komiksy: 1909 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #15

The Amazing Spider-Man #15 (#909)Numer: The Amazing Spider-Man #15 (#909)
Tytuł: Dark Web, Part 1
Wydawnictwo: Marvel Comics 2023
Data wydania: Luty 2023
Scenariusz: Zeb Wells
Rysunki: Ed McGuinness
Tusz: Cliff Rathburn
Kolory: Marcio Menyz
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: John Romita Jr.
Asystent redaktora: Kaeden McGahey
Redaktor: Albert Banaszak
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Nowy York. Małżeństwo (Harry i jego żona) z małym dzieckiem (Tyler) uciekają przed skrzydlatymi demonami. Nagle rodzice zauważają, że wózek został opętany i chce zjeść ich syna. Matka zabiera z niego malucha. Harry krzyczy, by rodzina uciekała. Wózek rzuca się na mężczyznę, ale w sieć chwyta go Venom, Zabójczy Obrońca. Eddie Brock całuje bobasa i rusza, by… zjeść mózg Spider-Mana.

Spider-Man zmierza do biura Normana Osborna, skąd odebrał wezwanie o pomoc. Liczy, że Osborn, który pomógł mu, gdy stracił Mary Jane, zaradzi jakoś inwazji demonów. Przed wejściem do Oscorp Tower zastaje Bena Reilly’ego (Chasma) stojącego nad nieprzytomnym Osbornem w zbroi Gold Goblina. Peter cieszy się, że Ben jest żywy. Cierpiący na zanik pamięci Chasm twierdzi, że Parker pozbył się go. Zamierza więc odzyskać „skradzione” mu życie i grozi, że miasto ucierpi, jeśli nie dostanie tego, czego chce.

Po odkryciu, że to Ben odpowiada za atak demonów, Parker zapowiada, że go powstrzyma. Po chwili zostaje jednak zaatakowany od tyłu przez Venoma. Ben odchodzi, by dokończyć swoje zadanie. Na drodze staje mu Ms. Marvel, która jako Kamala Khan pracuje dla Normana Osborna. Przy użyciu magicznych przedmiotów oraz księgi zaklęć Ben przenosi młodą superbohaterkę w inne miejsce.

Midtown. Spider-Man mierzy się z Venomem, który mentalnie cofnął się w czasie do okresu, gdy chciał go zabić i zjeść mu mózg. Mając kłopoty w walce z Brockiem (jego pajęczy zmysł nie reaguje na czarnego symbionta), obmyśla plan i rzuca się do ucieczki. Tymczasem Jonah Jameson zarządza pracę do późna redakcji Threats and Menaces. Kiedy wchodzi do gabinetu, zastaje siedzącego przy biurku Chasma.

Uciekający Spider-Man sprowadza goniącego go Brocka na jeden z choinkowych placów. Tam podpala zabraną z kiosku książkę i zapowiada, że podpali wszystkie drzewka. Opętane przez demony choinki zaczynają wyć z przerażenia, generując hałas, który ściąga wrażliwy na dźwięki symbiont z ciała Brocka. Wykorzystując dogodny moment, Parker nokautuje Eddiego jednym ciosem w odsłoniętą twarz.

Na miejscu zakończonej walki pojawiają się Goblin Queen (Madelyne Pryor) i Hallows’ Eve (Janine Godbe). Chcą zabrać nieprzytomnego Venoma, ponieważ potrzebują go do swoich celów. Spider-Man protestuje, lecz klon Jean Grey zauważa, że ma inne zmartwienia, gdyż ich wspólny przyjaciel zakończył właśnie swoje zadanie. Naprzeciwko Petera staje Chasm.

Recenzja

Obecne pokolenie fanów Spider-Mana wychowało się na komiksach, w których Eddie Brock/Venom występuje jako jeden z jego stałych sojuszników. Starsi czytelnicy pamiętają jednak czasy, gdy obaj byli zagorzałymi wrogami. Przypomnijmy, że na początku ich znajomości Spider-Man musiał bronić się przed Venomem, który chciał go zamordować i… zjeść mu mózg! Niniejszy komiks serwuje nowicjuszom uwspółcześnioną wariację tamtego konfliktu, weteranom zaś sentymentalną podróż do przeszłości.

Choć za regresem postaci Venoma nie stoi nic oryginalnego (a jakże – magia!) i zapewne w najbliższym czasie pamięć zostanie mu przywrócona, to ta wsteczna metamorfoza jest o tyle ciekawa, że prezentuje połączenie dwóch „starych” Venomów. Tego, który miał ochotę na móżdżek Spider-Mana, i tego, który bronił niewinnych, choć brutalnymi metodami jako tzw. Lethal Protector (Zabójczy Obrońca).

Przedstawiona tu walka Spider-Mana i Venoma czerpie pełnymi garściami z klasycznych motywów towarzyszących ich dawnym potyczkom. Składają się na nie: atak Venoma z zaskoczenia, przypominanie o „ślepocie” pajęczego zmysłu na czarny symbiont, oczywiście notorycznie powtarzane groźby zjedzenia mózgu Spider-Mana i taktyczna ucieczka Parkera celem wciągnięcia Brocka w pułapkę Nawet zakończenie pojedynku (pokonanie Venoma) jest bardzo retro. Całkiem fajna powtórka z rozrywki.

Nie zapominajmy jednak, że cała ta walka „Spider-Man vs Venom: lata 90.” to tylko jeden z pomniejszych wątków crossoveru Dark Web, którego motywem przewodnim jest sojusz Chasma i Goblin Queen wymierzony w Spider-Mana i X-Men. Niniejszy komiks to pierwszy (po prologu z poprzedniego numeru) rozdział tego wydarzenia na łamach Amazing Spider-Mana. I ma on duże znaczenie dla całości, gdyż to na jego stronach dochodzi do pierwszego od finału Beyond spotkania Petera Parkera i Bena Reilly’ego.

Przypomnijmy, że pamięć Reilly’ego została tak zrujnowana, że nie tylko nie pamięta większości swego życia, ale także jest święcie przekonany, że do takiego godnego pożałowania stanu doprowadził go celowo Parker. W tym numerze jeden odkrywa, że drugi żyje, a drugi oskarża pierwszego. Z powodu interwencji Venoma ich konfrontacja kończy się jednak na utarczkach słownych. Na pierwszy pojedynek Parkera i jego podrasowanego klona w roli Chasma trzeba zatem poczekać do następnego numeru. 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #15 (#909) The Amazing Spider-Man #15 (#909) The Amazing Spider-Man #15 (#909)

The Amazing Spider-Man #15 (#909) The Amazing Spider-Man #15 (#909) The Amazing Spider-Man #15 (#909)

The Amazing Spider-Man #15 (#909) The Amazing Spider-Man #15 (#909) The Amazing Spider-Man #15 (#909)


Related Articles

About Author

Dawidos