komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #7

The Amazing Spider-Man #7Numer: The Amazing Spider-Man #7
Tytuł: The Dark Kingdom, Part 2: Opposing Forces
Wydawnictwo: Marvel Comics 2016
Data wydania: Kwiecień 2016
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Matteo Buffagni
Tusz: Matteo Buffagni
Kolory: Marte Gracia
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Alex Ross
Asystent redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 2

Streszczenie

Shanghai World Financial Center. Peter Parker zostaje zabrany przez Mr. Negative’a oraz Cloaka i Dagger do jednego z biur mieszczących się w wieżowcu. Tam boss przestępczego podziemia wyznacza “odwróconemu” szefowi Parker Industries zadanie – podczas jutrzejszej gali, gdy będzie wręczał Shen Quinghao nagrodę za działalność humanitarną, ma ukradkiem przykleić laureatowi plaster nasączony narkotykiem Shade. Peter z uśmiechem na ustach godzi się wypełnić tę misję, w rzeczywistości jednak udaje posłuszeństwo, ponieważ “korupcyjny dotyk” Negative’a działa tylko raz, a on jako Spider-Man już go doświadczył (Dark Reign: Mister Negative).

Parker zostaje przeteleportowany do swego biura. Zanim Cloak znika, Peter podrzuca mu miniaturowy pajęczy nadajnik, aby monitorować na bieżąco jego lokalizację. Następnie udaje się do pracowni Dr. Wu, który musi znosić pretensje Lian Tang o to, że przerwał swoje badania nad pionierską metodą leczenia raka. Parker przekazuje badaczowi świeżą próbkę narkotyku, otrzymaną od Mr. Negative’a. Czując presję czasu, przekłada rozmowę, o którą prosi go Tang, która ma do omówienia z nim jakąś prywatną sprawę.

Spider-Man postanawia upewnić się, czy nic nie zagraża panu Quinghao. Po kontakcie z Min Wei dowiaduje się, że biznesmen, który w obecności mediów wygłasza właśnie przemowę motywacyjną do dzieci, słowem nie zająknął się jeszcze o partnerstwie swego przedsiębiorstwa z koncernem Parker Industries. Chiński inwestor zaprasza za to Phillipa Changa z firmy Parkera do wspólnego sadzenia drzewek.

Szukając sprzymierzeńców, Spider-Man kontaktuje się z nadinspektorem Sunem. Policjant zgadza się bez żadnych przeszkód wysłać brygadę swoich najlepszych ludzi w miejsce wskazane mu przez Człowieka-Pająka. W dalszej kolejności Peter dzwoni do Anny Marconi w Londynie, która jest zawalona robotą, a następnie telefonuje do Nowego Yorku, jednak słuchawkę podnosi Clayton Cole, który informuje go, że Harry Osborn jest nieuchwytny.

Nowy York. The West Village. Harry jest na kolacji ze swoją byłą żoną Liz i dwoma synami: Normiem i Stanley’em. Kiedy cała czwórka wychodzi w dobrym humorze z restauracji, staje się świadkiem, jak Regent własnym ciałem zatrzymuje ścigany przez policję samochód i wychodzi z tej kraksy bez szwanku. Tajemniczy osobnik przedstawia się jako nowy obrońca mieszkańców tego miasta.

Czując zbliżającą się przemianę w zwykłego człowieka, Mr. Negative prosi Cloaka i Dagger, by przykuli go łańcuchami do ściany. Powierza swoim pomocnikom zadanie pilnowania wytwórni jego narkotyku. Tymczasem Spider-Man namierza jej lokalizację w Sunny Day Cleaning Supply Company w Putuo District z chwilą wykonania przez Cloaka teleportacji do tego miejsca. Swoim odkryciem superbohater dzieli się niezwłocznie z szefem lokalnej policji.

Spider-Man i jednostka specjalna z Shanghai Police Department docierają do laboratorium, gdzie przymuszeni do pracy chemicy pod okiem Cloaka i Dagger produkują Shade. W obliczu przeważających sił wroga Tyrone Johnson postanawia wyrównać szansę i rozrzuca po całym pomieszczeniu próbki narkotyku, które przemieniają funkcjonariuszy w sługusów Mr. Negative’a.

Gdzie indziej. Skuty łańcuchami Martin Li ogląda na ekranie telewizora nagraną wcześniej przemowę Mr. Negative’a. Jego złowieszcze alter ego proponuje mu stworzenie wspólnego frontu przeciwko Shen Quinghao, który w młodości był gangsterem o ksywce Silver Fang, odpowiedzialnym za wcielenie siłą Martina Li do gangu Snakehead Slavers i sprzedaż jego rodaków do niewolniczej pracy. Dobroduszny biznesmen zgadza się wziąć udział w planie opracowanym przez mroczną stronę swojej osobowości.

Sunny Day Cleaning Supply Company. Po unieruchomieniu siecią “skorumpowanych” policjantów Spider-Man staje do konfrontacji z Dagger. Trafiony jej “świetlnym sztyletem” wygenerowanym z czystej mrocznej energii, ląduje z potwornym bólem na ziemi. Kiedy Dagger szykuje się, by go dobić, Spider-Man ciska w jej kierunku pudełko wypełnione po brzegi preparatami Shade. “Przeciążona” ciemną stroną mocy kobieta musi znaleźć dla niej ujście w promieniującym światłem płaszczu Cloaka. Para znika, poprzysięgając zemstę. Spider-Man ma poczucie, że wygrał tę rundę, a wszystkie atuty są w jego ręku.

Shanghai Cancer Institute. Lian Tang odwiedza swoją ciężko chorą, pogrążoną w śpiączce matkę. Kobieta dzwoni do Scorpio, by poprosić go o kolejną dostawę eksperymentalnych leków, dzięki którym jej krewna odzyskiwała zdrowie. Lider Zodiaca uważa, że pracownica Parker Industries nie ma mu do zaoferowania żadnych już kodów bezpieczeństwa i twierdzi, że raczej powinien ją zlikwidować, a nie z nią dyskutować. Zdesperowana rozmówczyni oznajmia, że może podać mu na tacy życie Spider-Mana. Na pytanie, jak zamierza to zrobić, odpowiada, że jest konstruktorką Spider-Mobile.

Recenzja

Muszę przyznać, że spod ręki Dana Slotta wyszedł bardzo udany komiks. Najnowszy tom przygód Niesamowitego Spider-Mana od samego początku utrzymuje wysoki poziom, ale ten numer przebił pod względem jakości wszystkie dotychczasowe zeszyty. To mieszanka moich ulubionych składników takich jak: płynna akcja, wielowymiarowe postacie, ludzkie dramaty, wątki poboczne, szacunek dla dorobku poprzedników i przejrzysta szata graficzna.

Już w scenie otwierającej komiks odkrywamy, że ktoś tam w redakcji pilnuje kanonu wydarzeń. Dzięki takiemu wsparciu scenarzysta może snuć historię, nie robiąc po drodze błędów.

Autor zdejmuje ze Spider-Mana klątwę wiecznego pechowca. Tytułowy bohater może liczyć na pomoc miejscowej policji, co stanowi miłą odmianę po tym, jak przez lata służby mundurowe uważały go za persona non grata. Ma też do dyspozycji narzędzia, które pozwalają mu zorganizować sprawną akcję na przyczółek wroga. Smaczku bitwie, w jakiej bierze udział, dodaje fakt, że musi on zmierzyć się z ludźmi, z którymi wcale nie ma ochoty walczyć. Zamiana ról w związku Cloaka i Dagger również stanowi tu urozmaicenie.

Ten komiks to scena, na której w pełnym blasku mogą zaprezentować się drugoplanowe postaci. Jest Harry Osborn, który integruje się z rodziną. Dobrze, że po tak długiej nieobecności znalazło się dla niego miejsce w tej serii komiksowej. Swój publiczny debiut zalicza Regent, po którym możemy spodziewać się, że stopniowo będzie odsłaniał przed społeczeństwem swoje mroczne oblicze, realizując w zaciszu gabinetu swój diabelski plan. Wyspowiadać się ze swojej przeszłości będzie musiał z kolei biznesmen Shen Quinghao, którego życiorys to pole do domysłów na temat tego, jaką osobą jest on w rzeczywistości. Z podwładną Petera, Lian Tang, też wiąże się nieco skomplikowana historia, jaka niewątpliwie doda dramaturgii dalszemu ciągowi opowieści.

Kończąc recenzję, powiem tak – przeczytałem ten numer bez cienia wątpliwości, że jakakolwiek strona zmarnowała mój czas. A to najlepiej świadczy o jakości tego komiksu. Uwzględniając jeszcze udany wizerunek Spider-Mana, który wspaniale wywiązuje się z roli superbohatera i biznesmena, jak na odpowiedzialnego człowieka przystało, z radością przyznaje drugiemu rozdziałowi tej historii niemalże komplet pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7

The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7 The Amazing Spider-Man #7


Related Articles

About Author

Dawidos