komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #11

The Amazing Spider-Man #11Numer: The Amazing Spider-Man #11
Tytuł: Spider-Verse, Part Three: Higher Ground
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Luty 2015
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Olivier Coipel
Tusz: Wade von Grawbadger, Olivier Coipel, John Livesay, Victor Olazaba, Mark Morales
Kolory: Justin Ponsor
Litery: Chris Eliopoulos, Travis Lanham
Okładka: Olivier Coipel
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Bezpieczna strefa. Earth-13. Spider-Man rzuca wyzwanie Superior Spider-Manowi o przywództwo nad armią Pająków. Spider-Ock, przekonany o swojej wyższości, podnosi rzuconą rękawicę. Kiedy pojedynek trwa w najlepsze, Spider-Girl prosi Cosmic Spider-Mana o interwencję, jednak ten twierdzi, że ów konflikt musi znaleźć rozwiązanie bez ingerencji z zewnątrz. Walczący spierają się o to, czy jedną z ich metod działania powinno być zabijanie. Ponieważ Spider-Ock myśli, że przeciwnik jest jego młodszą wersją, Parker wpada na genialny pomysł – poddaje się, wiedząc jednak, że wróg nie odważy się go zabić z obawy o swoją “przyszłość”. Chwila konsternacji i Spider-Ock ląduje nieprzytomny na ziemi po silnym kopniaku w twarz.

Earth-13989. Karn uśmierca Spider-Wolfa, mając nadzieję, że po tych łowach ojciec przebaczy mu i pozwoli wrócić do rodziny, jednak obserwujący go przez Sieć Życia i Przeznaczenia surowy Solus nakazuje Great Weaverowi, by posłał Karna do innego wymiaru. Patriarcha Inheritors wypomina przybyłemu Morlunowi bierną postawę. Syn wyjaśnia, że martwi go przepowiednia, według której trzy totemy (The Other, The Bride, The Scion) pozbawią ich władzy nad rzeczywistością. Solus jest jednak pewny zwycięstwa, ponieważ zlokalizował wszystkie zagrożenia budzące obawy Morluna.

Bezpieczna strefa. Earth-13. Superior Spider-Man odzyskuje przytomność. Spider-Man zawiera z nim porozumienie i mianuje go swoim głównym doradcą. Pierwszym zarządzeniem nowego dowódcy jest zmiana siedziby z parku na miejsce w zamkniętej przestrzeni. Drugim krokiem jest kontakt z wysłanymi na misje do innych wymiarów drużynami. Zespół Spider-Bena nie odpowiada. Ekipa Spider-Mana 2099 nie ma czasu zamienić nawet słowa. Spider-UK przekazuje wiadomość od grupy Spider-Woman, która poinformowała go o obrażeniach odniesionych przez Spider-Man Noira. Na wieść o tym Spider-Man pożycza od Spider-Ocka urządzenie maskujące, które zamierza zanieść rannemu towarzyszowi, by zwiększyć jego bezpieczeństwo. Na tę wyprawę postanawia zabrać Spider-Gwen i Spider-Girl (Anya Corazon). Z kolei Miles Morales i Ultimate Spider-Man (Earth-TRN123) zostają wyznaczeni przez Parkera do zwerbowania kolejnych Spider-Manów. Tuż przed przejściem przez portal Spider-Man przekazuje Spider-UK tymczasowe dowództwo nad Pajęczą Armią na czas swojej nieobecności.

Earth-67. Morales i jego kompan przemierzają kreskówkowy świat z lat 60-tych. Jeden z reporterów dostrzega przybyszy i zawiadamia o ich obecności Jonaha Jamesona. Podróżnicy docierają pod okno wydawcy “Daily Bugle” w chwili, gdy Betty Brant zaprasza do jego biura Petera Parkera, któremu JJJ zleca fotograficzną pracę.

Earth-13. Solus, Morlun i Jennix przybywają do Pajęczego Azylu. W ułamku sekundy życie tracą Captain Spider i Spider-Monkey. Oburzony rozlewem krwi Cosmic Spider-Man przeprowadza kontratak, spalając na popiół Jennixa, który odradza się w swoim laboratorium klonów w Earth-802, pod okiem wiernych asystentów (Spencer Smythe, Marla Madison, Miles Warren). Kiedy Spider-UK nawiązuje połączenie ze Spider-Manem, niewzruszony Solus rozpoczyna pojedynek z Cosmic Spider-Manem. Okazuje się, że przywódca Inheritors panuje nad multiwszechświatem, a Moc Enigmy, jakiej używa jego przeciwnik, to czysta siła życiowa, którą żywi się jego gatunek. Walka kończy się w mgnieniu oka, śmiercią Cosmic Spider-Mana, który “wyssany” przez Solusa zmienia się w dymiący szkielet. Morlun podchodzi do Spider-Girl i siłą zabiera jej braciszka. Kiedy podnosi dziecko za nogi, oświadcza, że totem, znany jako The Scion, należy do nich.

Recenzja

Półmetek crossoveru przynosi długo oczekiwane wydarzenia i rozwiązania fascynujących tajemnic. Począwszy od historycznego już pojedynku Amazing Spider-Mana i Superior Spider-Mana, poprzez kolejne ciekawe podróże do innych wymiarów, a skończywszy na dramatycznej w skutkach inwazji Inheritors na sanktuarium Pajęczej Armii, komiks trzyma równy, wysoki poziom.

Kolejnym atutem tego numeru jest ujawnienie tożsamości trzeciego totemu Pająka znanego jako The Scion. Z pajęczą trójcą wiąże się pewna przepowiednia, której temat porusza w rozmowie z ojcem Morlun, okazujący niepokój w związku z obecnością tych trzech wyjątkowych totemów. Poddaję swój mózg intelektualnym wygibasom, chcąc odgadnąć, jak architekci tej sagi zamierzają doprowadzić do zwycięstwa Spider-Army. To pewne, że przeżyje przynajmniej kilka “cenniejszych” okazów Pająków, ale zasadnicze pytanie brzmi: jakim cudem pokonają oni Inheritors? Patrząc na pierwszą demonstrację siły w wykonaniu ich przywódcy, Solusa, w czarnych barwach widzę przyszłość “rodzinki” Spider-Mana.

Ciężko ustalić, w jakim kierunku potoczy się teraz fabuła, a przecież przed nami jeszcze 3 odcinki głównej historii, kilka numerów pobocznych serii i epilog. Bezapelacyjnie wystawiam 5 pajączków trzeciej części Spider-Verse.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11

The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11

The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11


Related Articles

About Author

Dawidos