komiksy: 1396 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #19.HU

The Amazing Spider-Man #19.HUNumer: The Amazing Spider-Man #19.HU
Tytuł: Hunted
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Czerwiec 2019
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Chris Bachalo
Tusz: Wayne Faucher, John Livesay, Jaime Mendoza, Victor Olazaba, Tim Townsend, Al Vey
Kolory: Erick Arciniega
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Greg Land & Frank D’Armata
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Kanały. Czteroosobowa grupa ludzi boi się jakieś bestii. Jeden mężczyzna, usiłując znaleźć wyjście na powierzchnię, wpada w jej łapska. Tymczasem Curt Connors obiecuje żonie, że odnajdzie ich syna, który po tym jak uciekł z domu, został porwany. Martha prosi męża, by był ostrożny, bo z powodu biochipa nie może okazywać agresji. Curt zmienia się w Lizarda i rusza w miasto.

Kierując się węchem jaszczura, ojciec Billy’ego namierza Taskmastera, jednego z porywaczy syna, w Pop-Up with No Name, prowizorycznym barze dla superłotrów, założonym pod namiotem po upadku Baru Bez Nazwy. Udający barmana Curt podaje najemnikowi piwo z trucizną własnego autorstwa. Oferując antidotum, zmusza go, by pomógł mu wydostać syna z odciętego polem Central Parku.

W trakcie rozmowy w zaułku okazuje się, że Taskmaster nie pracuje już dla organizatorów polowania, odkąd wystawił im swego kumpla, Black Anta. Kiedy wspomina, że nie dopadli wszystkich celów, Lizard każe mu pokazać listę nieschwytanych “okazów”. Patrząc w ekran jego komórki, Connors wpada na pomysł.

Lizard zabiera Taskmastera do kanałów, aby schwytać Vermina, który porywa i zjada ludzi. Na miejscu zastają stwora nazywającego swoje ofiary przyjaciółmi sprawiającymi, że nie czuje się samotny. Vermin wyczuwa intruzów i rzuca się na nich. Choć Lizard z racji wszczepionego chipa nie może atakować, jest jednak w stanie reagować w obronie życia Taskmastera.

Gdy Vermin zaczyna katować Lizarda, ten przypomina sobie, jak kiedyś kompletnie zatracił człowieczeństwo i zabił Billy’ego, który potem został wskrzeszony. Myśląc o synu, znajduje w sobie siłę i odrzuca napastnika. Kiedy polewa Vermina wodą, Taskmaster ogłusza ludojada, uderzając go rurą w głowę. Duet pomaga porwanym ludziom wydostać się z kanałów.

Noc. Taskmaster dzwoni do Arcade’a. Ten na wieść o schwytaniu Vermina nie jest chętny wpuścić go na arenę i ponosić związane z tym ryzyko. Curt żąda, by Taskmaster coś wymyślił. Najemnik poraża go znienacka paralizatorem w smartfonie. Pojmanie Connorsa skłania Arcade’a do spotkania z Taskmasterem oraz wzięcia Vermina i Lizarda na zwierzynę do Wielkiego Polowania. Curt obiecuje sobie, że ocali syna.

Recenzja

Akcja, polegająca na dublowaniu numerów poprzez dodawanie po kropce w numeracji jedynek czy skrótów od nazw ważnych wydarzeń, spotyka się z zarzutem wyciągania przez Marvela kolejnych pieniędzy z kieszeni kolekcjonerów określonych serii. Wiadomo, chęć zysku motywuje wydawnictwo do takich inicjatyw, lecz w przypadku Hunted obecność tych dubli to akurat powód do zadowolenia, bo rzeczywiście wnoszą one wartościowy wkład w całość. Tym razem potwierdza to opowieść o Lizardzie.

Na łamach “drugiego” dziewiętnastego numeru Nick Spencer wyjaśnia, jak doszło do schwytania Lizarda przez Taskmastera (The Amazing Spider-Man #19). Prawda okazuje się nie taka prosta, jak się wydawała wtedy, gdy najemnik przyprowadził Jaszczura przed oblicze Arcade’a. Czym zaskakuje ta historia? Przede wszystkim rolą Curta Connorsa jako inicjatora wydarzeń, które zaprowadziły go na arenę Wielkich Łowów Kravena w Central Parku jako kolejny okaz do upolowania.

Smaczku tej podróży z kanałów na arenę dodaje fakt, że Lizard znajduje się w niełatwym położeniu. Chcąc ratować syna, musi zmierzyć się z bardzo groźnymi przeciwnikami, z którymi jednak nie może normalnie walczyć, bo wcześniej wszczepił sobie w okolice rdzenia kręgowego chip blokujący u niego agresję. To dopiero dylemat, prawda? Komiks pokazuje zatem, jak dużą siłę Connors może czerpać z inteligencji, a także uczuć do ukochanej rodziny. Owy pokaz potęgi rozumu i serca to duży plus tej historii.

Standardowo scenarzysta korzysta z okazji, aby przypomnieć czytelnikom życiorys, w tym “osiągnięcia”, głównego bohatera. Nie ucieka przy tym od trudnego tematu, jakim było zamordowanie własnego syna przez Connorsa, gdy ten stał się stuprocentowym jaszczurem. Choć Billy wrócił do życia jako klon, jego ojciec wciąż zmaga się z demonami przeszłości. Dobra lektura. Żeby nie było tak różowo, dużym minusem jest rozdźwięk sceny przedstawiającej wizytę Taskmastera u Arcade’a z ilustracją w 19 numerze. Niespójność.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #19.HU The Amazing Spider-Man #19.HU The Amazing Spider-Man #19.HU

The Amazing Spider-Man #19.HU The Amazing Spider-Man #19.HU The Amazing Spider-Man #19.HU

The Amazing Spider-Man #19.HU The Amazing Spider-Man #19.HU The Amazing Spider-Man #19.HU


Related Articles

About Author

Dawidos