komiksy: 1695 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 7

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 7Numer: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 7
Tytuł: Upadek Imperium
Wydawnictwo: Egmont 2020
Data wydania: Lipiec 2020
Scenariusz: Dan Slott, Christos Gage
Rysunki: Stuart Immonen, Greg Smallwood
Tusz: Wade Von Grawbadger, Greg Smallwood
Kolory: Marte Gracia, Jordie Bellaire, Rain Beredo
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Urszula Drabińska, Małgorzata Kuśnierz & Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Irena Ukleja
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Cena: 49,99 zł

Opis

Doktor Octopus, jakiego jeszcze nie znaliście!

Ulepszony Doc Ock sprzymierzył się ze Steve’em Rogersem i Hydrą, a kieruje nim osobista zemsta: chce zniszczyć Parker Industries – firmę, którą przecież pomógł stworzyć! Peter musi wykorzystać wszystkie środki swojego przedsiębiorstwa, aby powstrzymać Octopusa i Hydrę. Ale czy to wystarczy? W życiu Spider-Mana rozpoczyna się nowy rozdiał. Czy stare i niedobre szczęście Parkera znów o sobie przypomnim czy jednak Mockinbird będzie potrafiła przywrócić uśmiech na twarzy Pająka? Spider-Man jest gotowy walczyć o swoją przyszłość, ale dlaczego na pole bitwy wybiera.., redakcję „Daily Bugle”?

Zawartość

 

Dodatki

• galeria okładek (9 strona)
• zapowiedź kolejnego tomu (1 strona)

Recenzja

Kolejny tom Amazing Spider-Mana wydany przez Egmont to kolejny dowód na to jak bardzo Dan Slott nienawidzi Spider-Mana.

Wchodzimy w etap Tajnego Imperium. Takie wydarzenia odbijają się echem zazwyczaj u większości superherosów Marvela. I w przypadku Spider-Mana nie może być inaczej. Imperium Hydry rośnie w siłę, a Parker Industries upada i to za sprawą ulubieńca scenarzysty: Doc Ocka.

Nie wiedzieć czemu Dan Slott upodobał sobie Octopusa na swojego faworyta w uniwersum naszego Pajączka. Nie pierwszy raz daje nam to do zrozumienia. Zaczynając od Superior Spider-Mana, gdzie Otto udoskonalił do granic możliwości bycie herosem, załatwił Peterowi doktorat, poukładał relacje z bliskimi, zbudował ogromną firmę, aż w końcu sam oddał ciało prawowitemu właścicielowi (tak, Parker przegrał z Octopusem na całej linii). A teraz udowadnia, że Peter wszystko mu zawdzięcza i w dodatku nie ma z nim żadnych szans w walce jeden na jeden.

A skąd ta nienawiść do głównego herosa? Upodlenie, pokonanie, niepowodzenia, infantylne zachowanie. Slott pisze postać Petera w tak irytujący sposób, że aż odpycha od lektury. Widząc w jaki sposób nasz bohater przegrywa pojedynek i grzebie własną firmę wraz z pracownikami, bo nie potrafi znaleźć jakiegoś lepszego sposobu na pokonanie swojego przeciwnika sprawia, że moja ręka ląduje na czole a z ust ciśnie się „wtf…” wielokrotnie…

Dalej wcale nie jest lepiej… gdy już wszystko stracił i z miliardera zrobił z siebie na własne życzenie zero, zachowuje się tak beznadziejnie głupio i nieodpowiedzialnie jak tylko można: ucieka Harry’emu, gdy ten mówi do niego o ważnych rzeczach biznesowych i praktycznie wszczyna bójkę z Human Torchem, a na koniec pozwala uciec złodziejowi głupio twierdząc, że przecież ten przyszedł po swoje…

Nie można zapomnieć o drobnym epizodzie z Osbornem, który dąży do odzyskania swojego drugiego ja. Jest to najbardziej zjadliwa część całego tomu, której nie mam nic do zarzucenia. Cieszy fakt, że Osborn nie został mistykiem, bo to chyba nie wpłynęłoby dobrze na tą postać.

Strona graficzna trzyma stały poziom. Immonen do spółki z Gregiem Smallwoodem świetnie sobie radzą. Wszystko jest wyraźne i zrozumiałe. Nie mam co do tego żadnych uwag.

Nie da się ukryć, że w większości przygoda z imperium Parkera była raczej niskich lotów. W dodatku pełna absurdów. Dobrze, że ten rozdział się skończył, jakby nie patrzeć Spider-Man to nie Iron Man. Na zakończenie 2,5 pajączka.

A na koniec drobny smaczek. Nawiązanie do Secret Empire, gdzie Spider-Man na polu bitwy wydaje polecenia innym herosom to ciąg dalszy komiksu Free Comic Book Day 2017: Secret Empire. Z tym komiksem, jak i całym wydarzeniem możecie zapoznać się dzięki wydawnictwu Egmont sięgając po tom Tajne Imperium.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Amazing Spider-Man, Tom 7 Amazing Spider-Man, Tom 7 Amazing Spider-Man, Tom 7


Related Articles

About Author