komiksy: 1403 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #16.HU

The Amazing Spider-Man #16.HUNumer: The Amazing Spider-Man #16.HU
Tytuł: Hunted
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Maj 2019
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Iban Coello
Tusz: Iban Coello
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Greg Land & Justin Ponsor
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Black Cat spuszcza łomot żołnierzom Maggii. Chce w ten sposób odreagować irytację z powodu wspomnień o związku z Peterem Parkerem, które cały czas krążą w jej głowie, odkąd Spider-Man zdradził jej swoją tożsamość, zdejmując z niej zaklęcie Doktora Strange’a. Kiedy gangsterzy leżą na deskach, podchodzi do niej Hammerhead, jej były zastępca z czasów, gdy Cat miała swój gang.

W swoim biurze Hammerhead, który wcześniej wysłał Black Cat zaproszenie, prosi byłą szefową o odszukanie jego nowego wspólnika – Lelanda Owlsley’a znanego jako Owl, którego prawdopodobnie uprowadzili Taskmaster i Black Ant. W zamian oferuje cenne dzieła sztuki z kolekcji Owla. Felicia Hardy, ulegając pokusie, zgadza się na ten układ.

W toku śledztwa Black Cat tropi byłych uczniów Taskmastera. Przesłuchując jednego z nich, odkrywa, że jego mistrz i Black Ant uwili sobie kryjówkę na statku w nowojorskim porcie. Przedostaje się na jego pokład. Tam zakłada podsłuch, aby słyszeć, co robią najemnicy. Gdy znajduje komorę z uśpionym Owlem, słyszy płacz i zauważa klatkę z Billym Connorsem, synem Lizarda, który prosi ją o pomoc. Felicia obiecuje sprowadzić Spider-Mana i go uwolnić, ale najpierw chce wywiązać się z umowy z Hammerheadem.

Przypatrując się Owlowi, wraca do bolesnego wspomnienia, gdy myślała, że Spider-Man chce się jej oświadczyć, a tymczasem zamiast pierścionka wręczył jej pudełko ze zmodyfikowanym Spider-Tracerem, aby mogła nagrać na niego wiadomość i odesłać mu nadajnik, jeśli znajdzie się w potrzebie. Kiedy słyszy, że najemnicy chcą zabrać chłopca, postanawia sama go uwolnić, ale atakują ją Taskmaster i Black Ant.

Okazuje się, że cała akcja od początku była pułapką, a najemnicy współpracują z Hammerheadem, który przez komunikator wyjawia jej, że to jego zemsta za zostawienie go na lodzie, a na Owlu mu nie zależy, bo woli przejąć jego terytorium. Mimo dzielnej walki Cat zostaje pokonana, Zanim jednak traci przytomność trafiona tarczą Taskmastera, nagrywa wiadomość dla Spider-Mana i posyła mu pajęczy znacznik, który wyciągnęła zeszłej nocy z szafy, gdy nękana wspomnieniem przypomniała sobie o podarunku.

Sztuczny elektroniczny pajączek przemierza miasto i znajduje Spider-Mana.

Recenzja

Z okazji wiosennego sezonu na polowanie pod nazwą Hunted wydawnictwo Marvel odnawia tradycję zdublowanych numerów, których umieszczony po kropce skrót służy promocji kolejnych wielkich wydarzeń komiksowych. Pierwszy z nich, oznaczony jako #16.HU, poświęcono postaci Black Cat, dawnej ukochanej pajęczego superbohatera. Dodatkowy komiks przedstawia ciąg zdarzeń prowadzących do sceny końcowej z The Amazing Spider-Man #16.

Trzeba uczciwie przyznać, że scenarzysta wniknął głęboko w duszę Black Cat. Przez całą akcję komiksu można śledzić jej myśli krążące wokół dawnego związku z Peterem Parkerem, moralnego upadku, gdy była szefową gangu, oraz nieprzewidzianych efektów, jakie przyniosło jej déja vu z odkryciem tożsamości Spider-Mana. Talent Spencera sprawia, że Black Cat znów jest ciekawą bohaterką, zmazującą narzucony jej przez Dana Slotta szkodliwy wizerunek, ale wciąż zachowującą swój (koci) pazur.

Komiksowi nie sposób nic zarzucić od strony tempa akcji. Wszystkie sekwencje, i te teraźniejsze i te tworzące retrospekcje, składają się w kompletną i przemyślaną całość spiętą klamrą melodramatu z puentą, która potwierdza prawdziwość powiedzenia “nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Jest też domknięcie pewnych spraw (relacje Black Cat i Hammerheada, porwanie Billy’ego Connorsa), no i czarny humor, z którego słynie duet złośliwych najemników-psychopatów – Taskmaster i Black Ant.

Lektura komiksu, którego gwiazdą jest Felicia Hardy, prowadzi do ciekawych obserwacji na polu magicznej ochrony tożsamości Spider-Mana. Okazuje się, że jeśli osoba była z nim blisko związana (darzyła go miłością), to przerwanie zaklęcia wokół jego prawdziwej tożsamości stanowi szok dla jej umysłu, który zaczyna być bombardowany powracającymi w kółko wspomnieniami. Nie wiadomo co gorsze – wielka dziura w pamięci czy natłok natrętnych myśli. Ale dobrze, że scenarzysta próbuje jakoś posprzątać ten bałagan.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #16.HU The Amazing Spider-Man #16.HU The Amazing Spider-Man #16.HU

The Amazing Spider-Man #16.HU The Amazing Spider-Man #16.HU The Amazing Spider-Man #16.HU

The Amazing Spider-Man #16.HU The Amazing Spider-Man #16.HU The Amazing Spider-Man #16.HU


Related Articles

About Author

Dawidos