komiksy: 1940 komiksy polskie: 195 seriale animowane: 112 biografie: 59

Dark Web: Dusk

Dark Web: DuskNumer: Dark Web: Dusk
Tytuł: All the Real Boys and Girls
Wydawnictwo: Marvel Comics 2023
Data wydania: Luty 2023
Scenariusz: Zeb Wells
Rysunki: Adam Kubert
Tusz: Adam Kubert
Kolory: Frank Martin
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Adam Kubert
Asystent redaktora: Kaeden McGahey
Redaktor: Albert Banaszak
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Święta. Ben Reilly i Janine Godbe spotykają na spacerze po mieście Petera Parkera i Mary Jane Watson. Peter żąda od Bena zwrotu własności i zaczyna pozbawiać go twarzy i mózgu. Z kolei Janine zostaje zamknięta za witryną sklepową przez MJ. Wkrótce dołącza do niej zamieniony w manekina Ben. Demoniczni Peter i MJ śmieją się z nich. Okazuje się, że to koszmar, z którym musiał zmierzyć się Ben w Limbo, by, jak tłumaczy mu Goblin Queen (Madelyne Pryor), wzmocnił jej czarną magię w świecie na powierzchni. Po rytuale oboje szykują się do walki o odzyskanie wszystkiego, co zostało im zabrane.

13 grudnia. Coffee Bean. W kawiarni spotykają się Peter Parker, Mary Jane Watson, Emily Lyman-Osborn, Carlie Cooper, Janice Lincoln, Jonah Jameson, Randy Robertson, Robbie Robertson, Liz Allan i Flash Thomspon, by uczcić urodziny tragicznie zmarłego Harry’ego Osborna. Kiedy Peter zamawia kawę dla MJ, dowiaduje się, że rachunek opłacił z góry Norman Osborn, który stoi na zewnątrz lokalu. Peter wychodzi mu na spotkanie. Osborn wspomina śmierć klona syna, który zmarł mu w ramionach, tak jak Ben, klon Petera, zmarł w jego. Peter zapewnia Normana, że klon Harry’ego oddał za niego życie, bo go kochał.

Limbo. Goblin Queen przedstawia Chasmowi (Ben Reilly) nowo zwerbowanego sojusznika, który ma pomóc Hallows’ Eve (Janine Godbe) w misji w nowojorskiej bazie Krakoa podczas ataku Reilly’ego i armii demonów na miasto. Okazuje się nim Eddie Brock (King in Black), któremu obiecano pomoc w odnalezieniu syna. Pryor chce go najpierw przygotować mentalnie do wyznaczonego zadania.

Nowy York. X-Men (Marvel Girl, Cyclops, Iceman, Firestar, Havok, Magik) spacerują po mieście, gdy nagle przedmioty nieożywione zostają opętane przez demony z Limbo, którym drogę na Ziemię otwiera magiczna pieśń „Textus tenebrarum” grana przez Goblin Queen na fortepianie. Po wyjściu z kawiarni Peter doznaje ataku pajęczego zmysłu. W kostiumie Spider-Mana dociera na Rockefeller Center, gdzie grupują się potwory. Tymczasem odpierający ataki X-Men zastanawiają się, dlaczego Goblin Queen zaatakowała miasto, choć Magik pragnie wierzyć, że Madelyne tego nie zrobiła, bo jest już inną osobą.

Oscorp. Do biura Normana Osborna, który ogląda w internecie relację z inwazji demonów, przychodzi Chasm. Przedstawia się, po czym opowiada, że stracił wszystkie wspomnienia Petera i część własnych, zostały mu tylko te bolesne. Pamięta więc Osborna, pomysłodawcę mistyfikacji, która wmówiła mu, że jest prawdziwym Spider-Manem, i śmierć z jego rąk. Na te słowa Norman aktywuje swoją lotnię. Ben kopie go w nerkę. Osborn przywołuje pancerz Gold Goblina. Reilly zdradza, że udając Petera, przejął kontrolę nad sprzętem Osborna. Wysadza pojazd Goblina, po czym zaczyna bić go po osłoniętej kaskiem głowie.

Nowy York. Goblin Queen i Hallows’ Eve wchodzą przez portal z Limbo do jednego z zaułków. Czekają, aż podąży za nimi Venom. Kiedy Brock zjawia się, odmawia udziału w uzgodnionej misji i rusza załatwić własne sprawy, gdyż znalazł nowy cel. Okazuje się, że manipulacja umysłem Brocka przez Goblin Queen doprowadziła do jego regresji i teraz Venom chce dopaść Spider-Mana, aby… zabić go i zjeść jego mózg.

Recenzja

Przełom 2022/2023 w pajęczym uniwersum upływa pod znakiem crossoveru Dark Web, który można opisać w skrócie jako „Spider-Man & X-Men vs. Chasm & Goblin Queen”. Oto Pająk i mutanci trafiają na celownik dwóch klonów mających dość życia w ich cieniu. Główne wydarzenia tej „piekielnej” historii rozpoczynają się w specjalnym one-shocie, następnie obejmują cztery numery The Amazing Spider-Man (od 15 do 18) i kończą się finałowym one-shotem. Początek całości stanowi Dark Web: Dusk.

Dark Web to duchowy następca kultowego crossoveru Inferno z 1989 roku. Demony, opętania, czarna magia, czyli skrzyżowanie fantasy z horrorem. Niniejszy komiks zaczyna się od strasznej sceny, bo od koszmarnej wizji ograbienia Bena i Janine z człowieczeństwa przez Petera i Mary Jane. Po tym, jak Chasm (najnowsze alter ego Bena Reilly’ego) i Goblin Queen (tytuł Madelyne Pryor) kończą w Limbo przygotowania do wojny na górze, twórcy spowalniają akcję komiksu, przenosząc ją do kawiarni Coffee Bean.

To w tym one-shocie ma miejsce wreszcie taka prawdziwa żałoba po poległym Harrym Lymanie (klonie Harry’ego Osborna). Długo zachowywano milczenie w tej sprawie, bo po drodze były najpierw Beyond (projekt zastąpienia Parkera przez Reilly’ego w roli superbohatera, zakończony narodzinami Chasma i powrotem oryginalnego Spider-Mana), następnie 6-miesięczna przerwa w akcji, a potem pierwsze przygody Spider-Mana jako wyrzutka w nowym tomie Amazing Spider-Mana. Dobrze, że wrócono do tego wątku, zwłaszcza że znaleziono trafną paralelę między śmiercią Lymana a pierwszą śmiercią Reilly’ego.

Komiks prezentuje też początek inwazji sił Limbo na Nowy York. Choć momentami wygląda to komicznie, to nie ma co się śmiać, gdy widzi się demony chcące zjadać ludzi. Od ataku piekielnych stworów, którym kierują Chasm, Goblin Queen i Hallows’ Eve, bardziej emocjonującą sekwencją jest jednak konfrontacja Bena Reilly’ego i Normana Osborna! Tym bardziej że to ich pierwsze spotkanie od śmierci klona Parkera z rąk Green Goblina w finale Sagi Klonów (1996). Doniosłe wydarzenie, świetna scena, must-see.

Niespodzianką, jeśli ktoś pominął prolog crossoveru (Spinning The Dark Web), a konkretnie wchodzący w jego skład komiks Venom #13 (2023), jest występ Eddiego Brocka w roli sojusznika tercetu złoczyńców. Co więcej, ma tu miejsce jego przemiana z King in Black w dawnego Venoma. „Dawny” to w tym przypadku eufemizm, ponieważ mowa tu o… mentalnym powrocie tej postaci do krwiożerczej wersji z lat 80-90. (tej mówiącej: „zabiję Spider-Mana i zjem jego mózg!”). Jak do tego doszło? Check for yourself. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk

Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk

Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk

Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk Dark Web: Dusk


Related Articles

About Author

Dawidos