komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

May Parker

Aunt May ParkerWzrost: 165 cm
Waga: 56 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Siwe
Znaki szczególne: Brak
Prawdziwe imię: May Parker
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: May Morgan, May Reilly (panieńskie nazwisko), Golden Oldie
Podwójna tożsamość: Brak
Obecny zawód: Emerytka
Poprzedni zawód: Właścicielka pensjonatu, gospodyni domowa
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Niekarana
Miejsce urodzenia: Brooklyn, Nowy York
Stan cywilny: Wdowa
Znani krewni: Peter Parker (bratanek), Mary Jane Watson (siostrzenica), Ben Parker (mąż, zmarły), Albert i Claire Reilly (rodzice, zmarli), Horace Reilly (wujek, zmarły), Richard i Mary Parker (szwagrowie, zmarli)
Znani powiernicy: Peter Parker, Anna Watson, Mary Jane Watson, Jarvis
Znani sojusznicy: Spider-Man
Główni wrogowie: Brak
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: Floryda
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Forest Hills Public Library, Gray Panthers
Wykształcenie: Szkoła średnia
Poziom siły: Schorowana starsza kobieta
Moce: Brak
Umiejętności: Dobra wychowanka, świetna kucharka, przedsiębiorcza gospodyni
Wyposażenie: Narzędzia domowe
Bronie: Brak
Ograniczenia: May ma takie same ograniczenia jak każdy człowiek. Jest też starszą kobietą.
Pierwszy występ: Amazing Fantasy #15

May Parker była wychowanką Petera Parkera i żoną Bena Parkera. Urodziła się na Brooklynie w Nowym Yorku. Jej ojciec szybko odszedł z domu, zaś matka traktowała ją oschle i uważała za zbędny balast. Kiedy May była młodą kobietą spotykała się z Johnnym Jeromem, który zaproponował jej małżeństwo. May nie wiedziała jednak, że Jerome to kryminalista – złodziej i morderca. Gdy odkryła prawdziwą naturę swojego chłopaka zerwała z nim znajomość i zakochała się w oddanym jej sąsiedzie, Benie Parkerze, z którym niedługo potem wzięła ślub. Ben i May nigdy nie mieli własnych dzieci. W pewnym okresie małżeństwa May została zmuszona do podjęcia trudnej, bardzo bolesnej decyzji – odłączenia ciężko chorej matki od systemu podtrzymywania życia.

Po śmierci Richarda (brata Bena) i Mary Parkerów pracujących jako agenci rządowi, May i Ben zaopiekowali się ich dzieckiem, małym Peterem. Stali się dla niego prawdziwą, kochającą rodziną. Krótko po tym jak Peter zyskał swoje pajęcze moce Ben został zamordowany przez włamywacza, który szukał w domu Parkerów na Forest Hills w dzielnicy Queens ukrytego skarbu byłego właściciela, gangstera Dutcha Mallone’a.

May obwiniała się o śmierć męża, ponieważ wcześniej pokłóciła się z Benem, który zdenerwowany wyszedł z domu i zostawił otwarte drzwi, co ułatwiło złodziejowi przedostanie się do środka. Ben zginął, gdy po powrocie ze spaceru stanął w obronie żony nękanej przez włamywacza. Po śmierci męża May stała się wdową bez środków do życia, samotnie wychowywującą dorastającego Petera. Pełniła rolę bardzo opiekuńczej ciotki, która martwiła się o swojego bratanka. Oprócz problemów finansowych May miała także kłopoty ze zdrowiem, głównie z sercem. Peter rozpoczął więc pracę fotografa Daily Bugle, by zdobyć pieniądze na pokrycie rachunków i leków dla schorowanej ciotki. Jego nowe zajęcie stało się kolejnym zmartwieniem dla May, która zaczęła bać się o życie bratanka robiącego zdjęcia niebezpiecznym złoczyńcom.

Podczas pierwszego ataku Sinister Six, May została porwana wraz z Betty Brant przez Doktora Octopusa. Do końca nie zdawała jednak sobie sprawy z powagi sytuacji, ponieważ Otto traktował ją bardzo dobrze i May myślała, że ma do czynienia z czarującym naukowcem, a nie groźnym kryminalistą. Spider-Man odbił obie kobiety z rąk szalonego złoczyńcy. May nie zmieniła jednak zdania o Otto, uważając go dalej za miłego człowieka, któremu należało pomóc, a nie odsyłać go do więzienia.

Pewnego razu May ciężko zachorowała i wymagała natychmiastowej transfuzji. Peter, mimo, że nie był z nią spokrewniony, zgodził się oddać jej swoją krew. Kobieta wyzdrowiała i wyjechała na rekonwalescencję na Florydę. Niestety radioaktywna krew, jaką przekazał jej bratanek, nie pozostała obojętna dla jej zdrowia. Kiedy groziła jej nieuchronna śmierć Spider-Man musiał zabrać Doktorowi Octopusowi izotop o nazwie ISO-36, który był jedyną szansą na ocalenie jej życia. Serum z izotopu powstrzymało jej krew przed rozpadem i May powróciła do zdrowia.

May zaplanowała wraz z sąsiadką i najlepszą przyjaciółką, Anną Watson wyswatanie Petera i Mary Jane, siostrzenicy Anny. Obaj nastolatkowie wzbraniali się przed tym spotkaniem, ale w końcu ich opiekunki dopięły swego. W ten sposób May przyczyniła się do poznania przez Petera dziewczyny, która po kilku latach znajomości została jego żoną.

Po wyprowadzce Petera z domu May zapronowała Annie wspólne mieszkanie. Mimo, że bratanek żył już oddzielnie, May nadal napotykała na swej drodze złoczyńców mających zatargi ze Spider-Manem. Jednym z z nich był Beetle (Abner Jenkins), który wziął ją za zakładniczkę, aby szantażować Spider-Mana. Jakby tego było mało, kobieta omal nie poślubiła, nie znając prawdziwych intencji pana młodego, Doktora Octopusa chcącego przejąć kontrolę nad odziedziczoną przez nią kanadyjską wysepką, na której znajdowały się złoża uranu i mały reaktor jądrowy. Dzięki interwencji Hammerheada i Spider-Mana, do ślubu nie doszło, a reaktor wybuchł, niszcząc doszczętnie wyspę. Innym razem Green Goblin (Harry Osborn) porwał May, gdy odkrył sekretną tożsamość Spider-Mana. Peter ocalił ciotkę, która przez całą akcję pozostała nieprzytomna.

May ponownie trafiła do szpitala, gdy ujrzała na własne oczy zamordowaną dziewczynę Parkera, Gwen Stacy (w rzeczywistości jej klona stworzonego przez profesora Milesa Warrena aka Jackala). Lężąc w łóżku stała się celem Scorpiona nasłanego przez Jackala, który był świadom tożsamości Spider-Mana. Po wyjściu ze szpitala May poradziła Mary Jane, która bardzo interesowała się stanem jej zdrowia, by walczyła o swojego mężczyznę i nigdy nie poddawała się.

Podczas protestu emerytów i rencistów przed ratuszem May doznała kolejnego zawału serca i trafiła do szpitala Newhope Memorial. Po opuszczeniu placówki kontynuowała terapię w domu opieki Restwell. Wtedy też stała sie pionkiem w zbrodniczym planie wymyślonym przez Mysterio współpracującego z włamywaczem, który zabił wujka Bena i niedawno wyszedł z więzienia. Obaj przeciwnicy Spider-Mana podejrzewali, że w domu May ukryte są wielkie kosztowności. Mysterio sfingował śmierć ciotki Petera, zaś zabójca Bena wziął ją jako zakładniczkę, by ta doprowadziła go do ukrytego skarbu. Spider-Man odkrył prawdę i uwolnił ciocię May.

Jako kobieta o złotym sercu May po powrocie na Forest Hills przerobiła swój dom na pensjonat dla starszych, chorych ludzi. Jej relacje z bratankiem pogorszyły się, gdy Peter postanowił zrezygnować ze studiów doktorskich na Empire State University. May była tym tak zmartwiona, że przestała odzywać się do niego. Oboje szybko się jednak pogodzili. W tym czasie kwitła znajomość May z Nathanem Lubenskym, przykutym do wózka dżentelmenem, stałym gościem jej pensjonatu, którego poznała podczas pobytu w domu opieki. Niestety Lubensky był nałogowym hazardzistą i liczne długi, także wśród podejrzanych osób, zmuszały go do okłamywania kobiety. Po przezwyciężeniu swoich problemów Nathan zaproponował jej małżeństwo. May przyjęła oświadczyny, ale musiała odwołać ślub, gdy ujrzała okrutną stronę narzeczonego, który spowodował śmierć złodzieja, który wtargnął do ich domu. Nathan udowodnił jednak swoje przywiązanie do jej osoby, gdy oddał za nią życie, próbując powstrzymać Vulture’a (Adrian Toomes) od wzięcia May za zakładniczkę.

Po powrocie Mary Jane do Nowego Yorku i ślubie jej bratanka May zamknęła pensjonat i zamieszkała sama, podczas gdy nowożeńcy przenieśli się na Manhattan. Ciotka Parkera zaczęła spotykać się z uprzejmym listonoszem o imieniu Willie Lumpkin, lecz z tej znajomości nie wykluło się nic wielkiego.

Po powrocie cudem ocalonych rodziców Petera do Nowego Yorku, May zaczęła ponownie mieć problemy ze zdrowiem. Jej stan pogarszały podejrzenia dotyczące Richarda i Mary Parkerów. May uważała, że nie są oni prawdziwymi rodzicami Petera, tylko podstawionymi oszustami. Nie myliła się. Parkerowie okazali się humanoidalnymi androidami stworzonymi przez Chameleona na zlecenie Green Goblina (Harry Osborn). Po ich zniszczeniu Peter powiedział tylko cioci, że byli oni oszustami, którzy po zdemaskowaniu wyjechali z miasta. Cała ta afera przerosła wytrzymałość zdrowotną May, która doznała poważnego udaru.

Tuż przed śmiercią May wyjawiła bratankowi, że wie o jego drugiej tożsamości. Okazało się jednak, że osoba, która zmarła w łóżku, była podstawioną, zmodyfikowaną genetycznie aktorką. Prawdziwa ciocia May została porwana przez Normana Osborna, który trzymał ją w ukryciu przez kilka lat. Dzieki informacjom pozyskanym od Josepha Robertsona i Alison Mongrain, byłej agentki Green Goblina, Spider-Man odnalazł i uwolnił prawdziwą ciocię, która ponownie zaczęła cieszyć się jego towarzystwem i zapewniła mu wielkie wsparcie, gdy Mary Jane uznano za zmarłą w katastrofie lotniczej. Po odbiciu żony z rąk tajemniczego porywacza zwanego Stalkerem, Peter mógł ponownie liczyć na pomoc ciotki, gdy MJ postanowiła rozstać się z nim na pewien czas.

Pamiętne wydarzenie miało miejsce, gdy ciocia weszła do niezamkniętego apartamentu Petera i zobaczyła poranionego w wyniku bitwy z Morlunem bratanka. Ujrzała również lężący na podłodze kostium Spider-Mana. Zdruzgotana zdobytą wiedzą o tożsamości Petera wyszła z pokoju, upewniając się, że rekonwalescencja bratanka przebiega pomyślnie. W końcu zdecydowała się na poważną i szczerą rozmowę z Peterem, w której wyjawiła mu co zobaczyła w jego pokoju, gdy leżał nieprzytomny w łożku. May wybaczyła Peterowi lata kłamstw i zaczęła publiczną kampanię wychwalania Spider-Mana.

May zamieszkała z Peterem i Mary Jane, którzy zeszli się ze sobą w starym domu na Forest Hills. W wieku 72 lat zdecydowała się na wyprowadzkę, chcąc zostawić domostwo dla wkraczającego w nowe życie młodego małżeństwa. Pierwszego dnia pobytu w nowym mieszkaniu na Manhatannie została jednak porwana przez jednego z przeciwników Spider-Mana. Porywacz szantażował Petera, często kontaktując się z nim przez telefon. Peter poświęcił wiele czasu, starając się trafić na trop wroga, ale bezskutecznie. W końcu porywacz zaproponował mu spotkanie. Był nim Mac Gargan aka Scorpion, który uprowadził May na zlecenie Normana Osborna przebywającego w więzieniu na Ryker’s Island. Scorpion postawił Peterowi ultimatum: albo wydostanie Osborna z więzienia (i tym samym uratuje go przed śmiercią ze strony ludzi, dla których Norman stał się niewygodny) albo May zginie. Peter zgodził się i uwolnił Osborna z więzienia. W kolejnej walce z Goblinem dowiedział się, że ciocia May leży uśpiona narkotykami w miejscu, gdzie wkrótce skończy jej się zapas tlenu. Peter domyślił się co to za miejsce. Był to cmentarz na Forest Hills, a dokładniej trumna zakopana w grobie wujka Bena. Ciocia May została odnaleziona przez bratanka i uratowana.

Ciocia May opuściła niechlubne mieszkanie na Manhattanie i wróciła do starego, dobrego domu na Forest Hills, z którego zrezygnował ostatni kupiec. Niestety pełen wspomnień dom został spalony przez Charliego Weidermana, byłego kolege Petera z Midtown High School, który tak zemścił się na Parkerze za rzekomą zdradę. May bardzo przeżyła to wydarzenie, ale zamieszkała z Peterem i MJ w Stark Tower, gdzie o przytulne lokum postarał się Tony Stark, współtowarzysz Spider-Mana w grupie New Avengers. W siedzibie Avengers May poznała lokaja superbohaterów, Jarvisa, z którym nawiązała serdeczne kontakty.

Po wybuchu Wojny Domowej Superbohaterów May wspólnie z Mary Jane przekonały Petera do wyjawienia swojej podwójnej tożsamości całemu światu na konferencji prasowej zorganizowanej przez Tony’ego Starka. Naraziła się w ten sposób na duże niebezpieczeństwo i stała się celem żądnego zemsty Chameleona. Przechytrzyła przestępcę, który przybrał postać jej bratanka, podając mu naszpikowane środkami nasennymi ciasteczka. Kiedy Peter przeszedł na stronę rebeliantów pod dowództwem Kapitana Ameryki May i Mary Jane uciekły z wieży Starka. Po przeprowadzce do motelu kobieta wręczyła bratankowi uszyty przez siebie oryginalny kostium Spider-Mana.

Po zakończeniu Wojny Domowej ciocia May padła ofiarą wynajętego przez Kingpina snajpera, który postrzelił ją w brzuch. Kobieta zapadła w śpiączkę, a jej stan był bardzo ciężki. Poważny uraz cioci sprawił, że Peter powrócił do czarnego kostiumu, aby uwidocznić swoją żałobę. Tymczasem lężący w tym samym szpitalu co May Eddie Brock dawniej znany jako Venom, zmagał się z myślą zamordowania ciotki swojego największego przeciwnika, lecz dostrzeżony przez Petera porzucił ten zamiar.

Chcąc porozmawiać z ciotką Peter nawiązał z nią duchowy kontakt, dzięki pomocy Madame Web. Kobieta starała się go przekonać, że nie powinien czuć się winny jej tragedii i poprosiła go, by pozwolił jej odejść w spokoju. Peter nie poddał się jednak tak łatwo i zaczął szukać wsparcia dosłownie wszędzie; począwszy od Iron Mana, który pokrył koszty pobytu May w szpitalu, a skończywszy na Doktorze Strange’u, który skontaktował go z największymi umysłami i magikami wszechświata. Nikt nie był jednak w stanie mu pomóc, jego ciotce groziła nieuchronna śmierć. Ostatecznie May powróciła do całkowitego zdrowia, dzięki ingerencji Mephisto, który zawarł z Parkerem umowę – życie ciotki za jego małżeństwo z Mary Jane Watson.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk