komiksy: 1438 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #17

The Amazing Spider-Man #17 (#818)Numer: The Amazing Spider-Man #17 (#818)
Tytuł: Hunted, Part 1
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Maj 2019
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Humberto Ramos
Tusz: Victor Olazaba
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Humberto Ramos & Edgar Delgado
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Rezydencja Kravinoffa. Przeklęty klątwą nieśmiertelności, którą zdjąć może tylko Spider-Man, Kraven marzy jedynie o śmierci i wiecznym spokoju. Wyciągając z trumny swój kostium, jest przekonany, że znajdzie sposób, by Pająk go zabił.

Nowy York. Chory Spider-Man przemierza miasto w poszukiwaniu Billy’ego Connorsa i Black Cat, których porwano. Dzięki sygnałowi ze specjalnego pajęczego nadajnika, jaki wysłała mu Felicia, dociera na statek w porcie. Tymczasem Black Cat pociesza przestraszonego syna Connorsa. Oboje są więzieni w luksusowym pokoju w Hotelu Plaza. Kraven odwiedza ich i traktuje jak gości. Nie ukrywa, że są przynętą na Spider-Mana, na którego tym razem zapoluje nie on, a ktoś inny.

Eksplorując stojący w porcie statek, Spider-Man odkrywa, że Felicia i Billy zostali stąd zabrani. Nagle ładownię wypełnia zielony gaz, który odurza go i wywołuje w nim lęk o bezpieczeństwo Mary Jane. Domyśla się, że to sprawka Kravena. Kiedy pada na ziemię, pojawia się za nim “syn” łowcy – młody klon Kravena, który przystępuje do ataku. Bijąc go, tłumaczy, że gaz wydobywa najskrytsze lęki z mroków duszy człowieka, ale jemu strach jest obcy, bo urodził się w ciemności.

Piwnica hotelu. Arcade, żartując z zahibernowanego Man-Bulla, kończy sprawdzanie czynności życiowych przywiezionych z Afryki superłotrów w zbiornikach. Kravinoff upewnia się, że ”okazy” i tarcza są gotowe. Arcade zwraca uwagę, że goście w sali balowej nie mogą się już doczekać polowania. Jego zleceniodawca odpowiada, że muszą schwytać jeszcze jeden “okaz”.

Statek. Klon Kravena tłucze Spider-Mana. Pająk przechodzi do ofensywy, ale przerywa, widząc w głowie mord na Mary Jane. Przeciwnik twierdzi, że gaz nie tylko wywołuje halucynacje, co pokazuje ludziom przyszłość. Przerażony wizją utraty ukochanej Spider-Man zostaje pobity do nieprzytomności i zabrany przez młodego łowcę do Central Parku, gdzie Arcade, Taskmaster, Black Ant i najemnicy transportują więźniów. Kravinoff daje sygnał i park zostaje odcięty tarczą od miasta.

Później. Spider-Man budzi się przebrany w czarny kostium. Zewsząd otaczają go superzłoczyńcy, którzy uznając go za winowajcę ich uwięzienia w parku, postanawiają go zabić. Pająk stara się ich przekonać, że Kraven urządził ten spektakl, aby zapolować na nich wszystkich. Po chwili ogień do walczących otwierają uzbrojeni łowcy – roboty Arcade’a. Rozpoczyna się polowanie…

Recenzja

Wow! Co za otwarcie! Pierwszy rozdział Hunted rozpoczyna się z wysokiego C. Do jego składu trudno się bowiem przyczepić – klimaty rodem z “Wielkich Łowów Kravena”, narastające z każdą stroną napięcie, pamięć o ustanowionym przez starsze historie status quo (klątwa Kravena), brutalny pojedynek z wizją czegoś strasznego w tle (MJ!) oraz starannie przemyślana otoczka kolejnego polowania na “zwierzynę” w maskach. Nick Spencer w szczytowej formie.

Wprawdzie pomysł polowania na superludzi o zwierzęcym rodowodzie narodził się w głowie nieżyjącego już jednego z synów Kravena, to w przypadku najnowszego przedsięwzięcia słynnego łowcy, wykonanie okazuje się o wiele bardziej wyrafinowane. Na szczęście można zauważyć parę uatrakcyjniających widowisko różnic takich jak łowy w miejskim parku, tarcza ochronna z Secret Empire czy dekadencka widownia przypominająca mieszkańców Kapitolu z “Igrzysk Śmierci”.

Punktem zwrotnym jest pierwsza w historii walka Spider-Mana z Ostatnim Synem Kravena, jak określa się jedynego pozostałego przy życiu klona Kravena w jego młodszym wydaniu. To chyba jeden z bardziej dramatycznych pojedynków ostatnich lat. Abstrahując od faktu, że Spider-Man dostaje niezły wycisk (przeciwnik + choroba + gaz robią swoje), to całą dramaturgię podkręca wizja rzekomej przyszłości z Mary Jane w roli ofiary. Jak rozwinie się ten wątek? Ciekawość aż zżera.

W tej układance nie wszystkie elementy są jeszcze do końca jasne. Czyżby Kraven zorganizował to wszystko, aby doprowadzić do swojej śmierci z rąk Spider-Mana? Jak widać, scenarzysta pamięta o ciążącej na łowcy klątwie z Grim Hunt. Koneserzy docenią też inspiracje kultową historią J.M. DeMatteisa – trumna w rezydencji Kravena czy czarne wdzianko Spider-Mana przywołują na myśl legendarne wydarzenia z Kraven’s Last Hunt. Mocny start dobrze zapowiadającego się eventu.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818)

The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818)

The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818)

The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818) The Amazing Spider-Man #17 (#818)


Related Articles

About Author

Dawidos