komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #19.1

The Amazing Spider-Man #19.1Numer: The Amazing Spider-Man #19.1
Tytuł: Spiral: Part Four
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Wrzesień 2015
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Carlo Barberi
Tusz: Juan Vlasco
Kolory: Israel Silva
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Yasmine Putri
Asystent redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Dawno temu. Peter Parker zostaje opuszczony przez rodziców. W wieku licealnym zostaje ukąszony przez zmutowanego pająka i traci kochanego jak ojciec wujka Bena. W okresie studiów przeżywa rozpacz po śmierci ukochanej Gwen Stacy. Wiele lat później odzyskuje władzę nad swoim ciałem, którego dobrowolnie zrzeka się Dr. Octopus.

Dawno temu. Młoda Yuriko Watanabe jest dumna z odznaczonego medalem dziadka, sierżanta Kennetha Watanabe. Z chwilą osiągnięcia dorosłości wstępuje do armii. W tym samym czasie jej ojciec John Watanabe zostaje zwolniony ze służby w policji i skazany przez sąd za przyjęcie łapówki.

Niedawno. Spider-Man podejmuje się próby uchronienia kapitan Watanabe i detektywa Rangela przed bandyckim ostrzałem w czasie policyjnej akcji pod kryjówką Tombstone’a.

Teraz. Ryker’s Island. Wraith wyjaśnia skonsternowanemu Spider-Manowi, że Tombstone’a postrzelił jeden z wojowników Inner Demons, przebrany za Crime-Mastera i działający na zlecenie Mr. Negative’a. Przybycie niezorientowanych w całej sytuacji policjantów uniemożliwia parze superbohaterów przedyskutowanie tego tematu i zmusza ich do szybkiej ewakuacji z więzienia.

Chinatown. Mr. Negative zaprasza Ringmastera i jego ludzi na spotkanie w restauracji, gdzie proponuje zawiązanie sojuszu między swoją organizacją, a Circus of Crime. Nieufny Maynard Tiboldt nie przyjmuje tej propozycji i wraz ze swoim gangiem opuszcza lokal.

Po nieudanych negocjacjach z “trupą” Martin Li zostaje odwiedzony przez Wraith. Jak się okazuje, Mr. Negative odgadł tożsamość mścicielki już parę tygodni temu. Zdemaskowana Yuri oskarża gangstera o wykorzystanie jej osoby do własnych porachunków. Negative ripostuje, że sama jest sobie winna i upokarza ją komentarzem, że jej rodzina wsławiła się podatnością na korupcję. Boss przydziela bezradnej kobiecie nadzorcę z Inner Demons imieniem Donald. Wskazuje jej też kolejny cel interwencji – targi nauki w Empire State Plaza Convention Center.

Rano. Spide-Man dociera na posterunek, gdzie przypadkowo słyszy, jak wściekła komisarz Yaborough informuje Watanabe o śmierci sędziego Howella w areszcie i zapowiada koniec jej kariery w policji w związku z tym wydarzeniem. Na dachu Parker usiłuje “wyspowiadać” Yuri, która twierdzi, że nadal jest w stanie wiele poświęcić dla większej sprawy.

Wieczór. Spider-Man i Wraith zjawiają się w ESPCC, by przeszkodzić w akcji przestępcom z Circus of Crime. W świetnym stylu Pająk rozprawia się z podwładnymi Ringmastera. Początkowo Wraith pomaga mu, lecz postanawia przenieść swoją uwagę na oddelegowanego do jej obserwacji Inner Demona, który potajemnie wykrada drogocenny zegarek. W międzyczasie pozbawiony sojuszników Ringmaster opowiada Spider-Manowi o tym wartym $10 mln skarbie. Wykorzystując sprzyjającą okazję, kapelusznik hipnotyzuje miejscowych strażników, którzy rzucają się na Pająka jak sfora wściekłych psów. Ten strzela siecią w oczy Tiboldta i nokautuje go, wybudzając niewinnych ochroniarzy z hipnozy.

Członkowie Circus of Crime zostają aresztowani. Tuż przed tym Wraith ulatnia się i zaczyna myśleć wyłącznie o zemście na Martinie Li, który zrujnował jej życie zawodowe. W hali targów Spider-Man rozgląda się za znajomą z policji. Zamiast niej znajduje w oparach gazu zdemaskowanego i wyglądającego na nieżywego Donalda.

Recenzja

Przedostatnia część opowieści zrodzonej w głowie doświadczonego scenarzysty Gerry’ego Conway’a zagląda w przeszłość pary pierwszoplanowych postaci oraz dorzuca kolejnego złoczyńcę partycypującego w rozprzestrzeniających się porachunkach bossów nowojorskiego półświatka. Tym jednym zdaniem można podsumować treść czwartego odcinka Spiral, który bardzo nieznacznie odbiega poziomem od wcześniej wydanych zeszytów.

Wzmiankowana podróż w przeszłość przyjmuje postać dwóch równoległych retrospekcji, w których zderzono ze sobą największe, niekiedy najbardziej dramatyczne, doświadczenia życiowe Spider-Mana i Wraith. Kadry ilustrujące te przełomowe wydarzenia zajmują zaledwie 2 strony i zostały umieszczone na samym początku komiksu w charakterze dającego do myślenia wstępu. Warto zaznaczyć, że dzięki tej koncepcji przeszłość Yuri Watanabe sprzed jej wstąpienia w szeregi policji po raz pierwszy staje przed nami otworem. Jak to zwykle bywa z genezą komiksowych bohaterów, ciepłe i radosne wspomnienia przeplatają się z gorzkimi i wstydliwymi przeżyciami.

Nowym “nabytkiem” w toczącej się wojnie gangów jest Ringmaster i jego złowroga trupa Circus of Crime. W przypadku tej postaci autor postarał się zachować zgodność z dotychczasowym kanonem wydarzeń, tłumacząc brak ślepoty u Ringmastera niedawno przeprowadzoną w podziemiu operacją oczu. Dopilnował również, by ów łotr stworzył zagrażającą życiu sytuację, która powinna uzmysłowić reszcie (fikcyjnym postaciom z komiksu i czytelnikom w realu), że lekceważenie kapelusznika nie jest bynajmniej roztropnym działaniem. Z drugiej jednak strony jednorazowy wyskok tego kryminalisty w tej historii wzmacnia argumenty tych, którzy są zdania, iż droga Ringmastera do pierwszej ligi czarnych charakterów jest jeszcze długa i kręta.

W scenariuszu zirytowała mnie jedna sekwencja, która relacjonuje przebieg rozmowy Wraith i Mr. Negative’a w jednej z restauracji w Chinatown. Akurat to, że “negatywowy” złoczyńca odgadł tożsamość zamaskowanej policjantki, jest godne pochwały, ale tego samego nie można powiedzieć o reakcji Yuri na podstęp, jakiego dopuścił się jej rozmówca. W poprzednich numerach niejednokrotnie powtarzano, że Mr. Negative manipuluje rozgoryczoną panią kapitan z NYPD, dlatego też nie sposób pojąć ogromnej pretensji, której dochodzi główna bohaterka w tej scenie.

Przechodząc do zakończenia, komiks o jakości większej od przeciętnej – z odkrywczym życiorysem jednej z czołowych postaci, zręcznie skonstruowaną akcją i wzbudzającym niepokój finałem. Pewne mankamenty scenariuszowe zmuszają mnie jednak do niewielkiej obniżki oceny z puli 6 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #19.1 The Amazing Spider-Man #19.1 The Amazing Spider-Man #19.1

The Amazing Spider-Man #19.1 The Amazing Spider-Man #19.1 The Amazing Spider-Man #19.1


Related Articles

About Author

Dawidos