komiksy: 1222 komiksy polskie: 32 seriale animowane: 111 biografie: 59

KOMIKSY | RIP Stan Lee (1922-2018)

12 listopada 2018

Zasmucająca wiadomość dla wszystkich fanów Człowieka-Pająka i miłośników komiksów. W wieku 95 lat zmarł Stan Lee, współtwórca postaci Spider-Mana i wielu innych kultowych superbohaterów (Hulk, Doctor Strange, Fantastic Four, Daredevil, Iron Man, Thor), a także wieloletni redaktor naczelny i wydawca Marvel Comics, wydawnictwa, z którego uczynił potęgę na amerykańskim rynku komiksowym.

Legendarny twórca komiksów zasłabł 12 listopada 2018 roku w swoim domu w Hollywood Hills w Los Angeles, skąd został przewieziony karetką do szpitala Cedars-Sinai Medical Center, gdzie zmarł. O jego śmierci poinformowała córka, J.C. Lee, która przesłała do mediów komunikat z wypowiedzią: „Mój ojciec kochał wszystkich swoich fanów. Był najwspanialszym, najbardziej przyzwoitym człowiekiem”. W ostatnich latach artysta zmagał się z różnymi chorobami m.in. z zapaleniem płuc i problemami ze wzrokiem.

Stan Lee urodził się 28 grudnia 1922 roku w Nowym Jorku. Pracę dla Marvel Comics rozpoczął w 1939 roku, gdy wydawnictwo istniało jeszcze pod nazwą Timely Comics. Wspólnie ze Stevem Ditko powołał do życia postać Spider-Mana, którego komiksowy debiut miał miejsce w wydanym w sierpniu 1962 roku komiksie Amazing Fantasy #15. Obaj twórcy dali początek kultowej serii The Amazing Spider-Man, razem przygotowali jej 38 numerów i 2 roczniki.

Lee uważany był za ikonę amerykańskiego komiksu. Po odejściu z funkcji kierowniczych w Marvel Comics czynnie uczestniczył w licznych przedsięwzięciach z branży komiksowej i filmowej. Pojawiał się również jako gość specjalny na wielu konwentach czy też premierach komiksowych filmów, w których grał epizodyczne role. W 2008 roku odznaczony został Narodowym Medalem Sztuki. Zmarł w tym samym roku co Steve Ditko, który odszedł kilka miesięcy wcześniej, w dniu 29 czerwca 2018.

Żal po śmierci cenionego artysty komiksowego wyrazili w sieci scenarzyści i rysownicy komiksów, a także reżyserzy i aktorzy. Bob Iger, prezes korporacji Disney, do której należy Marvel Comics, powiedział o nim: „Stan Lee był tak niezwykły jak postaci, które stworzył. Dla fanów Marvela z całego świata był wcieleniem superbohatera. Stan miał w sobie moc inspirowania, rozbawiania i łączenia ludzi. Skalę jego wyobraźni przewyższała jedynie wielkość jego serca”.

RIP Stan Lee (1922-2018)


Related Articles

About Author

Dawidos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *