komiksy: 1381 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #32

The Amazing Spider-Man #32 (#833)Numer: The Amazing Spider-Man #32 (#833)
Tytuł: Running Late
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Grudzień 2019
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Patrick Gleason
Tusz: Patrick Gleason
Kolory: Matthew Wilson
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Ottley & Nathan Fairbairn
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Kilka dni wcześniej. Astorania Oil Complex, spółka zależna Roxxon. Badanego na łóżku przez naukowców Miguela O’Harę, który jako wędrowiec z przyszłości rozbił się na platformie wiertniczej, usiłuje wybudzić Lyla, jego holograficzna asystentka. Przybyszowi przypatruje się za szybą trzech menadżerów Roxxon. Dyskutują o tym, jak wyciągnąć z głowy Spider-Mana 2099 sekrety o przyszłości i zbić na nich fortunę.

Empire State University. Pracując nad projektem naukowym w bibliotece, Peter myśli o Mary Jane, Kingpinie i Kindredzie. Kel i Derrick, studenci w jego grupie, nie mają o nim najlepszego zdania, uważają go za znajomka Connorsa i plagiatora. W obronie Parkera staje Jamie, użytkownik Webware, smartwatcha Parker Industries, który przerobił na sygnalizator. Kiedy czwórka studentów przystępuje do pracy, rozlega się alarm. Wybiegającego Petera zatrzymuje Teresa. Siostra znów potrzebuje jego pomocy.

Wieczór. W dokach Spider-Man i Teresa Parker przerywają transakcję, w trakcie której Chameleon ma przekazać Foreignerowi własność S.H.I.E.L.D. – fiolki z Formułą Nieskończoności. Przygotowany na interwencję superbohaterów Foreigner posyła przeciwko nim ekipę Jack O’Lanternów. Kiedy najemnicy zostają pokonani, żądna zemsty za śmierć partnera Teresa rusza za Chameleonem, a Foreigner, który podziwia Spider-Mana, staje z nim do pojedynku. Nagle Pająk zostaje trafiony strzałem z broni energetycznej przez zleceniodawcę Foreignera i nabywcę Infinity Formula – Silver Sable.

One Roxxon Plaza. Przypominając sobie zagładę w świecie 2099, przeniesiony z platformy Miguel O’Hara budzi się w laboratorium i rusza do ucieczki, omijając ochroniarzy Roxxon z Berserker Squad. Chcący odszukać Petera Parkera zdezorientowany przybysz wyskakuje przez okno wieżowca, ale nie daje rady zaczepić się o budynek. Mając poczucie, że coś się z nim złego dzieje, spada z dużej wysokości na dach taksówki, dręczony pytaniem – co przyszłość zrobiła teraźniejszości?

Recenzja

Czas na powrót do uniwersum 2099! W 25 numerze cyklu Miguel O’Hara aka Spider-Man 2099 ponownie trafił do świata Petera Parkera. Niniejszy zeszyt podejmuje ten wątek, stanowiąc wstęp do crossoveru 2099, który obejmie kolejne cztery numery Amazing Spider-Mana oraz kilka powiązanych one-shotów z futurystycznymi wersjami takich postaci jak Fantastic Four, Conan (!), Punisher, Ghost Rider, Venom i Doom. Zapowiada się więc obiecująco, choć wciąż trudno wskazać stawkę, o jaką toczy się najnowsza gra.

Z oficjalnych zapowiedzi komiksów, wiadomości prasowych, a także ze słów wypowiadanych w zamroczeniu przez pochodzącego z przyszłości Spider-Mana wynika, że uniwersum 2099 pogrążyło się w kolejnym megakryzysie i to takim, który – i to jest w tym najbardziej intrygujące – poważnie zagraża… teraźniejszości. Parker i O’Hara będą więc musieli połączyć siły, aby naprawić obie linie czasowe i ocalić swoje światy. Przed kim albo czym? Tego pewnie już niedługo się dowiemy.

32 numer serii powraca też do wątku Chameleona i ścigającej go za śmierć partnera Teresy, siostry Petera Parkera (The Amazing Spider-Man #29). I to chyba najciekawsza część recenzowanego komiksu. Poza nawiązującym do Nicka Fury’ego motywem Formuły Nieskończoności (wcześniejsze podszywanie się Chameleona za legendarnego superszpiega było zwiastunem tej transakcji) ów sekwencja wprowadza do rozgrywki najemnika, Foreignera, a także jego zleceniodawczynię, którą łączy ze Spider-Manem niejedna niebezpieczna przygoda. Świetne wejście, w czym też zasługa świetnych rysunków.

Zakończenie oparto na sprawdzonej formule desperackiej ucieczki zagubionego zbiega, który trafił w ręce ludzi gotowych do każdej podłości w imię zysku za wszelką cenę. W roli uciekiniera Spider-Man 2099, a za pozbawionych kręgosłupa moralnego porywaczy robią przedstawiciele koncernu Roxxon. Finał rozbudza ciekawość pytaniami pozostającymi póki co bez odpowiedzi. Co się dzieje z O’Harą? I jak rozumieć zdanie – co przyszłość zrobiła z teraźniejszością?! 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #32 (#833) The Amazing Spider-Man #32 (#833) The Amazing Spider-Man #32 (#833)

The Amazing Spider-Man #32 (#833) The Amazing Spider-Man #32 (#833) The Amazing Spider-Man #32 (#833)

The Amazing Spider-Man #32 (#833) The Amazing Spider-Man #32 (#833) The Amazing Spider-Man #32 (#833)


Related Articles

About Author

Dawidos