komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #30

The Amazing Spider-Man #30Numer: The Amazing Spider-Man #30
Tytuł: Secret Empire, Part Two: Master Planning
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Wrzesień 2017
Scenariusz: Dan Slott & Christos Gage
Rysunki: Stuart Immonen
Tusz: Wade von Grawbadger
Kolory: Marte Gracia
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Alex Ross
Asystent redaktora: Allison Stock
Pomocnik redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 7

Streszczenie

Waszyngton. W następstwie przegranej bitwy z Hydrą pod wodzą Kapitana Ameryki uzbrojonego w młot Thora, Spider-Man rozkazuje Quicksilverowi roznieść kurz, aby umożliwić innym ucieczkę. Kierując ewakuacją, odsyła Hulka i Ms. Marvel, a także ratuje Mockingbird przed Taskmasterem. Ta chwyta go i razem lecą do samolotu Pająka. Tam ustalają , że on zajmie się Doktorem Octopusem sprzymierzonym z Hydrą, ona zorganizuje ruch oporu, a po wszystkim pójdą na randkę. Na pożegnanie Morse całuje go.

San Francisco. Na spotkaniu z delegacją mutantów, którym Hydra przyznała własne państwo, Superior Octopus żąda pełnego dostępu do miejscowej filii Parker Industries. Strong Guy protestuje, więc Otto łapie go mackami i wyrzuca w dal. Beast i Psylocke ulegają żądaniom mimo sprzeciwu Maxa Modella, szefa Horizon University. Octavius każe żołnierzom Hydry skonfiskować całą dokumentację.

Szanghaj. Parker przy pomocy Min Wei przygotowuje obronę ostatniego bastionu swojej firmy przed Octopusem i Hydrą. W reakcji na jego przemowę część pracowników odchodzi, reszta zostaje, aby bronić dobytku firmy. Może też liczyć na Dr. Wu, Dr. Shena i Lien Tang, której chora na raka matka Chunhua korzysta z finansowanej przez niego nowoczesnej terapii. Jej córka gotowa jest użyczyć mu całego sprzętu.

Na lotnisku w Zurychu ciocia May zamierza przedsięwziąć kroki ku naprawie wizerunku PI. Tymczasem w Szanghaju przezorny Peter prosi Dr. Changa o usunięcie danych o badaniach nad zieloną energią w razie ataku Dr. Octopusa. Kiedy zjawia się Superior Octopus, wychodzi naprzeciw mu jako Spider-Man. Walcząc z nim, wzywa na pomoc Lien, która jako Spider-Rider osacza Otto pojazdami Spider-Mobiles. Ten, kpiąc z przeciwnika, przejmuje dzięki sekretnym kodom kontrolę nad flotą i każe zaatakować Spider-Mana.

Recenzja

Superior Octopus u szczytu potęgi i w ofensywie, a Spider-Man w defensywie, za to ujawniający talenty przywódcy. Drugi rozdział powiązanego z epickim crossoverem komiksu, podobnie jak historia wyjściowa, dokonuje ciekawej zamiany ról – bohaterowie desperacko walczą o przetrwanie, gdy tymczasem złoczyńcy świecą triumfy. Chronologicznie ten numer przypada bowiem na najmroczniejszy okres całego eventu, czyli hegemonię Hydry w USA.

Na plus trzeba zapisać fakt, że to jeden z nielicznych komiksów, jakie rozwinęły kluczowe dla miażdżącego zwycięstwa Hydry wydarzenie. Mowa o Bitwie o Waszyngton, niezbyt spektakularnie zilustrowanej na stronach tegorocznego darmowego wydania od Marvela. Tutaj można przyjrzeć się końcówce tej decydującej batalii i to w znacznie lepszej oprawie, bo firmowanej nazwiskiem znakomitego rysownika.

Dramat w stolicy USA scenarzysta zwieńczył romantyczną sceną z udziałem Spider-Mana i Mockingbird. Ta wstawka akurat była zbędna, nie dlatego, że życie uczuciowe tytułowego bohatera nie powinno kwitnąć (bo powinno, choć najlepiej z Mary Jane), ale z racji tego, że ten romans nie ma solidnych korzeni – wcześniejsze niewinne flirty to jeszcze za mało, aby uwiarygodnić go w oczach czytelnika.

Resztę komiksu, a więc jego większą część, zajmuje najazd Doc Ocka w parze z przygotowywaną naprędce przez Pająka obroną. O ile panoszenie się Ośmiornicy w San Francisco da się zrozumieć (w USA to Hydra rozdaje karty), o tyle jego demonstracja w Szanghaju jest ciut naciągana (jakby nie patrzeć, to zbrojna interwencja przedstawiciela obcego państwa na terytorium suwerennego kraju), co jednak nie przeszkadza wykreować niezłymi dialogami świetnego napięcia i mocnego, acz spodziewanego finału.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #30 The Amazing Spider-Man #30 The Amazing Spider-Man #30

The Amazing Spider-Man #30 The Amazing Spider-Man #30 The Amazing Spider-Man #30


Related Articles

About Author

Dawidos