komiksy: 1831 komiksy polskie: 150 seriale animowane: 112 biografie: 59

Free Comic Book Day 2022: Spider-Man/Venom

Free Comic Book Day 2022: Spider-Man/VenomNumer: Free Comic Book Day 2022: Spider-Man/Venom
Tytuł: Lost in the Mail
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Czerwiec 2022
Scenariusz: Zeb Wells
Rysunki: John Romita Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Marcio Menyz
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: John Romita Jr.
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $0
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Nowy York. Elroy Huxley, emerytowany weteran, podchodzi do skrzynki pocztowej, z której korzysta od 20 lat. Kiedy wrzuca do niej list, ta zmienia się w… demona pragnącego odgryźć mu ręce.

Na ratunek staruszkowi przybywa Spider-Man. Nadlatując, superbohater wymierza opętanej skrzynce z zębami podwójnego kopniaka. Huxley ucieka. Pocztowy pojemnik zaczyna strzelać w Pająka śrubami. Ten chwyta pobliski słupek i wbija go w głowę skrzynki, uśmiercając demona, który przejął na nią kontrolę.

Przybyła na miejsce listonoszka oskarża Spider-Mana o zniszczenie publicznego mienia. Bohater nie jest w stanie wyjaśnić jej, co zaszło, bo sam tego nie rozumie, więc ucieka na dach pobliskiego budynku. Sytuację komentują ukryci w zaułku Chasm (Ben Reilly) i Goblin Queen (Madelyne Pryor). Klon Petera Parkera i klon Jean Grey, których wiele łączy, zawiązali sojusz i teraz planują kolejne kroki.

Kontynuacja wydarzeń w Dark Web: Dusk.

Recenzja

Tegoroczny Free Comic Book Day stanowił powrót do tradycyjnej formuły amerykańskiego święta. Odbył się w maju, bez żadnych przesunięć czasowych, w formie stacjonarnej. Podczas jednodniowego wydarzenia (07.05.2022) rozdawano więc klientom bezpłatne komiksy. Było to możliwe dzięki zniesieniu większości obostrzeń epidemicznych, które towarzyszyły dwóm poprzednim edycjom ogólnokrajowej akcji w związku z pandemią COVID-19 (w 2020 r. odbyła się ona online, a w 2021 r. z kilkumiesięcznym poślizgiem).

Z okazji FCBD 2022 wydawnictwo Marvel wysłało właścicielom sklepów w USA aż trzy komiksy. Ten, którego recenzję właśnie czytacie, mieści trzy krótkie opowieści, z czego jedna dotyczy Spider-Mana oraz jego klona, Bena Reilly’ego, w kolejnej po Jackalu roli czarnego charakteru! Nowelka, którą przygotowali Zeb Wells i John Romita Jr., to promocyjny prolog Dark Web, zapowiedzianego na grudzień 2022 i styczeń 2023 wydarzenia komiksowego w uniwersum Spider-Mana i X-Men.

Komiks zaczyna się od kuriozalnego incydentu, bo od ataku… opętanej skrzynki pocztowej na pewnego emeryta. Demon, który nią zawładnął, sprawia, że mówi ona, porusza się, strzela śrubami i ma zęby, a więc i ochotę pożywić się ludzkim mięsem. Akcja jak w horrorze typu monster movie. Po tej nieco szalonej introdukcji zjawia się Spider-Man. Superbohater rozprawia się w mig z potworną skrzynką, lecz po wszystkim jest równie skołowany co czytelnicy w sprawie tego, co tu właściwie zaszło. Nie dziwota.

Rozwiązanie zagadki przychodzi na ostatniej stronie tej miniopowieści, gdy ujawniają się (czytelnikom, nie Spider-Manowi) osoby stojące za transformacją skrzynki w potwora. Okazuje się, że ów atak był tylko testem – preludium przed wielką ofensywą przymierza dwóch złoczyńców, których połączyło zarówno pochodzenie (status klona), jak i doświadczenie odtrącenia. Sojusz to wcześniej niewidziany, więc Dark Web zapowiada się jako oryginalna historia, a zarazem wzorowana na kultowym crossoverze Inferno!

4 pajączki – ocena dotyczy tylko historii ze Spider-Manem i Chasmem. Bezpłatny komiks zawiera również nowelkę Seven Seals o przygodach Eddiego Brocka (nowego King in Black) oraz jego syna Dylana Brocka (nowego Venoma), a także reklamówkę All Out Avengers, zapowiedź kolejnej serii komiksowej o najpotężniejszej drużynie Marvela.

Ocena:

Autor: Dawidos

Free Comic Book Day 2022: Spider-Man/Venom Free Comic Book Day 2022: Spider-Man/Venom Free Comic Book Day 2022: Spider-Man/Venom


Related Articles

About Author

Dawidos