komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #27

The Amazing Spider-Man #27 (#828)Numer: The Amazing Spider-Man #27 (#828)
Tytuł: Who Run the World?, Part Two
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Październik 2019
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Kev Walker
Tusz: John Dell
Kolory: Laura Martin
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Ottley & Nathan Fairbairn
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

F.E.A.S.T. Center. Boomerang wita Beetle jak dobrą znajomą. Założycielka Syndicate oraz Electro przypominają mu o jego zdradach i szybko udowadniają, że to nie schronisko jest ich celem, lecz on. Kiedy atakowany Myers daje nogę, Peter zabiera May i ukrywa ją w schowku. Następnie w kostiumie Spider-Mana rusza na ratunek swojemu współlokatorowi. Razem stawiają czoło żeńskiemu gangowi.

Podczas walki Beetle, przypominając reszcie o wcześniejszym treningu, formuje szyk bojowy. Działając zespołowo, superłotrzyce zaczynają wygrywać. Walka kończy się, gdy Myers niefortunnie rzuca bumerangiem. Choć Spider-Man chwyta pocisk, okazuje się, że zawiera on gaz, przez który Pająk zostaje uśpiony. Scorpia chce dobić superbohatera. Stojąca na straży statutu Beetle nie wydaje na to zgody.

W bazie Syndicate drużyna przy kieliszkach szampana świętuje swój sukces. Beetle proponuje, by to Electro zdecydowała o losie pojmanego Boomeranga. Francine Frye dziękuje koleżankom za przyjęcie do teamu i możliwość samorealizacji. Wszystkie czują, że nadszedł kres traktowania ich z góry przez mężczyzn. Po wyjściu na zewnątrz Beetle, w tajemnicy przed współpracowniczkami, dzwoni do Kingpina. Proponuje mu wymianę Boomeranga za pieniądze. Wpatrujący się w obraz zmarłej żony Fisk jest bardzo zainteresowany transakcją, ponieważ Myers posiada coś, co ma dla niego ogromną wartość.

F.E.A.S.T. Center. May wybudza Spider-Mana i prosi go, by uratował porwanego Myersa. Pająk uświadamia sobie, że Boomerang nie wyprał kostiumu, co oznacza, że wciąż ma przyczepiony do niego pajęczy nadajnik (The Amazing Spider-Man #5). Udaje się do mieszkania po odbiornik, ale kiedy zagląda do wnętrza przez świetlik odkrywa, że nową tajemniczą dziewczyną Randy’ego jest… Beetle.

Recenzja

Spider-Man staje w obronie Boomeranga, który swoim beztroskim zachowaniem nawarzył piwa i narobił sobie sporo wrogów. Komiks oparty na takim scenariuszu – głównie z uwagi na postać mieszkającego z Parkerem nieszczęsnego lekkoducha – musi być utrzymany w komediowym tonie i faktycznie 27 numer Amazing Spider-Mana można uznać za lekturę z gatunku tych bardziej lajtowych niż branych na serio. Mimo tej klasyfikacji są w nim jednak sceny z poważnym przekazem.

Początek komiksu, wznawiający akcję po cliffhangerze z poprzedniego numeru, przedstawia bitwę Spider-Mana i Boomeranga z Syndicate. Błaznowanie Myersa studzi nieco atmosferę wendety, jaką Beetle i Electro poprzysięgły dawnemu koledze po fachu. Barwnie robi się, gdy żeński gang zmienia taktykę i przechodzi do kontrofensywy. Jednak na Pająka największe kłopoty sprowadza niezdarny Boomerang, przez co potem trzeba przełknąć naciągany powód decyzji Syndicate o darowaniu superbohaterowi życia.

Paradoksalnie, gdy już opada kurz bitewny, lektura nabiera kolorytu. “Działaczki” Syndicate radują się nadchodzącą emancypacją kobiet w przestępczym podziemiu, nie wiedząc, że pionierka tego ruchu dogaduje się z największym w półświatku samcem alfa. To, czego usilnie poszukuje Kingpin, i to, że dla osiągnięcia tego celu musi dorwać Boomeranga, stanowi fascynującą zagadkę tej trzyczęściowej historii. Tym bardziej że sprawa wydaje się mieć związek z jego zmarłą żoną, Vanessą Fisk.

Za to finał, do którego prowadzi zabawna, acz mało wiarygodna sytuacja – tłumaczenie, że Boomerang przez taki długi czas nie wyprał ani razu kostiumu, da się jeszcze “kupić”, ale w fakt, że po jego zdjęciu nie zauważył pajęczego nadajnika albo nie zgubił go przez swoje liczne wędrówki w podejrzane miejsca, trudno uwierzyć – przynosi odpowiedź na pytanie o tożsamość nowej dziewczyny Randy’ego. Pewnie czuj niejednego czytelnika mówił, że będzie to dama z szeregów Syndicate i voilà – czuj okazał się niezawodny.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #27 (#828) The Amazing Spider-Man #27 (#828) The Amazing Spider-Man #27 (#828)

The Amazing Spider-Man #27 (#828) The Amazing Spider-Man #27 (#828) The Amazing Spider-Man #27 (#828)

The Amazing Spider-Man #27 (#828) The Amazing Spider-Man #27 (#828) The Amazing Spider-Man #27 (#828)


Related Articles

About Author

Dawidos