komiksy: 1695 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 8

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 8Numer: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 8
Tytuł: Venom Inc.
Wydawnictwo: Egmont 2020
Data wydania: Październik 2020
Scenariusz: Dan Slott, Mike Costa
Rysunki: Ryan Stegman, Gerardo Sandoval
Tusz: Ryan Stegman, Gerardo Sandoval, Jay Leisten
Kolory: Brian Reber, David Curiel
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Małgorzata Kuśnierz & Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Irena Ukleja
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Cena: 49,99 zł

Opis

Czy spotkania z Venomem muszą kończyć sie źle?

Petera Parkera, Eddiego Brocka i Flasha Thompsona łączy więź – i to dosłownie! Ich życie odmienił symbiont Venoma. Teraz czarna jak smoła obca istota podwaja wysiłki, żeby ci trzej bohaterowie nie narzekali na nudę. Ponadto pewna dobrze znana Spideyowi dama będzie musiała zmierzyć się z nabuzowanym zbirem przedstawiającym się jako Maniak, który postanowił udowodnić światu, że jak mało kto zasłużył na swój przydomek. Czy Czarna Kotka i jej gang dadzą mu radę? Tymczasem Venom zapuszcza swoje macki głęboko w nowojorski półświatek…

Zawartość

 

Dodatki

• galeria okładek (8 stron)
• zapowiedź kolejnego tomu (1 strona)

Recenzja

Kolejny tom przygód Amazing Spider-Mana, z którym możemy zapoznać się dzięki wydawnictwu Egmont, jest crossoverem dwóch serii: the Amazin Spider-Man oraz Venom. I… Niestety mnie zawiódł…

Przyjęło się, że crossovery często mają swój wstęp w komiksie typu one-shot, który rysuje tło całej opowieści. Ci, którzy nie śledzą Venoma mogą czuć się na początku skołowani, bo krótki opis sytuacji z pierwszych stron tak na prawdę niczego nie przybliża. Tym bardziej, że Egmont nie wydaje Venoma, by osoba nie mająca źródła amerykańskich komiksów była zorientowana skąd tyle odmian symbionta. Biorąc pod uwagę niewydanie przez Egmont tej serii przydałby się szerszy opis.

Przyznam, że ostatnimi czasy Venom mocno traci w moich oczach. Scenarzysta Mike Costa niby ma plan na niego, ale jakoś (jak dla mnie) jest mało ciekawy, a wręcz odpychający. Symbiont (tylko Venoma) zachowujący się jak tresowany piesek, strojący pseudo smutne miny… przy innych, bezuczuciowych, bezimiennych symbiontach wypada słabo.

Do tego symbiont, który posiadł Price dzieli się na drobne, by kontrolować oprychów, a kiedy łączy się w całość… zwiększa swoje rozmiary? To jest kiepskie. Trochę wybiegłem na przód, jednakże do tego wszystkiego powstaje takie zjawisko jak Anti-Agent-Venom? To jest zbyt naciągane…

Jeszcze można dodać, że wojna gangów została potraktowana jakby w całym Nowym Jorku nie było zbyt wielu zorganizowanych przestępczych rodzin. W dodatku cała rodzina została wyeliminowana, a Black Cat zrezygnowała ze swojego biznesu. Brzmi jakby Daredevil, Heroes for Hire, Jessica Jones i wszyscy inni przyziemni herosi działający na terenie Nowego Jorku dostali wolne od swoich superbohaterskich zajęć.

Ogólnie to w crossoverze chodzi o to, że Lee Price chce rządzić światem przestępczym i w tym celu wykrada symbionta dziewczynie imieniem Andi Benton i wykorzystuje go, by przejąć kontrolę nad innymi oprychami i ostatecznie władać podziemiem. Trochę się dzieje, ale ogólnie akcja mnie nie porwała.

Warto wspomnieć o Spider-Manie, w końcu to z jego serią ma miejsce crossover. Otóż, jest. Jego rola nie jest jakoś spektakularnie ważna, a nawet potrzebna. I tak wszystko gotuje się między symbiontami z domieszką kotki, pająk jest tam tylko do smaku.

Graficznie nie jest źle. Mamy dwóch rysowników: Stegman i Sandoval. Obaj dają radę i właściwie to nie mam się do czego przyczepić. Wygląda wszystko całkiem przyjemnie.

Dostaliśmy miks Pająka, Kotki i Symbiontów w tym crossoverze ze znaczną przewagą tych ostatnich. Komiks wprowadza kilka zmian: Kotka rezygnuje z przestępczości, Flash dostaje nowego symbionta (albo raczej anty-symbionta), a Spider-Man… wraca do swoich codziennych obowiązków. Dobra, nie jest tak źle jak to przedstawiłem, czytałem znacznie gorsze komiksy. Najlepiej samemu przeczytać, by wyrobić sobie opinię. Ja dam 2,5 pajączka. Chętnych do zgłębienia szczegółów odeślę na stronę tego crossovera.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Amazing Spider-Man, Tom 8 Amazing Spider-Man, Tom 8 Amazing Spider-Man, Tom 8


Related Articles

About Author