komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #13

asm3_13Numer: The Amazing Spider-Man #13
Tytuł: Spider-Verse, Part Five: Spider-Men: No More
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Marzec 2015
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Giuseppe Camuncoli
Tusz: Cam Smith
Kolory: Justin Ponsor
Litery: Chris Eliopoulos
Okładka: Olivier Coipel
Asystent redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Earth-001. Loomworld. W pałacu Inheritors wszyscy potomkowie Solusa, poza Morlunem, błagają ojca o wybaczenie za ostatnio poniesione porażki. Patriarcha, trzymając noworodka tytułowanego w przepowiedniach mianem The Scion, twierdzi, że nie ma żadnych powodów do niepokoju, a zwycięstwo jest w zasięgu ręki.

Earth-3145. Tutejszy Ben Parker opowiada zgromadzonym Spider-Manom, że po ugryzieniu przez pająka odgrywał rolę superbohatera, ale po śmierci żony i bratanka w eksplozji domu, spowodowanej przez Emerald Elfa, zrezygnował z noszenia kostiumu i za namową Ezekiela Simsa ukrył się w bunkrze przed Morlunem. Świadoma rezygnacja Bena z odpowiedzialności jest wielkim szokiem dla Petera Parkera/Spider-Mana, podobnie jak dla Superior Spider-Mana wiadomość, że winnym zagłady nuklearnej tego świata był Otto Octavius. Peter proponuje skupić się na przesłanych przez Spider-Woman zwojach, których język jest dla nich całkowicie niezrozumiały. Silk, zmartwiona losem zdanej tylko na siebie Jessicy Drew i dręczona poczuciem winy za jej obecne położenie, wymyka się ukradkiem z obrad kolegium debatującego nad starożytnymi tekstami, by wyruszyć samotnie do Loomworld. Spider-Gwen, która przejrzała zamiary Cindy, postanawia towarzyszyć jej w tej odważnej podróży.

Na osobności Spider-UK podpytuje Spider-Mana z Indii o samopoczucie. Hindus uważa siebie za kiepską podróbkę przywódcy Spider-Army. Brytyjski Spider-Man, wypowiadając swoje zdanie z pełnym przekonaniem, wzmacnia poczucie jego wartości. Zirytowany jałową i przedłużającą się dyskusją Spider-Ock zabiera zwoje i prosi swoją wirtualną asystentkę o pomoc przy tłumaczeniu. Spider-Man rozpoznaje w hologramie wizerunek Anny Marii Marconi, co uświadamia Otto Octaviusowi, że ma do czynienia z Peterem Parkerem z jego przyszłości, który poznał jego ukochaną dopiero po jego śmierci. Jest to dowód na to, że Octavius ostatecznie przegra, a Parker odzyska władzę nad swoim ciałem i życiem. Okazuje się, że nawet technologia Spider-Ocka nie pozwala odczytać symboli umieszczonych na papirusach. Spider-Girl (Anya Corazon), ze względu na to, że jej pajęcze moce mają związek z kultem totemów, jest w stanie przetłumaczyć hieroglificzne pismo. Pierwszy zwój przepowiada zwycięstwo Pająków za 1000 lat, lecz Inheritors mogą zmienić przeznaczenie, odprawiając rytuał, w którym złożą w ofierze 3 specjalne totemy – The Other, The Scion i The Bride. Rytualny mord Kaine’a, Benjamina i Silk spowoduje, że przestaną się rodzić nowe wcielenia Pająków w multiwersum, a polujący na nich łowcy zapanują nad całą rzeczywistością. Przyswajając te nowiny, Pająki zauważają nieobecność bezcennej dla ich sprawy Silk, która walcząc z piratami w Loomworld u boku Spider-Woman i Spider-Gwen, na domiar złego uszkadza swój teleporter i komunikator.

Earth-802. Stojąc pośród gruzów laboratorium klonowania Jennixa, kipiący gniewem Kaine postanawia pomścić tragicznie zmarłego towarzysza, Spider-Bena. Mimo protestów Black Widow (Jessica Drew z Earth-1610) zabiera teleporter nieżyjącego kompana i wyrusza do Earth-001. Kiedy Inheritors wyczuwają, że The Other i The Bride pojawili się w ich świecie, natychmiast organizują grupowe polowanie, z wyjątkiem Jennixa, który ma przypilnować Benjamina Parkera – The Sciona. Tymczasem w Earth-3145 po przetłumaczeniu drugiego zwoju Anya kompletuje drużynę, która ma wykonać pewną misję kluczową dla powodzenia ich sprawy. Spider-Girl (Mayday “May” Parker) nalega, by jak najprędzej zająć się wybawieniem jej braciszka od czekającej go okrutnej śmierci. Kiedy Spider-Man dowiaduje się, że Kaine także zawędrował do krainy Inheritors, zarządza niezwłoczną wyprawę do Loomworld. Rozkaz ten zostaje przesłany do Spider-Mana 2099 i Lady Spider, Ultimate Black Widow i ekipy Web Warriors od Milesa Moralesa, który ma zabrać po drodze pozbawioną “środka transportu” Jessicę. Jedynym Pająkiem, który nie zgadza się na niebezpieczną podróż w nieznane, jest Ben Parker.

Earth-001. Loomworld. Po odsłonięciu w pełni pajęczej natury – procesie kończącym się przemianą w wielkiego pająka – Kaine jako The Other rozpoczyna bezkompromisową walkę z Solusem, Morlunem i Daemosem. W starciu z bestią potężny Solus traci życie, przebity odnóżami pająka. Synowie wyładowują swoją wściekłość na totemie za śmierć rodzica. Morlun wyrywa stworzeniu kończynę i przebija nią jego mózg. Sukcesor Solusa rozkazuje bratu zabrać pająkowate ciało Kaine’a do pałacu, by przygotować je do rytuału. Tymczasem Verna i jej legion Goblinów oraz Brix i Bora urządzają zasadzkę na Spider-Woman, Spider-Gwen i Silk. Ich celem jest schwytanie The Bride i dostarczenie jej na stół ofiarny.

Earth-3145. Spider-Man, opowiadając o swoim godnym naśladowania wujku, przekonuje Bena Parkera, by jeszcze raz przywdział kostium i pomógł im w bitwie przesądzającej los wszystkich Pająków. Starszy mężczyzna nadal ma wątpliwości, jednak ostra reprymenda ze strony Superior Spider-Mana i jego przemowa o silnej woli, pozwalającej znosić godnie wszystkie porażki, przekonuje go do zmiany zdania. Ben Parker zakłada nieużywany od lat strój superbohatera i razem z resztą Pająków wyrusza stoczyć ostateczną bitwę z Inheritors.

Recenzja

Przed wielkim finałem rozgrywki między Spider-Army, a Inheritors, główny koordynator crossoveru Dan Slott musiał pozbierać rozmaite wątki z różnych pobocznych serii, by stworzyć komiks, w którym dojdzie do zjednoczenia Pająków gotowych do ostatecznej rozprawy ze swymi śmiertelnymi wrogami. Efektem jego imponujących działań w obrębie scenariusza jest właśnie ten odcinek sagi – z dynamicznymi scenami akcji, demaskującymi niektóre tajemnice dialogami i podnoszącym na duchu morałem.

Wielkim walorem tego zeszytu są świetnie nakreślone postaci. Niektórzy rzucają zabawnymi komentarzami, inni świecą przykładem w kwestii moralności, a jeszcze inni zaskakują darem przekonywania. Przy tak dużym “natłoku” indywidualności nie lada sztuką jest napisać scenariusz, który zarówno będzie wciągający dla czytelnika, jak i odpowiednio zagospodaruje potencjał umieszczonych w nim bohaterów.

Wypowiadam się z uznaniem o tym numerze jeszcze z innego względu niż charakterystyka postaci. Mianowicie doceniam odwagę, jaką wykazuje się autor, czerpiąc pełnymi garściami z dorobku poprzedników. Nie ma obawy odnosić się wprost do mistycznej genezy mocy Spider-Manów. Odwieczne totemy, starożytne przepowiednie, niesamowita przemiana w “Innego”, krwawe rytuały. Tak, to dość kontrowersyjne tematy, ale to ważny rozdział w historii Spider-Mana, a ja jako naczelny obrońca kanonu w fikcyjnych światach nie opowiadam się nigdy za wymazywaniem dotychczasowych wydarzeń, lecz budowaniem na ich fundamentach kolejnych pasjonujących historii.

Z czym możemy się jeszcze zetknąć, czytając ten komiks? Smaczki (gobliny na usługach Verny, niezwykły dar Arany/Spider-Girl), szokujące zwroty akcji (Solus, Kaine) i moralne rozterki (Spider-Man India, Ben Parker). I jeszcze jedna bardzo istotna informacja, którą śmiało mogę zdradzić. Otóż Spider-Ock poznaje prawdę o pochodzeniu oryginalnego Spider-Mana w odniesieniu do czasu i przestrzeni, co stawia w zupełnie nowym świetle poświęcenie, na jakie zdecydował się Superior Spider-Man pod koniec serii ilustrującej jego osobiste przygody.

Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Następny numer przedstawi jej finalny przebieg, ukazując w jaki sposób Pająki wywalczą sobie upragniony spokój od prześladowań ze strony zatwardziałych oprawców. A tymczasem pozwalam sobie wynagrodzić ten zeszyt 5 pajączkami z plusem na odwłoku.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #13 The Amazing Spider-Man #13 The Amazing Spider-Man #13

The Amazing Spider-Man #13 The Amazing Spider-Man #13 The Amazing Spider-Man #13

The Amazing Spider-Man #13 The Amazing Spider-Man #13 The Amazing Spider-Man #13


Related Articles

About Author

Dawidos