalałym bez zbędnej dyskusji podążyć za nimi przez nowo otwarty portal. Na odchodne Miles poprzysięga, że Verna zapłaci za zniszczony nagrobek jego matki.

Bezpieczna strefa. Earth-13. Spider-UK (Earth-833) usiłuje przekonać Spider-Mana (Earth-616), że jest predestynowany do roli przywódcy i przewodnika Pająków. Silk odczuwa niewytłumaczalny pociąg do Kaine’a (Earth-616). Dyskusję o przeznaczeniu przerywa sygnał o wędrówce w tunelu czasoprzestrzennym drugiej niezależnie działającej grupy Spider-Manów. Old Man Spider (Earth-4) wręcza Peterowi Parkerowi przenośne urządzenie do otwierania portali między wymiarami. Na spotkanie z obcą drużyną wybierają się trzy grupki z azylu. Spider-Gwen (Earth-65) zostaje w bezpiecznej strefie na osobistą prośbę Petera. Mimo protestów Old Man Spidera, dość powściągliwego w uzasadnianiu swych decyzji, Silk dołącza do eskapady.

Earth-928. Kwatera Superior Spider-Army. Dochodzi do spotkania stronników Petera Parkera i żołnierzy Otto Octaviusa w świecie, z którego pochodzi Spider-Man 2099. Superior Spider-Man ruga przybyszów z enklawy za bezmyślność i nieostrożność, twierdząc, że w tak licznym gronie Inheritors łatwo i szybko ich namierzą. Dodatkowo jego urządzenie maskujące wskazuje anormalne odczyty w obecności Kaine’a (The Other) i Silk (The Bride). Old Man Spider wyjaśnia, że są oni wcieleniem wyjątkowych totemów. Obawy Spider-Ocka o wykryciu jego bazy potwierdzają się, gdy chwilę później z nieba zlatuje Daemos.

W zażartej walce z wiecznie głodnym przedstawicielem Inheritors ginie dzielny Spider-Cyborg (Earth-2818). Ciosy zadane szpikulcami Kaine’a, a potem odnóżami Spider-Ocka przynoszą Daemosowi śmierć. Część Pająków, w tym Spider-Girl, cieszy się z takiego rozwoju sytuacji, szafując argumentem sprawiedliwości, inni na czele z Peterem widzą w tym czynie zwyczajne morderstwo. Parker zwraca uwagę na to, że ciało ich przeciwnika nie obróciło się w proch, jak kiedyś uśmiercony Morlun. Spider-Man 2099 stwierdza, że technologia tych czasów umożliwiła Octaviusowi zahamowanie tego procesu, dzięki czemu będzie można przeprowadzić sekcję zwłok Daemosa. Six-Armed Spider-Man (Earth-92100) i Lady Spider (Earth-803) zgłaszają chęć do udziału w tym zadaniu. Octaviusa interesuje jednak bardziej postać Silk, w której widzi źródło wszystkich ich problemów, i między wierszami proponuje jej likwidację. Old Man Spider staje zdecydowanie w jej obronie, ale nagle ktoś skręca mu kark. Oczom reszty ukazują się Daemos, Brix i Bora, którzy rozpoczynają z radością polowanie.

Pod naporem trójki napastników armia Pająków postanawia się wycofać w chwili, gdy Assassin Spider-Man zostaje zjedzony przez Daemosa. Niektórzy jej członkowie wychodzą z własną inicjatywą. Dochodząc do wniosku, że Inheritors są w stanie klonować siebie w nieskończoność, Spider-Ben, Kaine i Ultimate Spider-Woman przenoszą się do miejsca, gdzie produkowane są klony, których wytępienie jest konieczne, jeśli koalicja Pająków chce w ogóle marzyć o zwycięstwie. Spider-Man podchodzi do umierającego Old Mana Spidera, którym okazuje się być Ezekiel Sims z rzeczywistości, w której Peter Parker zginął z rąk Morluna. Starszy mężczyzna przykazuje Peterowi strzec totemów – The Scion, The Other, The Bride – bez których ich walka nie ma sensu. Silk podkrada Parkerowi urządzenie do podróży między wymiarami i ucieka przez inny portal, chcąc odciągnąć uwagę Inheritors i nie narażać “braci i sióstr” z powodu swojej obecności. Spider-Woman (jako ochotniczka) i Spider-Man Noir (na wyraźne polecenie Superior Spider-Mana) podążają za Cindy Moon, by strzec jej bezpieczeństwa. Spider-Man 2099, Six-Armed Spider-Man i Lady Spider postanawiaja zabrać zwłoki klona Daemosa, aby odkryć słaby punkt przeciwników. Daemos rusza za swoim sklonowanym ciałem, a Brix i Bora zostają oddelegowani do pościgu za Silk. Spider-Girl pragnie dorwać Daemosa, ale od tego pomysłu odwodzi ją Spider-Man. Reszta kombatantów wraca do Pajęczego Azylu. Tam Spider-Ock oświadcza, że w związku z trwającą wojną nie ma czasu na dyskusję i od tej chwili to on tutaj rządzi.

Recenzja

Ku mojemu zdumieniu byłem zachwycony lekturą tego komiksu. Przy tak licznej gromadce Pająków, wśród których nie brakuje przerysowanych i bazujących na najbardziej fantastycznych konceptach postaci, dość łatwo było autorom otrzeć się o kicz, a oni, wręcz przeciwnie, wycisnęli z dostępnych bohaterów wszystko to, co najlepsze, starając się, by niemal każdy miał coś ważnego do powiedzenia lub zademonstrowania. Na liście alternatywnych Spider-Manów moimi faworytami są Superior Spider-Man, Spider-Ben, Scarlet Spider, Spider-Girl, Spider-Man 2099 i Old Man Spider, którego prawdziwą tożsamość też zaliczam do walorów tego zeszytu. W kwestii pochodzenia Inheritors również padają intrygujące teorie, które rozjaśniają okoliczności wcześniejszych przypadków wskrzeszenia Morluna, a przy okazji uwiarygadniają twierdzenie, że wydawnictwu komiksów z Nowego Yorku na dobre minęła już awersja do wątków z klonami.

Niniejszy odcinek sagi jest zarazem przemyślaną odskocznią do pobocznych serii i mini-serii. Na tym etapie historii formułują się kilkuosobowe zespoły, których przygody będzie można śledzić w tych dodatkowych wydawnictwach.

Czytelnicy spragnieni mocnych wrażeń murowanych przy zawrotnej akcji nie powinni czuć się pokrzywdzeni. Zarówno w zasadzce na cmentarzu w świecie Ultimate, jak i w bitwie w centrum dowodzenia Superior Spider-Army w futurystycznych realiach 2099 roku, jest na czym zawiesić wypatrujące igrzysk oko.

Ocena maksymalna z dopiskiem zawierającym słowa zachęty do przeczytania kolejnego numeru, który powinien zagwarantować równie intensywne doznania, do czego zobowiązuje go długo wyczekiwania w realu konfrontacja Amazing Spider-Mana i Superior Spider-Mana.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #10 The Amazing Spider-Man #10 The Amazing Spider-Man #10

The Amazing Spider-Man #10 The Amazing Spider-Man #10 The Amazing Spider-Man #10


Related Articles

About Author

Dawidos