komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #40

The Amazing Spider-Man #40 (#841)Numer: The Amazing Spider-Man #40 (#841)
Tytuł: Breaking News, Part Three
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Kwiecień 2020
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Iban Coello & José Carlos Silva
Tusz: Iban Coello & José Carlos Silva
Kolory: Brian Reber & Pete Pantazis
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Patrick Gleason & Marte Gracia
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Studio TNM. Spider-Man staje do konfrontacji z Chancem, gdy nagle wtrąca się JJJ, przypominając, że nagrywają podcast. Napastnik mierzy z broni do Jonaha. W ostatniej chwili Pająk rzuca się na przeciwnika i zmienia tor strzału, ratując Jamesonowi życie. Filmowane starcie ogląda na ekranie w statku-kasynie Foreigner, który zna całą prawdę o Powellu i jego działalności w The Palace.

W studiu Spider-Man pojedynkuje się z Chancem na oczach kamer i dronów. W trakcie potyczki Jonah stara się przeprowadzić wywiad z superbohaterem. Kiedy Chance słyszy, że zostały dwie minuty, prosi Pająka, by ten go… uderzył. Spidey ochoczo spełnia tę prośbę i gdy Chance pada na ziemię, Parker zaczyna zastanawiać się, o co tu chodzi. Powell, chcąc pokrzyżować plany Foreignera, symuluje porażkę, jednak jego przeciwnik z kasyna wysyła mu na pomoc… pięcioosobową ekipę Jack O’Lanternów.

Podczas walki jeden z dyniogłowych przeciwników wytrąca Spider-Manowi wyrzutnię sieci, a drugi z lotniarzy, który trzyma Chance’a, sprawia, że to Powell chwyta odebrany Pająkowi sprzęt. Chance nie jest z tego powodu szczęśliwy w odróżnieniu od Foreignera, który rozkazuje Jack O’Lanternom powrót do The Palace. Grupa najemników odlatuje wraz z Chancem.

Przypatrując się ucieczce przeciwników, Spider-Man myśli, jak ich dopaść. Jameson pyta go, czy znów zamierza rzucić się w wir akcji, nie dotrzymując danej mu obietnicy. Uznając, że były to tylko porachunki superłotrów, Pająk zostaje i dokańcza z Jamesonem podcast, który osiąga rekordową oglądalność. Tymczasem w kasynie Foreigner ogłasza Chance’a zwycięzcą. Ten martwi się jednak swoim zrujnowanym wizerunkiem. Foreigner pociesza go i publicznie oświadcza, że wchodzi w nim z spółkę.

Po powrocie do mieszkania Peter zastaje przerażonego Randy’ego, który mówi, że w pokoju Parkera siedzi zła kobieta. Okazuje się, że to Norah Winters, która chcąc poprawić wizerunek Spider-Mana, przyszła złożyć Peterowi ofertę pracy – Parker ma przeprowadzić z Pająkiem wywiad rzekę o jego życiu. Tymczasem The Palace obsługuje gościa, który ósmy raz z rzędu wygrywa. Szczęśliwcem okazuje się kolega Petera, Jamie, który przedstawia się jako Clairvoyant. Dobrą passę zapewnia mu przewidujący przyszłość wynalazek.

W samochodzie Norah rozmawia z biznesmenem, który finansuje działalność TNM. Inwestor pyta, czy udało się jej zwerbować Petera Parkera, zależy mu bowiem na udziale Spider-Mana w ich projekcie. Winters obiecuje rozmówcy, że dopilnuje, by Peter zgodził się na współpracę i wciągnął do niej Człowieka-Pająka. Po drugiej stronie słuchawki znajduje się… siedzący w celi Chameleon.

Recenzja

Ostatnia część tryptyku o nowej pracy JJJ i tajnym kasynie dla superzłoczyńców przynosi satysfakcjonujące zakończenie całej historii, okazując się jej zdecydowanie najciekawszym rozdziałem. Począwszy od komediowych szarż w wykonaniu Jamesona, poprzez ładnie zilustrowane sceny walk na ziemi i w powietrzu, a skończywszy na wybornym i absolutnie zaskakującym finale, komiks ma całkiem sporo atutów, które sprawiają, że bez dwóch zdań zasługuje na wysoką notę.

Kolejny pojedynek z Chancem, o którym sam Spider-Man mówi, że dawno się ze sobą nie widzieli, ma w sobie dynamikę, a zarazem nie udaje przed czytelnikami, że cała ta konfrontacja to w istocie reżyserowane widowisko, żeby nie powiedzieć, szopka. Tym bardziej ogląda się ją z zainteresowaniem, a robi się jeszcze bardziej ciekawie, gdy w ten konflikt 1 na 1 wtrąca się wysłana przez Foreignera banda Jack O’Lanternów ze swoim pełnym kolorytu halloweenowym wyglądem.

Po opadnięciu bitewnego kurzu wraca sprawa podcastu. Ten wątek kończy się akurat w przewidywalny sposób – wiadomo, sukces. Następnie na Petera spada oferta pracy. Warto przypomnieć, że od początku serii jest on bezrobotny i niektórzy słusznie narzekali, że ten stan trwa stanowczo zbyt długo. Scenarzysta postanowił wreszcie odnieść się do tego problemu i wpadł na dość przewrotny pomysł. Niepotrzebnie jednak wstawił scenę z Randym przerażonym obecnością Norah – reakcja niepoważna i przesadzona.

Najlepsze czeka na końcu komiksu. Po pierwsze, Jamie, kolega ze studiów Parkera i twórca Clairvoyant. Intuicja podpowiadała, że nie jest on uczciwym gościem, że ma swoje za uszami, że skrywa jakiś sekret i voila – jest dowód. Swoją drogą, jak na studenta ma on niezłe dojścia. Po drugie, inwestor finansujący biznes Norah Winters, a zarazem prawdziwy “pracodawca” Parkera. Zupełnie niespodziewany zwrot akcji! W co gra złoczyńca, który jak się okazuje, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa? 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841)

The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841)

The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841)

The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841) The Amazing Spider-Man #40 (#841)


Related Articles

About Author

Dawidos