komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #36

The Amazing Spider-Man #36 (#930)Numer: The Amazing Spider-Man #36 (#930)
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2023
Data wydania: Listopad 2023
Scenariusz: Zeb Wells
Rysunki: Ed McGuinness
Tusz: Mark Farmer
Kolory: Marcio Menyz
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ed McGuinness
Asystent redaktora: Kaeden McGahey
Pomocnik redaktora: Tom Groneman
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Queens. Dwie noce temu. Rek-Rap w prochowcu puka do drzwi pewnego domu. Podając się za prywatnego detektywa, prosi lokatora o dostęp do strychu. Mężczyzna odmawia, rozpoznając w przybyszu oskarżanego o wandalizm fałszywego Spider-Mana. Nagle zapewniającego o swojej niewinności demona atakuje tropiący go Grave Goblin. Napastnik zgarnia Rek-Rapa w locie i wznosi się wraz z nim na swoim szybowcu.

Ambasada Limbo, Nowy York. Dzisiaj. Burmistrz Luke Cage i Spider-Man apelują do Goblin Queen (Madelyne Pryor), by położyła kres destrukcji, jaką wywołują w mieście chcący być superbohaterem Rek-Rap i wroga mu grupa Insidious Six. Królowa Limbo oznajmia, że rozkaże swojemu agentowi, by zajął się tą sprawą. Przed wyjściem z ambasady Cage prosi Pająka, by mimo wszystko odszukał Rek-Rapa. Wychodzą osobno, aby burmistrz nie był widziany w towarzystwie nielegalnego w świetle prawa Fiska superbohatera.

Gdzie indziej. Hammerhead składa pokłon przed głową Silvermane’a. Okazuje się, że to Silvio Manfredi stoi za rozniecaną w mieście wojną gangów, aby wskrzesić organizację Maggia i przywrócić jej władzę nad przestępczym podziemiem. Ku końcowi zbliża się praca nad jego nowym mechanicznym ciałem.

Limbo. Ogród Poszarpanych Dusz. Madelyne wykopuje z ziemi roślinę z uśpionym demonem (Repossessor). Po tym, jak przybiera on swoją prawdziwą postać, Goblin Queen rozkazuje przebudzonemu słudze, by przygotował sobie kamuflaż i sprowadził do ich wymiaru zbiegłe dzieci Limbo. Queens. Spider-Man odwiedza mężczyznę wynajmującego dom, jaki został uszkodzony przez walkę Rek-Rapa i Grave Goblina. Lokator opowiada mu, co się wydarzyło. Pająka ciekawi, czego szukał na strychu wielbiący go demon.

The East Village. Korzystając z zabranych ze strychu dokumentów, Rek-Rap dociera do pewnej kamienicy. Ma przeczucie, że trafił we właściwe miejsce. Kiedy wspina się po murze z wywalonym jęzorem, na drodze staje mu Spider-Man, który pyta go, dlaczego liże budynek, w którym on mieszka. Kontynuując temat na dachu, Rek-Rap odpowiada, że skierowały go tu zdobyte papiery. Rozmowę przerywa Doctor Octoball, poszukujący Rek-Rapa demon, którego niepokoi zniknięcie towarzyszy z Insidious Six.

Podczas walki zjawia się agent Goblin Queen. Po transformacji łapie on Octoballa niczym rosiczka owada. Rek-Rap nie chce trafić do płonącej paszczy Repossessora i błaga Pająka o pomoc. Parker przeszkadza wysłannikowi w zabraniu demona. Gdy ten rozpoznaje Spider-Mana, zostaje strącony z dachu przez Rek-Rapa. Bohaterowie uciekają, a wstający w zaułku agent z Limbo wypowiada do siebie słowo „Parker”.

Recenzja

Po mrocznej historii o opętanym Spider-Manie twórcy proponują czytelnikom coś lżejszego – trzyczęściowy komiks powracający do wątku Rek-Rapa (pełnego zapału demona stylizującego się na Pająka), a przy okazji przypominający o zmianach, jakie zaszły w Nowym Yorku po crossoverze Dark Web (wybudowanie Ambasady Limbo, placówki dyplomatycznej dla wymiaru rządzonego przez Goblin Queen). Pierwszy odcinek nowej opowieści głównie sobie śmieszkuje z tej sytuacji, acz oferuje też intrygujące zagadki.

36. numer serii zaczyna się jak horror albo kryminał. Oto w środku deszczowej nocy nieznajomy puka do drzwi pewnego domu i zgłasza osobie, która je otwiera, potrzebę wejścia na strych. Szybko jednak rozmowa między lokatorem (propsy za odwagę) i przybyszem nabiera komediowego charakteru, jako że maskarada w wykonaniu Rek-Rapa podającego się za prywatnego detektywa zostaje w mig zdemaskowana. To jednak didaskalia, bo sednem tej otwierającej sceny jest powód wizyty (dokumenty, których szukał demon).

Kolejna zagadka przyszykowana przez twórców komiksu to prawdziwa tożsamość agenta wysłanego przez Goblin Queen w celu schwytania Rek-Rapa i innych hasających sobie bez zgody demonów po mieście. Otóż ów powściągliwy łowca (prezentujący się całkiem efektownie, bo wyglądający jak wielka rosiczka połykająca zamiast owadów zbiegłych mieszkańców Limbo) rozpoznaje Spider-Mana i wie, kto ukrywa się za jego maską! Kim on jest? Skąd zna Petera Parkera? Ciekawy rozwój wydarzeń, prawda?

Z ciekawostek, to gościnnie pojawia się Luke Cage, który obecnie sprawuje urząd burmistrza Nowego Yorku. Warto przypomnieć, że w NYC wciąż obowiązuje wprowadzone jeszcze za kadencji Wilsona Fiska prawo delegalizujące superbohaterów, którego „odkręcenie” stanowi nie lada problem formalny. Ten motyw nie jest często eksplorowany, dobrze więc, że o nim tu wspomniano. Jest też przerywnik dla wątku przewodniego, dzięki któremu ujawniony zostaje prowodyr nowej wojny gangów! Niezły wstęp. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #36 (#930) The Amazing Spider-Man #36 (#930) The Amazing Spider-Man #36 (#930)

The Amazing Spider-Man #36 (#930) The Amazing Spider-Man #36 (#930) The Amazing Spider-Man #36 (#930)

The Amazing Spider-Man #36 (#930) The Amazing Spider-Man #36 (#930) The Amazing Spider-Man #36 (#930)


Related Articles

About Author

Dawidos