komiksy: 1887 komiksy polskie: 159 seriale animowane: 112 biografie: 59

Kraven the Hunter

Kraven the HunterWzrost: 183 cm
Waga: 112 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Ciemne
Znaki szczególne: Kozia bródka
Prawdziwie imię: Sergei Kravinoff
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Znany światu jako największy łowca, jaki kiedykolwiek istniał.
Obecny zawód: Martwy
Poprzedni zawód: Łowca
Obywatelstwo: Rosyjskie, Angielskie, Amerykańskie i Etopijskie
Status prawny: Martwy
Miejsce urodzenia: Rosja
Stan cywilny: Wolny
Znani krewni: Vladimir Kravinoff (syn, zmarły), Alyosha Kravinoff (syn), Ned Tannengarden (syn, zmarły), Chameleon (przyrodni brat)
Znani powiernicy: Chameleon
Znani sojusznicy: Chameleon, Calypso
Główni wrogowie: Spider-Man, Ka-Zar
Stałe miejsce pobytu: Martwy
Poprzednie miejsce pobytu: Posiadłości w Rosji, USA i Afryce
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Oryginalna Sinister Six
Wykształcenie: Ukończony college
Poziom siły: Ludzki, podwyższony dzięki egzotycznym eliksirom
Moce: Siła, szybkość i zwinność dzikiej bestii
Umiejętności: Doskonały łowca i tropiciel, znakomity strateg, spec od egzotycznych lekarstw, trucizn i eliksirów.
Wyposażenie: Nosi różnego rodzaju skóry zwierzęce
Bronie: Noże łowieckie, włócznie i inne afrykańskie bronie, zatrute strzałki i specyfiki
Ograniczenia: Duma i arogancja Kravena przyczyniły się do jego upadku
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #15

Sergei Kravinoff alias Kraven, z pochodzenia Rosjanin urodził się w dużej arystokratycznej rodzinie. Od dziecka przejawiał zamiłowanie do łowiectwa i myślistwa. Jego nauczycielem był Gregor. Po rosyjskiej rewolucji w 1918 roku jego rodzina utraciła tytuł szlachecki i wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie doznała wiele upokorzeń ze strony mieszkańców tego kontynentu. Matka Kravena zaczęła cierpieć na depresję i popełniła samobójstwo. Sergei, nienawidząc swojego obecnego życia, wyjechał do Afryki, by zająć się tym, czym kochał, polowaniem. Tam Kraven spotkał szamana, który podarował mu rzadkie i egzotyczne eliksiry z dżungli. Dały mu one siłę, szybkość i zwinność dzikiej bestii. Wkrótce Sergei stał najlepszym i najbardziej znanym łowcą na świecie. Chciał w ten sposób udowodnić, że jest godny utraconego tytułu.

Kraven darzył ogromnym zaufaniem swojego sługę (i jak się później okazało, również przyrodniego brata) Dmitri Smerdyakova alias Chameleon, który wielokrotnie chciał zaimponować swojemu bratu. To właśnie on powiadomił Kravena, że istnieje na świecie taka bestia, której jeszcze nikt nie upolował. Bestią tą był Spider-Man, a terenem łowieckim Nowy York. Sergei stwierdził, że warto byłoby mieć takie trofeum na swojej ścianie. Kraven przyjechał do Ameryki i postanowił zapolować na Spider-Mana. Łowy zakończyły się porażką. Pokonany Kraven został deportowany z Ameryki.

Nadarzyła się okazja do zemsty, gdy Doktor Octopus zaproponował Łowcy dołączenie do Sinister Six, bardzo groźnej grupy super-złoczyńców zwanej, której celem było zabicie Spider-Mana. Kraven zaczaił się na Pająka w zoo. Nawet z pomocą pary leopardów Kraven nie dał rady pojmać superbohatera. Pająk zrezygnował z dalszej walki i opuścił zaskoczonego Łowcę, spiesząc się na ratunek May i Betty, uprowadzonych przez Doc Ocka. Gdy Sinister Six została rozbita, Kraven podobnie jak inni członkowie, trafił do więzienia i prawdopodobnie ponownie został deportowany.

Incognito Sergei wrócił do Ameryki, aby ponownie zniszczyć Spider-Mana. Kiedy odnalazł zapomnianą kryjówkę Chameleona wpadł na pomysł, by podszyć się za Spider-Mana i napaść na Jamesona. Chcąc oczyścić się z zarzutów, Spider-Man odnalazł Łowcę i mimo osłabienia specyfikiem opóźniającym jego pajęczy zmysł, powalił Kravena. Sergei przyznał się policjantom, że podszywał się za Spider-Mana.

Z czasem okazało się że Kraven nawiązał przy pierwszym polowaniu kontakt z Green Goblinem (Normanem Osbornem), który zlecił mu zabicie Pająka za dużą sumę pieniędzy. Po wyjściu z więzienia Kraven dowiedział się z gazety o śmierci Green Goblina. Po wypłatę zaległych pieniędzy udał się na poszukiwanie Normana Osborna, którego uważał za pośrednika Zielonego Goblina – Kraven wiedział tylko, że istnieje związek między Osbornem, a Goblinem, nie przypuszczał jednak, że to ta sama osoba. Sergei dopadł Normana, ale ponieważ ten cierpiał na zanik pamięci, twierdził, że o żadnej transakcji nie wie. Kraven wyczuł, że mówi on prawdę i puścił go wolno.

Za kolejną zwierzynę Kraven obrał Vulture II (Blackie Drago). Kiedy Peter usłyszał w radio o walce między dwoma złoczyńcami, dotarł na miejsce jako Spider-Man i wykorzystując wzajemną niechęć swoich wrogów, doprowadził do ich klęski. Kolejny raz Kraven został upokorzony przez Spider-Mana.

Kraven the HunterDrugim odwiecznym wrogiem Kravena był Ka-Zar, władca Savage Land. Sergei pragnął przejąć władzę nad jego krainą. Pewnego razu Łowca odnalazł w dżungli statek kosmiczny, a w nim małego kosmitę, którego wychował i nazwał Gog. Kiedy do Savage Land przybyła ekspedycja Jamesona, w której udział wzięli Peter Parker i Gwen Stacy, Sergei rozkazał Gogowi porwać dziewczynę, chcąc by została ona jego królową. Przy pomocy Ka-Zara, Spider-Man odbił dziewczynę. Podczas pojedynku z władcą Savage Land, Kraven spadł z urwiska i został uznany za zmarłego. Sergei jednak nie zginął i powrócił do Nowego Yorku.

Z zemsty za śmierć swojego pupila Goga, który utonął w ruchomych piaskach w Savage Land, Kraven wykorzystał podatnego na wpływy Martina Blanka aka Gibbon i namówił go na współpracę. W ogrodach botanicznych Łowca sporządził eliksir siły, który wypił Gibbon. Martin wpadł w szał i zaatakował Łowcę. Sergei uspokoił towarzysza, mówiąc kto jest ich prawdziwym wrogiem, po czym nasłał go na Spider-Mana. Gibbon wyzwolił się jednak spod kontroli Kravena i zrezygnował z zabicia Pająka.

Następnie Łowca został wynajęty przez Lightmastera, by wspólnie z Tarantulą porwać dyrektora szkoły Richarda Gormana. Spider-Man namierzył Kravena. Podczas walki na Manhattanie, Sergei został porażony prądem i stracił przytomność. Po wyjściu z więzienia, Sergei schwytał Tigrę i zakładając na jej szyję specjalną obrożę, uczynił z niej wściekłą bestię. Następnie odnalazł i obezwładnił Spider-Mana przy pomocy strzałek z trucizną, po czym wystawił do walki z nim krwiożerczą Tigrę. Kiedy Spidey usunął obrożę z jej szyi, kobieta odzyskała świadomość i połączyła siły z Parkerem. Kraven próbował pokonać swoich wrogów, nasyłając na nich dzikie zwierzęta. Spider-Man powalił go silnym ciosem w brzuch, udowadniając, że jego wysiłki są nadaremne.

Ciągle porażki odbiły się mocno na psychice Kravena. Spider-Man stał się obsesją rosyjskiego Łowcy, który zaczął wierzyć, że jego przeciwnik był opętany przez Pająka, paranormalną istotę odpowiedzialną za cierpienie całej ludzkości. W końcu Sergei pokonał Spider-Mana, którego następnie pogrzebał żywcem w trumnie, sam zaś założył jego czarny kostium i rozpoczął życie jako superbohater Nowego Yorku. Pragnął udowodnić, że jest lepszy niż oryginalny Człowiek-Pająk. Zapolował na Vermina i schwytał bestię, dokonał zatem tego, czego Spider-Manowi nie udało się bez pomocy Kapitana Ameryki.

Ostatecznie Peter Parker wydostał się z grobu i stawił czoło Kravenowi. Łowca nie miał ochoty walczyć, gdyż uważał że już wygrał. Wypuścił za to Vermina, za którym Spider-Man ruszył w pościg. Sergei wrócił do domu. Przekonany, że odzyskał utracony honor, popełnił samobójstwo, strzelając sobie w usta ze strzelby. Jego ciało zostało zabrane przez policję i złożone na pobliskim cmentarzu.

Po śmierci Kravena, Spider-Man nie uwolnił się od jego dziedzictwa. Na jego drodze stanęli ludzie powiązani z historią martwego Łowcy. Byli to Vladimir Kravinoff i Alyosha Kravinoff (jego sygnowie), Calypso (jego kochanka voodoo) i Chameleon (jego przyrodni brat, który obwiniał Spider-Mana za śmierć szlachetnego Łowcy). Spider-Man miał też sposobność spotkać się z Kravenem post mortem, kiedy to został przyzwany przez Śmierć na cmentarz, gdzie zobaczył ducha Łowcy. Śmierć wyjaśniła Peterowi, że dzieli on duchową więź z Kravenem i tylko poprzez pokonanie i zniszczenie jego ożywionego ciała, może on uwolnić duszę Sergeia ze świata śmiertelników. Spider-Man wypełnił to zadanie i spokojna dusza Łowcy podążyła do Zaświatów.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk