komiksy: 1449 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man

Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-ManNumer: Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man
Tytuł: Amazing Spider-Man
Wydawnictwo: Marvel Comics 2018
Data wydania: Maj 2018
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Ryan Ottley
Tusz: Cliff Rathburn
Kolory: Laura Martin
Litery: Joe Caramagna
Okładka: Ryan Ottley & Laura Martin
Asystent redaktora: Tom Groneman
Pomocnik redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $0
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Peter Parker i Randy Robertson szukają mieszkania na wspólny wynajem. Okazuje się, że stać ich tylko na lokale o niskim standardzie. Dyskutując z przyjacielem przed blokiem, Peter staje się świadkiem pościgu radiowozów za Boomerangiem, Electro (Electrellina), Rhino i Big Wheelem, którzy zrabowali coś z Muzeum Historii Naturalnej. Pod pretekstem wykonania zdjęć do tekstu naukowego w ”Daily Bugle” opuszcza przyjaciela, aby przebrać się w kostium superbohatera.

Z uwagi na przewagę liczebną wroga Spider-Man postanawia wykorzystać moce złoczyńców przeciwko nim samym – szarża Rhino kończy się staranowaniem Boomeranga, a strzał Electro uszkadza wehikuł Big Wheela, który zaczyna pędzić w stronę restauracji. Za pomocą sieci superbohater przy ogromnym wysiłku wyhamowuje i zatrzymuje pojazd. Kiedy reszta bandy szykuje się do kolejnego ataku na niego, zostaje trafiona ogłuszającym pociskiem wystrzelonym przez siły policyjne.

Spider-Man staje twarzą w twarz z Wilsonem Fiskiem, który przybył z oddziałem SWAT. Funkcjonariusze aresztują przestępców. Kiedy chcą zakuć też Spider-Mana, burmistrz zabrania im, mówiąc, że bohater zapobiegł tragedii i ocalił wiele istnień. Fisk zabiera Boomerangowi skrywającą fanty z muzeum torbę i na widok jej zawartości nie kryje zadowolenia. Korzystając z okazji, wyposażony w plecak odrzutowy Boomerang odlatuje. Spider-Man odmawia pościgu za uciekinierem, skoro Fisk przejął już łup, i wraca do Randy’ego, który puścił mu SMS-a.

Później. Peter zachwyca się mieszkaniem, które znalazł dla nich Robertson. Lokal ma jednak trzy łóżka. Randy tłumaczy, że dzięki wynajmowi w trójkę będzie ich stać na czynsz. Dodaje, że znalazł już im współlokatora. W progu pojawia się wtedy Frederick „Fred” Myers – Boomerang!

Kontynuacja wydarzeń w The Amazing Spider-Man #1.

Dodatki

Guardians of the Galaxy
Wprowadzenie do fabuły miniserii Infinity Countdown. Autorami tekstów są Gerry Duggan, Mike O’Sullivan i Brian Michael Bendis, a rysunkami oprawili je Roland Boschi, Mike Hawthorne, Frazer Irving, Aaron Kuder i Rod Reis.

Recenzja

Tegoroczny Free Comic Book Day zbiega się ze startem Fresh Start, projektu wydawniczego Marvel Comics, przywracającego klasycznych superbohaterów do świetności i – jak nakazuje tradycja – restartującego wiele regularnych serii komiksowych. Nieprzypadkowo więc wśród darmowych komiksów wydawnictwa przygotowanych na ten rok znalazły się zajawki dwóch flagowych tytułów tego nowego rozdania. Rzecz tyczy się 8 tomu Avengers oraz 5 wydania Amazing Spider-Mana.

Niniejszy gratis prezentuje czytelnikom próbkę twórczości Nicka Spencera i Ryana Ottley’a, scenarzysty i rysownika kolejnego tomu legendarnego cyklu rozpoczętego przez Stana Lee i Steve’a Ditko. Dodatkowo komiks zawiera wprowadzenie do kosmicznego eventu Infinity Countdown, jednak w ramach tej recenzji omówiona zostanie tylko historia o Spider-Manie, która jak wskazuje okładka, jest twarzą tego zeszytu.

W telegraficznym skrócie wygląda to tak: Peter na spółkę z Randym szuka nowego mieszkania do wynajęcia, banda super-łotrów pod wodzą Boomeranga wykrada coś cennego z muzeum, Spider-Man ich zatrzymuje, w czym pomaga mu wybrany na burmistrza Kingpin, a koniec końców główny bohater ląduje w lokalu z wziętym na doczepnego wielce ”kłopotliwym” współlokatorem. Nic specjalnego? Fakt, fajerwerki to na pewno nie są, ale przecież w życiu liczą się też szczegóły.

Najbardziej nurtującą kwestią jest to, co zwinęli Boomerang i jego ferajna. Skoro Wilson Fisk tak cieszy michę na widok tego tajemniczego łupu, to coś bardzo poważnego i niepokojącego musi wisieć w powietrzu. Idźmy dalej. Peter mieszkający z Randym? Taki przypadek miał już miejsce w historii Pająka, w czasach ”wdowstwa” Parkera, zobaczymy, co teraz z tego wyjdzie. Jeśli chodzi o walkę, to była ona krótka, ale wprawnie zmontowana i obudowana humorem na całkiem przyzwoitym poziomie. Zasługa w tym też estetycznych rysunków Ottley’a – scena zatrzymania pojazdu Big Wheela rządzi.

Komiks spełnia kryteria pospolitego ”wprowadzacza” – daje polizać lizaka przez szybę, przy czym nie widać wyraźnie przez nią owego słodkiego obiektu zainteresowania. Natomiast pomysł, by Spidey dzielił mieszkanie z kimś, kto jest z zupełnie innej bajki, zasługuje na uwagę i aby zaspokoić ciekawość, nie daje innego wyjścia, jak tylko sięgnąć po już płatne komiksy ze stajni Marvela.

Ocena:

Autor: Dawidos

Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man

Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man Free Comic Book Day 2018: Amazing Spider-Man


Related Articles

About Author

Dawidos