komiksy: 1379 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom

Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/VenomNumer: Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom
Tytuł: Moonlighting
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Wrzesień 2020
Scenariusz: Jed MacKay
Rysunki: Patrick Gleason
Tusz: Patrick Gleason
Kolory: David Curiel
Litery: VC’s Clayton Cowles
Okładka: Ryan Stegman
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $0
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spider-Man i Black Cat obserwują Vulture’a, który na żurawiu wieżowym sprzedaje przedstawicielowi Maggii granaty strachu produkcji Skrullów. Pająk i Kotka wpadli na trop tej transakcji, gdy udawali małżeństwo na weselu w rodzinie Maggii, aby ocalić pewne dzieciaki. Cat wykorzystała okazję, by okraść weselników, a następnie wrobić w kradzież Hydrę, co rozpętało uliczną wojnę między tymi organizacjami. Spider-Man zamierza zapobiec dystrybucji broni pozaziemskiego pochodzenia w tych walkach.

Kiedy Adrian Toomes mówi kupcowi, że jest królem przestworzy, Spider-Man przypuszcza na niego atak. Black Cat zagaduje kontrahenta, pytając, co ma w walizce. Następnie duet rusza w pościg za Vulturem, który wścieka się na Black Cat, że choć jest złodziejką, to wsypała go i współpracuje ze Spider-Manem. Felicia dopada Toomesa, ale ten wzlatuje bardzo wysoko i Cat puszcza go. Oczywiście Spider-Man ratuje przyjaciółkę, zapewniając jej bezpieczne lądowanie w pajęczej sieci, tak jak ona przewidziała.

Później, Queens. Jedząc wspólnie sushi na dachu domku, bez masek na twarzy, Spider-Man pyta Black Cat, w co gra, przypominając jej serie ostatnich włamań do siedzib superbohaterów. Felicia tłumaczy, że on też robi rzeczy, które jej się nie podobają jak życie na kocią łapę z pewnym rudzielcem czy mieszkanie z Boomerangiem. Przysięga, że nie ma zamiaru nikogo krzywdzić. Peter przyjmuje jej tłumaczenie.

Dostrzegając zielony obłok na niebie, Parker pyta Hardy, czy Vulture’owi nic się nie stanie. Ta odpowiada, że nie powinien się tym przejmować. Okazuje się, że tuż upadkiem Cat odpaliła granaty w plecaku Toomesa i teraz mężczyzna, który nawdychał się gazu, boi się pożerających ptaki pająków i kotów.

Recenzja

Tegoroczny Free Comic Book Day był wyjątkowy, bo… się nie odbył. Wszystkiemu winna była pandemia koronawirusa, przez którą dystrybucja komiksów Marvela na amerykański rynek handlu detalicznego została tymczasowo wstrzymana. Majowe święto, w czasie którego sprzedawcy rozdają klientom bezpłatne komiksy, nie mogło więc odbyć się w tradycyjnym terminie.

Na szczęście koniec końców szczytna inicjatywa znalazła alternatywę w postaci Free Comic Book Summer, czyli cotygodniowych dostaw do sklepów darmowych komiksów w okresie od 15 lipca do 9 września. Zapowiedziane wcześniej na maj publikacje Marvel wydał więc w lipcu w ramach programu wydawniczego Back to Action. I tak 22 lipca do rąk czytelników zza oceanu trafił wreszcie Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom, w którym bohaterem jednej z historii jest Człowiek-Pająk.

O ile druga opowieść z Venomem jest rzeczywiście wstępem do jakiegoś wielkiego wydarzenia (powrót Knulla, Boga Symbiontów), o tyle część poświęcona Spider-Manowi (na niej skupia się wyłącznie ta recenzja) wydaje się mieć charakter czysto marketingowy. I to z myślą nie o Pająku, którego tytuły komiksowe nie wymagają raczej intensywnej promocji, lecz trwającej serii o Black Cat. Czarna Kotka, która w tym komiksie występuje w duecie z Pająkiem, nieprzypadkowo pojawia się też na jego okładce.

Do samej nowelki z udziałem tej dwójki trudno się przyczepić, ale też odnieść się z jakimś wielkim uznaniem. Szybka akcja doprawiona całkiem przyzwoitą dawką humoru – tak można by było ją podsumować. Na pewno jeden z większych plusów to występ Vulture’a, a drugi końcowa rozmowa Parkera i Hardy, nawiązująca do ich życia osobistego oraz dotykająca ich wzajemnych relacji.

Szkoda, że scena z udawaniem małżeństwa przez duet na ślubie Maggii została tylko zrelacjonowana w dialogach, a nie pokazana czytelnikowi w retrospekcjach. Trudno też prorokować, czy poruszone tu wątki (Vulture, granaty Skrullów, wojna Maggii i Hydry) znajdą kontynuację w komercyjnych zeszytach wydawnictwa – jeśli już, to raczej w dedykowanej Black Cat serii.

3 pajączki (ocena dotyczy tylko historii ze Spider-Manem i Black Cat).

Ocena:

Autor: Dawidos

Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom

Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom Free Comic Book Day 2020: Spider-Man/Venom


Related Articles

About Author

Dawidos