komiksy: 1933 komiksy polskie: 187 seriale animowane: 112 biografie: 59

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 2

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 2Numer: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 2
Tytuł: Mroczne Królestwo
Wydawnictwo: Egmont 2019
Data wydania: Kwiecień 2019
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Matteo Buffagni, Giuseppe Camuncoli
Tusz: Cam Smith
Kolory: Marte Gracia
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Małgorzata Kuśnierz i Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Marcin Surowiecki
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Cena: 39,99 zł

Opis

Sąsiedztwo Spideya jest większe niż kiedykolwiek i… niezbyt przyjazne!

Peter Parker rozwija międzynarodową działalność, a jego kolejnym przystankiem są Chiny, gdzie odkrywa, że złowrogi Pan Negatyw zniewolił dwoje jego przyjaciół: Cloaka i Dagger. Czy niesamowity ścianołaz upora się z przemienionymi przez Negatywa bohaterami i sam nie podzieli ich losu? Podróże Petera nie zakończą się jednak na Dalekim Wchodzie – ostateczny pojedynek z Zodiakiem rzuci go do Europy. Jeśli Scorpion wprowadzi swój mistrzowski plan w życie, nawet Spider-Man może nie dać rady powstrzymać go przed przejęciem kontroli nad przyszłością…

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach The Amazing Spider-Man (2015) #6-11, a następnie w tomie The Amazing Spider-Man: Worldwide vol. 2 ze scenariuszem Dana Slotta i z rysunkami Matteo Buffagniego i Giuseppe Camuncolego.

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek (6 stron)
• Zapowiedź kolejnego tomu (1 strona)

Recenzja

Egmont przygotował już drugi tom przygód Amazing Spider-Mana, który zawiera w sobie zeszyty oryginalnego the Amazing Spider-Mana vol. 4 #6#11.

W środku komiksu będziemy mieli okazję zobaczyć jak Spider-Man rozprawia się z Mister Negativem, o którym dość długo było cicho, oraz z zodiakalnym skorpionem. Dodatkowo występ zaliczyli Cloak i Dagger w swoich odwróconych rolach jak i normalnych. Warto wspomnieć, że otrzymujemy zapowiedź przyszłości, w tym powrotów największych przeciwników Spider-Mana: Osborna i Octopusa. Po szczegółowe streszczenia jak i recenzje poszczególnych numerów odsyłam do oryginałów na naszej stronie. Ja skupię się na polskim wydaniu.

Zacznę od tłumaczenia. Dopatrzyłem się kilku drobnych dziwnych tekstów, które można by przetłumaczyć lepiej. Trochę zabrakło mi finezji w tłumaczeniu dowcipów, gdzie tłumacz ma możliwość mocno popłynąć. I jak zwykle wypomnieć muszę niekonsekwencję tłumaczenia nazw własnych: mamy Pana Negatywa oraz Cloak i Dagger (a można to przetłumaczyć na Płaszcz i Sztylet lub pozostawić Mister Negative) czy też Scorpiona – w tym przypadku to kwestia jednej literki co jest podwójnie dziwne. I tu ciekawostka: w tomie pierwszym był Skorpion, przez „k”.

Historia wydana jest jednym ciągiem ze zbiorem okładek na samym końcu. Plusem zbiorczych wydań jest to, że otrzymujemy również warianty. Grzbiet, natomiast jest w nowym dopasowanym do Marvel NOW 2.0 jest zrobiony równo z poprzednim tomem, co fajnie prezentuje się na półce. Niezmiennie dodatkowym plusem jest krótkie przedstawienie sylwetek autorów na skrzydełkach okładki.

Egmont kontynuuje dobrą robotę wydając kolejne tomy naszego Pajączka. Cieszy fakt, że nie zwalniają tempa i otrzymujemy kolejne zapowiedzi. Pomimo, iż przedstawionej w tym tomie historii daleko do bycia super i raczej w pamięci nie zapada, to jakość wydania jest bardzo dobra i cieszy kiedy półki zaczynają uginać się pod tomami polskiego Spider-Mana. Myślę, że 4 pajączki będą oceną odpowiednią.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Amazing Spider-Man, Tom 1 Amazing Spider-Man, Tom 1 Amazing Spider-Man, Tom 1


Related Articles

About Author