komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #7

The Amazing Spider-Man #7Numer: The Amazing Spider-Man #7
Tytuł: Ms. Marvel Team-Up
Tytuł 2: Edge of Spider-Verse: Web of Fear
Wydawnictwo: Marvel Comics 2014
Data wydania: Grudzień 2014
Scenariusz: Dan Slott & Christos Gage
Rysunki: Giuseppe Camuncoli
Okładka: Giuseppe Camuncoli & Cam Smith & Antonio Fabela
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Ms. Marvel Team-Up
Tribeca. Parker pomaga Cindy w nauce korzystania z Internetu. Po tym jak grająca rolę przyzwoitki Anna Marconi studzi ich libido, Moon dochodzi do wniosku, że musi być bardziej samodzielna i znaleźć własny kąt. Dziękując za okazaną pomoc, opuszcza mieszkanie Petera i Anny.

St. Luke’s Roosevelt Hospital. Zamaskowany gang pod przewodnictwem niebieskoskórej kobiety w stroju Ms. Marvel wykrada ze szpitala bezcenny ładunek. O ich zuchwałej kradzieży rozpisują się liczne portale społecznościowe.

Coles Academic High School, Jersey City. Kamala Khan (Ms. Marvel), korzystając ze smartfona, czyta na zaprzyjaźnionym forum o skandalicznym napadzie na szpital w Nowym Yorku. Mimo rad dobrego przyjaciela ze szkolnej ławki (Bruno Carrelli) postanawia osobiście przyjrzeć się tej sprawie, ponieważ zleceniodawczyni tego bulwersującego opinię publiczną przestępstwa nosi podobny do niej kostium.

Tribeca. Anna rozmawia szczerze z Peterem na temat jego nadaktywności w odgrywaniu superbohatera, co odbija się niekorzystnie na jego życiu zawodowym. Sublokatorka radzi mu spożytkować wielki potencjał kryjący się w wynalazkach nieżyjącego Otto Octaviusa, aby mógł lepiej orientować się, kiedy jego interwencja jest naprawdę niezbędna. Zmierzająca do kompromisu dyskusja ucina się jednak momentalnie, gdy do Petera dociera wiadomość o godnym potępienia ataku na szpital.

Nowojorska aleja. Zamaskowana Kamala Khan zatrzymuje konwój kierowany przez “fałszywą” Ms. Marvel. Kiedy dziewczyna odkrywa, że furgonetką przewożono kokon, podobny do tego, z jakiego sama powtórnie “narodziła się”, traci na chwilę koncentrację i zostaje uderzona z całej siły przez przywódczynię gangu. W locie chwyta ją jednak Spider-Man, co wywołuje u niej zachwyt typowy dla nastoletnich fanek. Tymczasem “niedobra” Ms. Marvel, do której podwładni zwracają się “Dr. Minevra”, rozkazuje ludziom ze swojej szajki zawieźć kokon w umówione miejsce, podczas gdy ona zajmie się odwracaniem uwagi napastników. Jeden z członków jej gangu wydaje się całkiem dobrze znać Spider-Mana.

Z chwilą odjazdu furgonetki Doktor Minevra jako wyniosła przedstawicielka rasy Kree szczyci się zamiarem wyhodowania super-żołnierzy swego gatunku, dzięki eksperymentom przeprowadzanym na kokonach, w których Ziemianie o pewnych specyficznych cechach genetycznych przechodzą transformację w obdarzonych super-mocami Inhumans. Kamala, oburzona jej nieetycznym i niegodnym naukowca postępowaniem, obiecuje nie dopuścić do ziszczenia się jej chorej wizji. W odpowiedzi Minevra oznajmia, że budzące sprzeciw Ms. Marvel eksperymenty już dawno się zaczęły, co potwierdza własną przemianą w kilkumetrowego skrzydlatego potwora.

Scenariusz: Dan Slott & Christos Gage
Rysunki: Giuseppe Camuncoli
Tusz: Cam Smith
Kolory: Antonio Fabela
Litery: Chris Eliopoulos

Edge of Spider-Verse: Web of Fear
Otherworld. William “Billy” Braddock/Spider-UK, rekrut Captain Britain Corps ze świata Earth-833, przesiaduje w pokoju obserwacyjnym wieży CBC i przygląda się na ekranie toczącym się właśnie wydarzeniom w świecie Earth-1983. Bezradnie patrzy, jak cyniczny Morlun dokonuje brutalnego mordu na Spider-Manie, którego przyjaciół, Icemana i Firestar,wcześniej też zabił. Jedynie zapłakana Ms. Lion, uroczy piesek Spider-Friends, uchodzi z życiem z tej masakry. W uniwersum Earth-999 kocia wersja Spider-Mana (Spider-Cat) pada z kolei ofiarą wyrachowanego polowania urządzonego przez Brixa i Borę. W rzeczywistości Earth-7831 żarłoczny Daemos posila się Spider-Manem pośród pomordowanych Beastials. Wyśmienitą ucztę przerywa jego brat Jennix, który przypomina mu o poleceniu ojca dopuszczającym wyłącznie łowy na Pająkach. Wzburzony Braddock, mając dość biernej obserwacji rzezi i obawiając się wykrycia przez Łowców, rozłącza się i postanawia poprosić o pomoc kierownictwo CBC. Majestrix Saturnyne martwi się jednak bardziej kolizjami i dezintegracją równoległych światów, czego doświadczył na własnej skórze, uchodząc ledwie z życiem, Captain Lionheart z Earth-5682. Władczyni rozkazuje odprawić Spider-UK, nie chcąc tracić czasu na zajmowanie się “drobnymi” incydentami. Na apel Braddocka nie pozostaje głucha jej doradczyni, Lady Roma, która wręcza mu talizman w kształcie pająka, pozwalający podróżować po całym multiwersum. Życzliwa kobieta zleca Spider-UK misję chronienia innych Pająków i zakończenia ich masowej rzezi.

Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Giuseppe Camuncoli
Tusz: Cam Smith
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Chris Eliopoulos

Recenzja

Widoczne na okładce logo świadczy o tym, że tegoroczny crossover dedykowany Spider-Manowi, oficjalnie zagościł ma łamach jego flagowej serii, choć w poprzednich zeszytach można już było natknąć się na jego ślady. Hitem tego numeru nie jest jednak żarłoczna rodzinka Morluna żywiąca się Pająkami, a pierwsza w historii współpraca Spider-Mana i Ms. Marvel, w roli której występuje Kamala Khan, czyli nowa superbohaterka o muzułmańskim rodowodzie, już mająca bardzo liczne grono sympatyków wśród kupujących komiksy.

Atrakcyjna w warstwie graficznej opowieść nie jest jakoś misternie skonstruowana, a raczej czerpie garściami z doskonale znanej koncepcji Team-Up, w której generalnie merytoryczny przekaz jest zredukowany na rzecz wzmocnienia elementów akcji. W tym komiksie mamy do czynienia z podobnym wariantem, chociaż tli się tam jakaś fabuła, która dodatkowo nawiązuje do ostatnich burzliwych wydarzeń w świecie Inhumans. Ogólnie rozbita na dwie części historia z gościnnym udziałem obecnej Ms. Marvel jest miłą odskocznią od kipiących energią poprzednich numerów i tworzy przysłowiową ciszę przed burzą.

Jako że logo nagłośnionego crossoveru nie znalazło się przypadkowo na okładce, w drugim segmencie komiksu załączono fabułkę wchodzącą w skład rozbitego na różne serie komiksowe prologu do Spider-Verse (Edge of Spider-Verse). Oto przypatrujemy się losom Williama Braddocka – brytyjskiego modelu Spider-Mana o przydomku Spider-UK – który przypadkiem odkrywa wybuchające w różnych miejscach wszechświata akty terroru i mordu, wymierzone w jego “krewnych” wywodzących się ze światów równoległych (wielce zasmucająca jest zwłaszcza scena śmierci dobrodusznych Spider-Friends). Nie mogąc dłużej bezczynnie patrzeć na to okrucieństwo, przyjmuje aktywną postawę i w ten sposób staje się jednym z wojowników, którzy rzucają rękawicę zdeprawowanym Łowcom Pająków. Żadnej większej filozofii tutaj nie ma i żadnej też nie potrzeba.

Niezobowiązująca lektura, przeznaczona do roli luźnego preludium i ozdobiona ładnymi rysunkami, zasługuje w mojej opinii na 4 “grzeczne” pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7

The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7

The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7


Related Articles

About Author

Dawidos