komiksy: 1091 komiksy polskie: 21 seriale animowane: 106 biografie: 59

Chronologia

Witamy na stronie, której celem jest chronologiczne uszeregowanie wszystkich komiksów ze Spider-Manem wydanych w Stanach Zjednoczonych przez Marvel Comics. Kryterium wyznaczającym taką klasyfikację jest data publikacji widoczna na okładce lub w stopce zamieszczonej na pierwszych stronach komiksu. Najważniejszą częścią chronologii są oczywiście numery należące do głównych serii komiksowych o Spider-Manie. Pod pojęciem „główne” należy rozumieć te komiksy, których tytułowym bohaterem jest Spider-Man, choć również takie, gdzie nie ma go wymienionego w tytule, ale jest on pełnoprawnym członkiem jakieś drużyny superbohaterów. W chronologii pominęliśmy przedruki i tomy kolekcjonerskie. Umieściliśmy za to komiksy z ważnym gościnnym występem Spider-Mana oraz niektóre komiksy z rodzaju Spin-Offs, opowiadające o postaciach z uniwersum Spider-Mana. W bardzo wyjątkowych przypadkach do bazy mogą trafić komiksy, w których Spider-Man w ogóle się nie pojawia – są to najczęściej numery tworzące ważne, obejmujące swoim zasięgiem sporą część uniwersum, wydarzenia (tzw. crossovers) – jednak warunkiem dodania takich pozycji jest udział Spider-Mana w danej historii i jego istotny wpływ na jej fabułę. Komiksy satyryczne i reklamowe oraz komiksowe adaptacje kreskówek i filmów nie zostały uwzględnione w tej bazie.

Każda zlinkowana w chronologii pozycja zawiera co najmniej streszczenie, w przypadku numerów kluczowych serii często zamieszczona jest dodatkowo recenzja. Pozycje pozbawione odnośników są wskazówką dla redaktorów serwisu, że dany komiks oczekuje na dodanie do bazy danych (info, streszczenie, ewentualnie recenzja).

Występy jednokadrowe (tzw. cameo), epizodyczne, kilkustronicowe i bez większego znaczenia Spider-Mana dla fabuły komiksu, czyli ogólnie „krótkie występy”, są wymienione w osobnym dziale – linkowane są do okładek, nie mają osobnych podstron i co najwyżej są opisane krótką notką pod daną pozycją.

Zamieszczone w tym dziale tytuły serii komiksowych dotyczą wyłącznie pozycji wydanych w USA. Spis polskich komiksów znajduje się w Polskiej Bibliografii Spider-Mana. Po kliknięciu na dany rok uzyskuje się dostęp do wszystkich pozycji wydanych w tym okresie z podziałem na miesiące..