komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Free Comic Book Day 2017: Secret Empire

Free Comic Book Day 2017: Secret EmpireNumer: Free Comic Book Day 2017: Secret Empire
Tytuł: Secret Empire
Tytuł 2: …Time Flies
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Lipiec 2017
Scenariusz: Nick Spencer, Chip Zdarsky
Rysunki: Andrea Sorrentino, Paulo Siqueira
Okładka: Mark Brooks
Asystent redaktora: Alanna Smith
Redaktor: Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $0
Przedruk PL: Tajne Imperium

Streszczenie

Secret Empire
Kontynuacja wydarzeń z Secret Empire #0.

Waszyngton. Inwazja Hydry, 4 godzina. W samochód załadowany żołnierzami Hydry uderza wóz kierowany przez Hawkeye’a. Oczekująca go Black Widow razi najeźdźców paralizatorem i oboje dołączają do superbohaterów odpierających atak bojowników Hydry i wspierających ich super-łotrów z Army of Evil.

Wkrótce na polu bitwy zjawia się statek z przywódcą Hydry na pokładzie. Okazuje się nim być Kapitan Ameryka, któremu towarzyszą Baron Zemo, Dr. Arnim Zola, Doctor Faustus, Hive, Kraken i Viper. Obrońcy nie mogą uwierzyć w zdradę Capa. Rogers, zarzekając się, że nie chce rozlewu krwi, oznajmia, że mogą pomóc Hydrze zbudować lepszy świat albo pozostać ich wrogami, co i tak nie pokrzyżuje im planów.

Ostatecznie herosi nie przyjmują ultimatum. Ponawiając atak, zostają pokonani przez bronie, które obracają jednych przeciwko drugim. Bitwa o Waszyngton kończy się ich druzgocącą klęską. Kiedy większość z nich leży na ziemi, Cap podchodzi do młota Thor i podnosi go do góry, udowadniając, że jest go nadal godny.

Kontynuacja wydarzeń w Secret Empire #1.

Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Andrea Sorrentino
Tusz: Andrea Sorrentino
Kolory: Andrea Sorrentino
Litery: VC’s Travis Lanham

…Time Flies
Nowy Jork. Peter i Mary Jane rozmawiają, co u nich słychać. Spotkanie to zostaje przerwane przez przelatującego nad nimi Vulture’a i wybuch w pobliskim budynku. Parker rusza do akcji.

Chwilę później już w kostiumie Spider-Mana łapie Toomesa i rozpoczyna podniebną walkę. Okazuje się, że starszy przeciwnik ma nowy kostium i zmienił nazwę na Falcon. Pomimo odświeżonego wyglądu i nowych sztuczek Adrian zostaje pokonany. Nagle oboje zostają przylepieni do ściany przez dziewczynę, która każe na siebie wołać Trapster. Zabiera zrabowane przez Sępa pieniądze i oddala się. Zarówno Pająk, jak i jego przeciwnik są bezsilni przeciw klejącej paście.

S.H.I.E.L.D.. Dwójka agentów przygląda się planszom z kostiumem Vulture’a. Przerażony mężczyzna pyta kobietę, co zamierza zrobić ze zdobytymi informacjami. Ta jeszcze nie wie, jednak chce zasięgnąć pomocy u kogoś, komu to się nie spodoba.

Kontynuacja wydarzeń w Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #1.

Scenariusz: Chip Zdarsky
Rysunki: Paulo Siqueira
Tusz: Walden Wong, Cam Smith, Jay Leisten, Paulo Siqueira
Kolory: Frank D’Armata
Litery: VC’s Travis Lanham

Recenzja

Free Comic Book Day ma to do siebie, że wydawcy zazwyczaj korzystając z okazji promują siebie na jeden z dwóch sposobów: jak najwięcej krótkich historii zachęcających do kupna normalnych zeszytów, bądź przedstawienie dobrej historii, która wypromuje jakąś konkretną serię. W tym roku Marvel wydał komiks zawierający wstęp do Secret Empire oraz wstęp do nowej, aczkolwiek znanej serii z Pajączkiem: The Spectacular Spider-Man.

Krótko o pierwszej części: wszechobecność dużych eventów i idące za nimi ciągłe mieszanie w uniwersum sprawiło, że się trochę tymi wielkimi wydarzeniami przejadłem. To trochę męczące działanie ze strony Marvela. Tym razem głównym złym jest Hydra i jej głęboko zakonspirowany żołnierz, którym okazuje się być Kapitan Ameryka. Wygląda na to, że herosi mają spory problem, zwłaszcza, że nagle Steve Rogers stał się godnym Mjolnira – młota należącego do Thora. Swój nieduży występ zaliczają też obaj Spider-Mani (Peter i Miles).

Strona graficzna tego prologu jakoś do mnie nie przemawia. Andrea Sorrentino ma kreskę nadającą się do komiksów z gatunku horror. Biorąc pod uwagę rysunki Secret Empire #0 (rysownik: Daniel Acuna), najwidoczniej Marvel chce stworzyć taki klimat: horroru związanego z tym, że świat teraz należeć będzie do Hydry. Ja jakoś tego nie kupuję. Taki nastrój w wykonaniu herosów? Ja rozumiem coś takiego u Blade’a, Ghost Ridera czy innych demonicznych postaci – tak, tam to pasuje – ale do Avengers walczącego z Hydrą? To trochę działa na mnie odpychająco od tego całego eventu.

Przejdę teraz do ważniejszej części komiksu, przynajmniej z punktu widzenia fana Człowieka-Pająka. Marvel wznawia drugą najdłuższą serię o przygodach naszego pajączka: The Spectacular Spider-Man. Dla przypomnienia: mieliśmy już The Spectacular Spider-Man Vol. 1, w skład którego weszły 263 numery, oraz Vol. 2, gdzie dobito do 27 numerów. Z okazji Vol. 3 nasz kochany wydawca zdecydował się na wstęp w postaci historii umieszczonej w darmowym komiksie, którego recenzję właśnie czytacie.

Czego tak właściwie jesteśmy właśnie świadkami? Ano tego, że Vulture otrzymuje nowy kostium i zmienia imię na Falcon. Czy to się przyjmie? Jak dla mnie Adrian Toomes jest Sępem niezależnie od tego, w jaki kostium go wpakują. Choćby przebrał się za Świętego Mikołaja i latał na reniferze, krzycząc przy tym „Hoł hoł hoł”, to wciąż będzie w moich oczach tym, kim jest od początku – jak to mówią: Nie szata zdobi człowieka.

Na arenę wkracza też całkiem nowa postać, która przyjęła imię po wcześniejszym przeciwniku Spider-Mana: Trapster. Jak bardzo się sprawdzi? Nie mieliśmy okazji jej zbytnio poznać – wiem jedno – jest mało rozgarnięta. Ma przyklejonego do ściany, niemogącego się ruszyć Spider-Mana i go nie zdemaskowała! Zabiera kasę i znika. Szczerze mówiąc, za informację, kto kryje się pod maską tego herosa, dostałaby dużo więcej pieniędzy niż ukradła Sępowi. Pozostaje jeszcze kwestia dwóch tajemniczych agentów S.H.I.E.L.D.. Kim są? Tego zapewne dowiemy się niedługo w serii The Spectacular Spider-Man Vol. 3.

Przechodząc do strony graficznej komiksu. Docelowo serią zajmie się Adam Kubert, jednak częścią tego zeszytu zajął się Paulo Siqueira – znany już z zajmowania się naszym Pajączkiem. Nawet miał z nim do czynienia przy głównej serii. Jego rysunki są wyraźne i miejscami dynamiczne. Nie znajduje w nich żadnych rażących błędów. No może jedynie to, że Peter wygląda… hmm… powiedzmy „ciapowato”.

Free Comic Book Day w tym roku u Marvela wypada całkiem nieźle: dwa zeszyty. Jeden zawierający Secret Empire i Spectacular Spider-Man, a drugi All-New Guardians of the Galaxy i The Defenders. Naturalnie rzecz biorąc, wzięliśmy na tapetę ten pierwszy. Dwie przyzwoite historie mające zachęcić do kupna późniejszych serii (jakby takiej zachęty potrzebowały :D). Największą zaletą zeszytu jest oczywiście jego cena i fakt, że nie jest to typ „preview” ani zapowiedź, a swoisty wstęp do dwóch zeszytów. Z czystym sumieniem mogę go polecić i wystawić mu notę w postaci czterech i pół pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos (streszczenie 1), Spider-Nik (streszczenie 2 i recenzja)

Free Comic Book Day 2017: Secret Empire Free Comic Book Day 2017: Secret Empire Free Comic Book Day 2017: Secret Empire

Free Comic Book Day 2017: Secret Empire Free Comic Book Day 2017: Secret Empire Free Comic Book Day 2017: Secret Empire


Related Articles

About Author

Dawidos