komiksy: 1451 komiksy polskie: 72 seriale animowane: 111 biografie: 59

Electro

ElectroWzrost: 5’11”
Waga: 77, 172 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Czerwono-brązowe
Znaki szczególne: Brak
Prawdziwe imię: Maxwell „Max” Dillon
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Znana organom prawnym
Obecny zawód: Profesjonalny kryminalista
Poprzedni zawód: Monter elektryk
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Karany
Miejsce urodzenia: Endicott, Nowy York
Stan cywilny: Rozwiedziony
Znani krewni: Anita Dillon (matka, zmarła), Jonathan Dillon (ojciec, zmarły), Była żona (Norma Lynn)
Znani powiernicy: Brak
Znani sojusznicy: Mysterio, Mysterio II, Hobgoblin, Shocker, Scorpion, Beetle, Stilt-Man, Wizard, Trapster, Blizard I, Doktor Octopus, Kraven, Purple Man, Sandman, Leapfrog, Matador, Gladiator, Rose, Delilah
Główni wrogowie: Spider-Man, Fantastic Four, Daredevil, Scarlet Spider, Kapitan Ameryka, Falcon, Kaine, Venom, Shocker, Doktor Octopus, Sandman, Avengers
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: Endicott
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Sinister Six , Emisariusze Zła, Frightful Four, Sinister Seven, Sinister Twelve
Wykształcenie: Ukończona szkoła średnia
Poziom siły: Podwyższony. Potrafi podnieść 10 ton.
Moce: Electro potrafi generować elektrostatyczną energie, używając własnego ciała jako przewodnika. W ciągu minuty może wytworzyć ładunek o napięciu 1,000 Voltów, sam jest w stanie zmagazynować go o napięciu 1 000000 Voltów. Taka dawka ładunku może zabić każdego normalnego człowieka. Z koniuszków palca potrafi wyzwolić elektrostatyczną energię, która razi przeciwników jak pioruny.
Umiejętności: Electro potrafi pobierać energię z każdego źródła o dużym potencjale elektrycznym np. z linii wysokiego napięcia, kabli telefonicznych itp. Umie wytworzyć elektrostatyczny most służący mu do transportu (jest to jednak spory wydatek energii). Jest w stanie przejąć kontrolę nad każdym urządzeniem elektrycznym i manipulować nim za pomocą wydawanych komend. Od kiedy jego siła jeszcze bardziej wzrosła, mógł boleśnie paraliżować swoje ofiary przez przeciążanie ich układu nerwowego.
Wyposażenie: Brak
Bronie: Brak
Ograniczenia: Korzystając z zewnętrznych źródeł energii koniecznych do naładowania swego ciała, Electro może wykorzystywać dowolną ilość elektryczności bez zużywania swoich osobistych rezerw. Kiedy jest w pełni „naładowany” jest całkowicie podatny na wodę, która może wywołać spięcie.

Max Dillon miał ciężkie dzieciństwo. Jego ojciec, który pracował jako księgowy, często miał problemy z utrzymaniem pracy, przez co cała rodzina wielokrotnie przeprowadzała się z jednego miejsca w drugie. Na dodatek Jonathan Dillon zadręczał swoją rodzinę psychicznie. Gdy Max miał osiem lat, ojciec odszedł z domu. Anita, która była chorobliwie przywiązana do syna, stała się nadopiekuńcza, przez co młody Dillon cierpiał na kompleksy niższości. Matka cišgle powtarzała, że nie wolno mu jej opuścić. Dillon spędził z nią wiele lat, zanim ta umarła.

Po śmierci matki Max ożenił się z kobietą o imieniu Norma Lynn i podjął pracę jako monter elektryki dla spółki Consolidated Edison. Norma chciała, by kariera jej męża rozwijała się w błyskawicznym tempie. Max nie zamierzał jednak przepracowywać się. Na tym tle wybuchały konflikty domowe, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa i odejścia Normy od Maxa.

Pewnego dnia, reperując linię elektroenergetyczną w środku burzy, Max został porażony przez piorun. Z nieznanych przyczyn przeżył uderzenie i zyskał nadprzyrodzone moce. Postanowił wykorzystać je do własnych celów i rozpoczął przestępczą karierę jako Electro.

Na pierwszą ofiarę Electro wybrał Jonaha Jamesona, którego sejf w budynku Daily Bugle okradł. Jameson wysnuł przypuszczenie, że Electro to Spider-Man w przebraniu. Spider-Man podjął wyzwanie i zaatakował Dillona, chcąc udowodnić, że nie są tymi samymi osobami. Całkowicie nieprzygotowany na atak Electro, Spider-Man omal nie zginął, gdy tylko dotknął przeciwnika i został porażony prądem. Electro planował włamać się do wiezięnia i stworzyć swój gang z przebywających w nim skazańców. Spider-Man stwierdził, że może pokonać go tylko za pomocą sprytu. Używając gumowych rękawiczek i pożarniczego węża doprowadził do „krótkiego spięcia” swojego wroga.

Electro rozpoczął współpracę z Doktorem Winklerem, który podszywając się za okulistę, wprowadzał pacjentów w stan hipnozy. Obaj złoczyńcy mieli na celu kradzież pieniędzy zahipnotyzowanych ludzi. Wyprowadzony z transu przez szkolnych kolegów, Spider-Man powstrzymał przestępców. Dillon trafił do więzienia, skąd wydostał go Eel. Złowieszczy duet ukrył się w elektrowni na Coney Island, szantażując władze miejskie odcięciem prądu. Electro dość szybko zerwał współpracę z Eelem. Szukając zemsty na Spider-Manie, Dillon dołączył do Sinister Six założonej przez Doktora Octopusa. Pająk pokonał go w elektrowni Starka, wyłączając źródło jego zasilania.

Kolejna okazja do zniszczenia Spider-Mana nadarzyła się, gdy Electro zatrudnił się jako elektryk w studiu telewizyjnym. Słysząc o zbliżającym się występie Spider-Mana w programie TV, złoczyńca zgłosił się do Jamesona, który obiecał mu zapłacić za zdemaskowanie superbohatera na wizji. Spidey po raz kolejny pokonał Dillona sprytem i mocno osłabiony Electro musiał opuścić studio i pożegnać się z wypłatą Jamesona.

Electro wszedł również w konflikt z Daredevilem we wczesnych latach swojej kariery. Pewnego razu połączył swoje siły z Blizzardem, aby wspólnie pokonać Spider-Mana i Daredevila. Innym razem porwał dla okupu Barry’ego Starra, syna gwiazdy filmowej, który nieświadomie dla siebie i otaczających go ludzi był nosicielem nieznanej zarazy. Przy okazji, wykonał zlecenie Spencera Smythe’a, który wynajął go, by odciął zasilanie elektrowni Indian Point. Spider-Man i Kapitan Ameryka wspólnie odbili chłopca z rąk Electro.

Nieco potem Electro dołączył do Frightful Four, aby zaatakować Fantastic Four. Po nieudanych wskrzeszeniach Sinister Six, zaczął tracić pewność siebie. Z tego powodu skończył jako wybryk natury karnawału na Coney Island. Nie mogąc wytrzymać śmiechu tłumu, Electro załamał się. Chcąc przezwyciężyć brak wiary w samego siebie, stanął na dachu najwyższego hotelu w Nowym Yorku i stopniowo pochłonął całą moc Manhattanu. Spider-Man przybył na dach i został zestrzelony z krawędzi budynku. Ale Electro również miał swoje ograniczenia: gdy zbliżył się do punktu krytycznego, dał radę pozbyć się nadmiaru elektryczności, ale przecenił swoje możliwości. W tym momencie brak pewności siebie wrócił. Spider podbudował zmieszanego Dillona. Traktując Electro jak równego sobie, Spider-Man przekonał go, że jego problemy są wyłącznie natury psychicznej. Electro odzyskał wiarę w siebie i dziękując Spider-Manowi, posłusznie odsiedział swój wyrok.

Obawiając się, że zabójczy Kaine przyjdzie po niego, Electro założył Sinister Seven, która miała zabić klona Spider-Mana. Następnie Dillon zmierzył się z demonami swojej przeszłości. Brak wiary we własne wartości był wynikiem doznanego w dzieciństwie urazu (został porzucony przez sadystycznego ojca i wychowany przez apodyktyczną matkę). Electro podjął się kolejnego ryzyka w swojej drodze do odzyskania ambicji. Pozwolił, by Rose (Jacob Conover) i Delihah przymocowali go do super-naładowanego krzeszła elektrycznego. Ryzyko opłaciło się: tymczasowo siły Electra wzrosły aż 10-krotnie. W zamian Dillon obiecał wspomóc Rose’a i Delihaha w ich przestępczych planach. Ale jego żądza zemsty na Spider-Manie i całym Manhattanie wzięła górę. Electro wymyślił plan, który zakładał wywołanie reakcji łańcuchowej w stacjach zasilania miasta. Dopiero z pomocą X – Men i izolowanego kostiumu Spider-Man dał radę go pokonać.

Electro dołączył potem do odrodzonej Sinister Six założonej przez Sandmana. Należał do niej również Venom. Grupa postawiła sobie za cel zabicie Doktora Octopusa i Senatora Warda. Electro potajemnie zawarł umowę z Mysterio, który tak samo jak on, miał inne plany w stosunku do senatora. Sinister Six niemal wykonała swoje zadanie, ale na jej drodze stanął zawstydzony swoim pobytem w grupie psychopatów, Venom. Brock zamierzał wymordować byłych współpracowników. Po uporaniu się z Sandmanem, zaczął śledzić Electra. Zaatakowany przez Venoma, Dillon doznał ciężkich ran i trafił do więzienia stanowego.

Po wyjściu z więzienia, Electro nawiązał współpracę z Vulturem. Obaj zaplanowali skok i ukradli pieniądze Owlowi (Sowie), który po upadku Kingpina stał się głównym bossem przestępców w Nowym Yorku. Owl, chcąc zemścić się na byłych współpracownikach, powiedział Spider-Manowi, że są oni odpowiedzialni za uprowadzenie cioci May. Peter zmierzył się z Electro i ciężko go poturbował. Ledwie żywy Max Dillon trafił w ręce ludzi Owla. Boss podziemia zatrudnił Dr. Winklera, który poddał Maxa ciężkim torturom. Miało to nauczyć niewdzięcznika, że nigdy nie należy okradać Sowy. Potem Electro dołączył do Sinister Twelve założonej przez Green Goblina. W tym mniej więcej okresie Dillon odkrył, że jest biseksualistą.

Ostatnio Electro został wynajęty przez nieznanego osobnika, aby uwolnił superprzestępców zamkniętych w więzieniu Raft na Ryker’s Island. Za pomocą swojej potężnej mocy Dillon zdeaktywował systemy bezpieczeństwa zakładu, sprawiając, że na ulice Nowego Yorku przedostali się najgorsi złoczyńcy, jakich widział świat. Spider-Man, który został członkiem nowych Avengersów, szybko wpadł na trop Dillona i wkrótce Electro stanął twarzą w twarz z Avengersami. Tony Stark zneutralizował jego moc, w wyniku czego Electro przegrał i stracił przytomność.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk