komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #17.1

The Amazing Spider-Man #17.1Numer: The Amazing Spider-Man #17.1
Tytuł: Spiral: Part Two
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Czerwiec 2015
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Carlo Barberi
Tusz: Juan Vlasco
Kolory: Israel Silva
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Arthur Adams & Morry Hollowell
Asystent redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Uptown Manhattan. W sali balowej na ostatnim piętrze hotelu Hammerhead i Goblin King uzgadniają warunki przejęcia “bezpańskiego” terytorium zarządzanego przedtem przez Tombstone’a – zagarnie je ten boss, którego czempion wygra walkę na śmierć i życie w klatce na neutralnym gruncie. Podsłuchane negocjacje zakłóca wlatujący przez rozbite okno Spider-Man, który unieruchamia pajęczyną ochroniarzy i nokautuje zawodnika Hammerheada, Scratcha. W powstałym zamieszaniu Goblin i Hammerhead salwują się ucieczką. Spidey domyśla się, że przestępcy wyłonią zwycięzcę pojedynku w dystrykcie trzecim, gdzie mieści się komisariat Yuri Watanabe.

Posterunek policji. Komisarz Yaborough dyscyplinuje Watanabe za zlekceważenie bezpośredniego rozkazu przełożonego. Yuri jest jednak dumna z tego, że na podstawie zdobytej księgi głównej Tombstone’a doprowadziła do aresztowania nieuczciwego sędziego, Ansona Howella, który miał kontakty z jego dilerem, Tatsem. Szefowa policji przekazuje jej informację, że Howell pragnie z nią porozmawiać w cztery oczy.

W drodze do więzienia Yuri zostaje zatrzymana przez Spider-Mana, który ląduje na masce jej samochodu. Przeprowadzają kolejną dyskusję na temat wydajności systemu prawnego, która tylko uwidacznia ich odmienny punkt widzenia na całą sprawę. Kapitan przekazuje Pająkowi w kopercie dowody na nieuczciwość Howella, po czym odjeżdża autem, zdenerwowana odbytą przed chwilą rozmową.

Downtown Manhattan, Empire Royale Theater. W nieczynnym teatrze ludzie Hammerheada przygotowują arenę do zaplanowanej na wieczór walki. Pytają szefa, kto stanie w ich narożniku, skoro Scratch trafił do policyjnego aresztu. Wśród nich jest szpieg, który przez telefon zdradza swemu pracodawcy szczegóły zbliżającego się “turnieju”.

Zakład karny na Ryker’s Island. Anson Howell przyznaje się przed Yuri do zakupu narkotyków, które jak twierdzi miały złagodzić potworny ból, jaki przeżywa jego żona po operacyjnym wycięciu guza z kręgosłupa. Sędzia zaprzecza jednak, że był marionetką na usługach Tombstone’a i zapewnia, że decyzja o jego wypuszczeniu z aresztu miała wyłącznie prawne podłoże. Rozdrażniona Watanabe kończy spotkanie i wychodzi, nie mając wyrzutów, że sędziego mogą dorwać w areszcie ludzie lojalni wobec Tombstone’a. Po wyjściu z zakładu Yuri spotyka przy swoim samochodzie Mr. Negative’a, który podrzuca jej kolejny trop – cynk o ustawce w Empire Royale Theater.

Wieczór. Przemierzający miasto Spider-Man dostrzega w oddali Wraith. Zaniepokojony jej pragnieniem zemsty i identyfikujący się z jej poczuciem winy, podąża za nią do teatru, w którym Hammerhead zgłasza się na ochotnika do pojedynku w klatce. Z chwilą, gdy głową i gołymi pięściami pozbawia życia zawodnika Goblina, Painmakera, zjawia się para superherosów. Wraith zajmuje się podrzędnymi członkami gangu, zaś Spider-Man zostaje wciągnięty do klatki przez Hammerheada, który zamierza stoczyć z nim w miarę wyrównany pojedynek w zamkniętej przestrzeni. Zaskoczony Pająk początkowo mocno obrywa, ale gdy staje na nogi jednym rzutem ciska przeciwnika o stalowe pręty, pozbawiając go przytomności.

Po rozgromieniu przestępców Wraith jest zadowolona, że pogoniła Goblin Kinga, który powinien teraz odebrać i zrozumieć jej “wiadomość”. Spider-Man nadal ma obiekcje wobec stosowanych przez Yuri metod. Dzieli się z nią swoim odkryciem z przejrzanych przez siebie zdjęć z teczki dowodowej, że ktoś celowo zdyskredytował sędziego Howella, by pogrążyć też Tombstone’a. Yuri nie widzi w tym nic złego. Z dala tej wymianie zdań przygląda się w milczeniu siedzący na widowni Mr. Negative.

Recenzja

Dalsza część 5-odcinkowego komiksu, najnowszego dzieła w dorobku Gerry’ego Conway’a. Już w sekwencji otwierającej ten zeszyt zapoznajemy się z Goblin Kingiem i Hammerheadem, czyli kolejnymi rywalami, partycypującymi w grze o jak największe wpływy w przestępczym podziemiu Nowego Yorku. Pierwsze strony komiksu odkrywają też, że od starcia w kryjówce Tombstone’a minęło kilka dni, zatem mamy tutaj klasyczny numer z przeskokiem akcji w czasie, czego przykładem jest wtrącenie sędziego Howella za kratki dzięki determinacji i zaangażowaniu Yuri Watanabe.

Conway dalej uwypukla konflikt wartości, jaki zaistniał między Spider-Manem, a Wraith. Stawia on odwieczne pytanie o to, czy “cel uświęca środki”, stanowi też polemikę na temat tego, czy “ogień należy zwalczać ogniem”. Nie brakuje też zarysowanego w poprzednim numerze motywu paktowania z diabłem, którego uosabia w tej historii Mr. Negative – potajemne kontakty z nim sugerują, że Yuri Watanabe woli sytuację, gdzie w kotle miesza jeden szatan o znajomej twarzy, a nie banda skłóconych czortów, przez których ciągłe spory w piekle jest jeszcze goręcej.

Zawartość tego numeru potwierdza, że zaprezentowana tu historia skierowana jest do starszych czytelników. Lęk sędziego Howella przed otrzymaniem “kosy” w areszcie i jatka, jaką w sekundzie Hammerhead zgotował swemu rywalowi w klatce, dowodzą, że Conway podchodzi do tematyki wojny gangów poważnie i nie traktuje jej wyłącznie jako chwytliwego sloganu napędzającego marketingowo sprzedaż.

Nie mam praktycznie rzecz biorąc żadnych zastrzeżeń do tego komiksu. Cieszę się, że powrót Conway’a do Marvela to również okazja do zobaczenia dobrego, poczciwego Spider-Mana, myślącego jak dojrzała jednostka, a nie jak nieżyciowy przygłup.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #17.1 The Amazing Spider-Man #17.1 The Amazing Spider-Man #17.1

The Amazing Spider-Man #17.1 The Amazing Spider-Man #17.1 The Amazing Spider-Man #17.1


Related Articles

About Author

Dawidos