komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #21

The Amazing Spider-Man #21 (#822)Numer: The Amazing Spider-Man #21 (#822)
Tytuł: Hunted, Part 5
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Lipiec 2019
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Gerardo Sandoval
Tusz: Gerardo Sandoval & Victor Nava
Kolory: Edgar Delgado & Erick Arciniega
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Humberto Ramos & Edgar Delgado
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Central Park. Kraven przygląda się z okna Belvedere Castle atakowi Verminów na Spider-Mana, podczas gdy Arcade myśli o zyskach, a superzłoczyńcy pod wodzą Vulture’a zastawiają pułapki i niszczą kolejne roboty Hunters, ponosząc przy tym niemałe straty. Kiedy masakrowany Pająk w końcu pada od ciosów, Kraven zakłada kostium i wychodzi na dwór, gdzie przegania bronią soniczną Verminy i zabiera Pająka.

Później. Ranny Spider-Man budzi się w nowym czarnym kostiumie, z obrożą na szyi. Czuje, że Kraven podał mu zioła i eliksiry, aby podreperować jego zdrowie. Wita go schwytany Curt Connors. Naukowiec tłumaczy, że próba zdjęcia obroży skończy się eksplozją. Więźniom zostaje puszczony nadawany na żywo film z Central Parku. Na ekranie widać ranną Black Cat i Billy’ego Connorsa, który zwierza się jej, że wcale nie chce, by jego ojciec ich odnalazł.

Kiedy Curt opowiada Spider-Manowi, jak ciężkim brzemieniem jest dla niego fakt, że zamordował własnego syna, Billy wyjaśnia Black Cat, że podsłuchał, jak ojciec rozmawiał z Doktorem Strangem o tym, że chłopiec jest klonem z prawdziwą duszą. Syn Curta dodaje, ze przypomniał sobie we śnie o swojej strasznej śmierci z rąk ojca. Rozmowę przerywa im Ostatni Syn Kravena, który zamierza zabić Felicię i Billy’ego. Łowca chce, aby temu mordowi bezradnie przypatrywali się Spider-Man i Connors.

W lochu Curt sugeruje, że jedyną deską ratunku dla Black Cat i Billy’ego jest wyrwanie mu połączonego z rdzeniem kręgowym chipa, który tłumi agresję Lizarda. Pająk nie chce się na to zgodzić, gdyż Connors może nie wyjść z tego zabiegu żywy. Ten jest gotowy zaryzykować swoje życie, by ocalić syna i odkupić dawne winy. Ma przekonanie, że tym razem da radę kontrolować Lizarda. W końcu Pająk spełnia jego prośbę, przechodząc tym samym test, jakiemu poddał go Kraven.

Po wyrwaniu chipa Curt zmienia się w Lizarda, lecz nie daje oznak życia. Spider-Man myśli, że zabił go, i błaga, by wstał dla swojego syna. Lizard budzi się i wściekły rozbija mury lochu, wydostając się na wolność. Tymczasem klon Kravinoffa rzuca się na Felicię i Billy’ego, a prawdziwy Kraven szykuje się do konfrontacji ze Spider-Manem, który według niego jest już na nią gotowy.

Recenzja

Prezentowany utwór – przedostatni, nie licząc epilogu, rozdział Hunted – rozpoczyna się mrocznymi melodiami. Kto myślał, że otoczony przez hordę stworów Spider-Man zachowa się jak Bruce Lee i da do wiwatu krwiożerczym napastnikom, okazał się złym prorokiem. Vermin i jego sobowtóry robią Pająkowi z czterech liter jesień średniowiecza (miło, że w obliczu śmierci myśli on o Mary Jane), a Kraven czeka z interwencją do ostatniej chwili. Klimaty rodem z kultowych “Ostatnich Łowów Kravena”.

W dalszej części komiksu pierwszoplanową postacią staje się Curt Connors, który “spowiada się” Spider-Manowi z grzechu zamordowania własnego syna, jaki wciąż ciąży mu na sumieniu, choć jego pociecha dzięki technologii klonowania wróciła do świata żywych (przy okazji opinia ekspercka potwierdza, że klon osoby nieżyjącej ma oryginalną, a nie “sklonowaną” duszę). Oczywiście Pająk wie o tej sprawie, lecz owo wyznanie scenarzysta kieruje bardziej do czytelników, starając się uwiarygodnić relacje Curt-Billy.

Od dłuższego Nick Spencer zajmuje się domykaniem kontrowersyjnych wątków, które pozostawił za sobą Dan Slott. Kanibalistyczny mord na młodym Connorsie dokonany rękoma (paszczą?) Lizarda należy właśnie do jednych z nich. Jest to niewątpliwie trudny temat do dyskusji, ale autor całkiem dobrze go rozwija, tym bardziej że sam podnosi sobie poprzeczkę, ujawniając, że zmartwychwstały chłopiec wie o tym, jakiej potwornej zbrodni na nim dopuścił się ojciec.

Za serce chwyta zwłaszcza scena, w której Spider-Man i Curt Connors odkrywają, że mają być biernymi świadkami brutalnej śmierci Williama Connorsa i Black Cat z rąk Ostatniego Syna Kravena. Jest ona o tyle istotna, że wystawia na próbę motto Spider-Mana o sile i odpowiedzialności, wpisując się w zaplanowany przez Kravinoffa test charakteru swego zaprzysięgłego wroga. Egzamin zdany, więc w kolejnym rozdziale czas na długo oczekiwany pojedynek między głównymi graczami. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822)

The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822)

<The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822)/p>

The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822) The Amazing Spider-Man #21 (#822)


Related Articles

About Author

Dawidos