komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

Postacie

PETER PARKER/SPIDER-MAN
AKTOR: TOM HOLLAND
Peter Parker (Spider-Man: Homecoming)Peter Parker jest obecnie 15-letnim uczniem Midtown School of Science and Technology w Nowym Yorku. Mieszka z ciocią May w jednej z kamienic w dzielnicy Queens. Pod przykrywką stażu w Stark Industries szkoli się w walce z przestępczością jako Spider-Man pod czujnym okiem swojego mentora, Tony’ego Starka, z którym kontaktuje się za pośrednictwem szefa ochrony, Harolda “Happy” Hogana. Z powodu swojej sekretnej działalności początkowo rezygnuje z udziału w drużynie akademickiego dziesięcioboju, do której należą jego najlepszy przyjaciel, Ned Leeds, oraz Liz Toomes, starsza koleżanka, w której się podkochuje. Obowiązki superbohatera i poczucie odpowiedzialności przeszkadzają mu jednak w prowadzeniu normalnego życia nastolatka.

Spider-Man (Spider-Man: Homecoming)Alter ego Petera Parkera to zaangażowany całym sercem, aczkolwiek wciąż zdobywający doświadczenie bohater Nowego Yorku. Po powrocie z wojny domowej superbohaterów, w której wziął udział po stronie Iron Mana przeciwko Kapitanowi Ameryce, stara się udowodnić swojemu mentorowi, że nadaje się już na pełnoprawnego superbohatera, gotowego mierzyć się z większymi zagrożeniami niż pospolici przestępcy kręcący się po ulicach miasta. Do walki ze złem służy mu zaprojektowany przez Starka inteligentny kostium z A.I. o imieniu Karen, w którym dla jego własnego dobra wyłączono jednak większość funkcji. Wpadając na trop szajki handlarzy zaawansowaną bronią, kierowanej przez tajemniczego Vulture’a, dostrzega szansę na wejście do wyższej ligi bohaterów.

LIZ TOOMES
AKTORKA: LAURA HARRIER
Liz Toomes (Spider-Man: Homecoming)Elizabeth “Liz” Toomes, 18-letnia córka Adriana i Doris, jest uczennicą ostatniej klasy liceum Midtown School of Science and Technology w Nowym Yorku. Mieszka z rodzicami w luksusowym domu na przedmieściach Nowego Yorku. W dzieciństwie lubiła rysować Avengers, dając wyraz swojej fascynacji superbohaterami i szacunku dla ich heroizmu. W szkole pełni funkcję kapitan drużyny akademickiego dziesięcioboju, zajmuje się też współorganizacją tradycyjnego balu wydawanego na cześć uroczystości Homecoming. Ma wielu kolegów i koleżanek, najbardziej przyjaźni się z Betty Brant, prezenterką szkolnego programu telewizyjnego Midtown News. W jej domu odbywają się cieszące się dużą frekwencją prywatki. Swoją przyszłość zawodową wiąże z karierą naukową na prestiżowej uczelni.

NED LEEDS
AKTOR: JACOB BATALON
Ned Leeds (Spider-Man: Homecoming)Edward “Ned” Leeds jest uczniem Midtown School of Science and Technology w Nowym Yorku. Jego pasją są superbohaterowie, gry komputerowe i klocki LEGO. Uzdolniony naukowo należy do drużyny akademickiego dziesięcioboju, reprezentującej szkołę w krajowych mistrzostwach. Wyróżnia się też umiejętnościami hakerskimi. Przyjaźni się z Peterem Parkerem, tworząc z nim mało popularny w liceum duet geeków zagubionych w większym towarzystwie. Usilnie pragnie zmienić swoją pozycję w szkolnej hierarchii. Kiedy odkrywa sekret przyjaciela ze swojej klasy, stara się wykorzystać ich ”znajomość” ze Spider-Manem do poprawy notowań wśród rówieśników. W związku z występkami Vulture’a zmienia swoje priorytety, stając się powiernikiem i pomocnikiem superbohatera.

ADRIAN TOOMES/VULTURE
AKTOR: MICHAEL KEATON
Adrian Toomes (Spider-Man: Homecoming)Adrian Toomes to handlarz bronią na czarnym rynku, wykorzystujący kradzione technologie pozaziemskie do podrasowania swoich towarów. Mieszka z żoną Doris i córką Liz w luksusowym domu na przedmieściach Nowego Yorku. Dawniej był właścicielem firmy złomującej Toomes Salvage Company, którą założył, aby utrzymać rodzinę. W wyniku utworzenia Department of Damage Control, wspólnego przedsiębiorstwa rządu USA i koncernu Tony’ego Starka, zajmującego się następstwami superbohaterskich konfliktów, stracił kontrakt na sprzątanie miasta. Jako oddany mąż i ojciec, w obawie przed niedostatkiem i w poczuciu krzywdy za utratę pracy, rozkręcił ze swoją ekipą nielegalny biznes. Wyposażony w kombinezon Vulture’a prowadzi w podziemiu przestępczą działalność.

Vulture (Spider-Man: Homecoming)Vulture to alter ego Adriana Toomesa, przywódcy szajki zajmującej się kradzieżą pozaziemskich artefaktów i handlem hybrydową bronią. Swój nielegany biznes, rozkręcony po słynnej Bitwie o Nowy York, prowadzi w głębokiej konspiracji, nie rzucając się w oczy ani FBI, ani Avengers. W przestępczej działalności, którą ukrywa również przed swoją ukochaną rodziną, korzysta z mechanicznego bazującego na technologii Chitauri stroju, jaki zaprojektował dla niego inżynier Phineas Mason. Prowadząc podwójne życie, jest przekonany, że kariera superzłoczyńcy pozwoli mu i jego bliskim na dobrobyt w czasach świetności superbohaterów. Po tym, jak Spider-Man udaremnia jego skok na ciężarówkę Damage Control, staje się zagorzałym wrogiem nastoletniego superbohatera.

MAY PARKER
AKTORKA: MARISA TOMEI
May Parker (Spider-Man: Homecoming)May Parker jest ciotką Petera i jego prawnym opiekunem. W młodości poznała i wyszła za mąż za Bena Parkera, rodzonego wujka Petera. Wraz z nim przejęła opiekę nad chłopcem, gdy ten został osierocony przez rodziców. Nie ma własnych dzieci. Po śmierci męża samotnie wychowuje nastoletniego Petera, z którym mieszka w jednej z kamienic w dzielnicy Queens. Zdaniem Tony’ego Starka obdarzona jest niepospolitym talentem kulinarnym. Podchodzi z niepokojem do świata, po którym chodzą superbohaterowie i superzłoczyńcy, radzi swojemu podopiecznemu od razu uciekać na widok takich zdarzeń. Nie ma świadomości podwójnego życia, jakie prowadzi jej wychowanek. Zawsze gotowa jest służyć mu radą w każdej sprawie, niezależnie, czy dotyczy ona szkoły, czy relacji damsko-męskich.

MICHELLE JONES
AKTORKA: ZENDAYA COLEMAN
Michelle Jones (Spider-Man: Homecoming)Michelle ”MJ” Jones jest uczennicą Midtown School of Science and Technology w Nowym Yorku. Chodzi do tej samej klasy co Peter Parker. Ma naturę samotniczki, trzyma się na dystans. Słynie z poważnego usposobienia, ale miewa też sarkastyczne poczucie humoru, lubi dogryzać innym uczniom, w tym Peterowi i Nedowi. Z zamiłowaniem czyta książki przy każdej możliwej okazji, przejawia też talent do rysowania, zwłaszcza szkicowania karykatur. Jest bardzo spostrzegawczą osobą, uważnie śledzi poczynania Parkera, zwracając uwagę na jego częste zniknięcia. Uzdolniona naukowo należy do drużyny akademickiego dziesięcioboju, reprezentującej szkołę w krajowych mistrzostwach. Po przeprowadzce Toomesów do Oregonu przejmuje po Liz Toomes funkcję kapitan szkolnego zespołu.

TONY STARK/IRON MAN
AKTOR: ROBERT DOWNEY, JR.
Tony Stark (Spider-Man: Homecoming)Anthony Edward “Tony” Stark, były prezes Stark Industries, to geniusz, biznesmen-miliarder, filantrop i superbohater znany jako Iron Man. Po Wojnie Domowej Avengers i rozpadzie słynnej drużyny rezyduje w New Avengers Facility, byłej siedzibie grupy superbohaterów w Nowym Yorku. Jest mentorem Spider-Mana, zamierza uczynić z niego bohatera godnego miana Avengers, lepszego niż on sam. Postępy w jego rozwoju śledzi za pośrednictwem swojego przyjaciela, Happy’ego Hogana, i ukrytych nadajników w kostiumie nastolatka. W razie zagrożenia wkracza do akcji w bojowym pancerzu, obecnie korzysta z kombinezonu Mark XLVII. Finalizuje sprzedaż Stark Tower, wieżowca dawnej zwanego Avengers Tower. W planach ma oświadczenie się Virginii “Pepper” Potts, prezes Stark Industries.

HAPPY HOGAN
AKTOR: JON FAVREAU
Happy Hogan (Spider-Man: Homecoming)Harold Joseph “Happy” Hogan to były szef ochrony Stark Industries, ochroniarz i szofer Tony’ego Starka, z którym przyjaźni się od wielu lat. Obecnie pracuje na eksponowanym stanowisku jako kierownik ds. zarządzania aktywami koncernu technologicznego. Pełni funkcję łącznika między Iron Manem a Spider-Manem, którego ma nadzorować, a także w miarę możliwości wspierać w karierze lokalnego superbohatera. Nie jest jednak zadowolony z tego przydzielonego mu dodatkowego obowiązku, ma zwyczaj ignorować Petera, który irytuje go swoim geekowym zachowaniem. Koncentruje się bardziej na swojej normalnej pracy w firmie chociażby na przeprowadzce z wystawionego na sprzedaż Stark Tower do New Avengers Facility, gdzie obecnie mieszka Tony Stark.

PHINEAS MASON/TINKERER
AKTOR: MICHAEL CHERNUS
Tinkerer (Spider-Man: Homecoming)Phineas Mason, były pracownik firmy złomującej Toomes Salvage Compan, jest jednym z przestępców należących do szajki Adriana Toomesa. W grupie, która prowadzi działalność w podziemiu, odgrywa kluczową rolę. Jako niezwykle zdolny inżynier pod pseudonimem Tinkerer projektuje ze skradzionych technologii zaawansowane uzbrojenie sprzedawane następnie na czarnym rynku. Cieszy się dużym zaufaniem swojego szefa, dla którego skonstruował kombinezon Vulture’a. Wśród stworzonych przez niego broni znajdują się też rękawice Shockera czy antygrawitacyjny pistolet. Podczas napadów pełni funkcję łącznościowca, który zdalnie monitoruje przebieg akcji i zapewnia techniczne wsparcie reszcie ekipy. Do swojej pracy w bandzie Toomesa podchodzi z ogromną pasją i ciekawością wynalazcy.

MAC GARGAN/SCORPION
AKTOR: MICHAEL MANDO
Mac Gargan (Spider-Man: Homecoming)MacDonald ”Mac” Gargan to zawodowy przestępca znany w półświatku pod pseudonimem Scorpion z uwagi na charakterystyczny tatuaż na szyi. Sadystyczne skłonności oraz bogata kartoteka kryminalna na czele z wielokrotnymi zabójstwami okryły go ponurą sławą, tak złą, że trafił nawet na czarną listę CIA i NSA. Wcześniej współpracował z Aaronem Davisem, który jednak przestał prowadzić z nim interesy i zerwał z nim kontakt, uznając go za kompletnego wariata. Chcąc iść z duchem czasu, postanawia zdobyć dostępną na czarnym rynku broń, do której produkcji użyto materiałów o pozaziemskim pochodzeniu. W tym celu decyduje się skorzystać z usług Adriana Toomesa. Transakcja z doświadczonym handlarzem podrasowanego uzbrojenia wciąga go jednak w konflikt ze Spider-Manem.

AARON DAVIS/PROWLER
AKTOR: DONALD GLOVER
Aaron Davis (Spider-Man: Homecoming)Aaron Davis to zajmujący się napadami przestępca znany w półświatku pod pseudonimem Prowler. W odróżnieniu od większości kryminalistów ma większy szacunek dla ludzkiego życia, dlatego zainteresowany jest zakupem na czarnym rynku jedynie broni o nieśmiercionośnej sile rażenia. Dawniej prowadził interesy z Mac Garganem, ale zrezygnował z tej współpracy, uznając brutalnego wspólnika za “wariata”. Jest bardzo przywiązany do swojego bratanka, Milesa, który tak jak on mieszka w dzielnicy Queens. Podczas transakcji z handlarzami Toomesa zostaje omyłkowo uznany za konfidenta i życie ratuje mu Spider-Man. Nie chcąc dopuścić do zalania ulic miasta groźną bronią i śmierci niewinnych osób, zgadza się w ramach wdzięczności podzielić się swoją wiedzą z superbohaterem na temat transakcji Toomesa i Gargana.

.