komiksy: 1909 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Marvel’s Spider-Man

Marvel's Spider-Man PS4 (2018) cover artTytuł: Marvel’s Spider-Man
Developer: Insomniac Games
Wydawca: Sony Interactive Entertainment
Platforma: Playstation 4
Rok wydania: 2018
Gatunek: gra akcji
Tryb: gra jednoosobowa
Nośnik: Blu-ray Disc/digital
Fabuła

Fabuła gry to całkiem nowa historia, niezwiązana bezpośrednio z żadnym filmem czy komiksem. Peter Parker ma 23 lata i jest Spider-Manem od 8 lat, odbywa praktykę w laboratorium i wkrótce też ukończy studia. Kiedy pewnego dnia doprowadza do upadku filantropa-gangstera Wilsona Fiska/Kingpina, jego ukochany Nowy York ogarnia chaos wywołany przez żądnych władzy superzłoczyńców. Jednym z czarnych charakterów, z którym przyjdzie zmierzyć się Spider-Manowi będzie Mister Negative – alter ego Martina Li, właściciela schroniska F.E.A.S.T., w którym pracuje ciocia May.

Życie superbohaterowi komplikuje dodatkowo burmistrz Norman Osborn, który prowadzi kampanię wymierzoną w zamaskowanych mścicieli. Jednocześnie Mary Jane Watson, ukochana Petera, z którym musiała rozstać się 6 miesięcy temu, rozpoczyna dziennikarskie śledztwo i pakuje się w niezłe tarapaty.

Recenzja

Spider-Man nie miał wielkiego szczęścia do branży gier. Fani Człowieka-Pająka mogli z zazdrością patrzeć na tytuły z serii „Arkham”. Ku ich rozczarowaniu, w czasie gdy Batman dołączył do panteonu nie tylko najlepszych gier akcji w historii, ale też gier w ogóle, firma Activision produkowała kolejne średniaki na licencji Spider-Mana. Wszystko zmieniło się na targach E3 w 2016 roku, kiedy na konferencji Sony pokazano trailer gry „Marvel’s Spider-Man”. Ten dwuminutowy materiał zapowiedział, że czeka nas coś nowego. Peter Parker uwolnił się z niewoli Activision, dostał najlepszego wydawcę na rynku, czyli Sony Interactive Entertainment, które powierzyło markę jednemu ze swoich najbardziej zaufanych i docenianych partnerów, studiu Insomniac Games, autorom rewelacyjnej serii ”Ratchet & Clank”, dodatkowo, gra została tytułem na wyłączność dla PlayStation 4, co jest niejako gwarantem jakości. Dwa lata później, po nawale materiałów, wywiadów, trailerów, przy wystrzelonym w kosmos poziomie oczekiwań graczy i fanów, zadajmy sobie pytanie – czy „Marvel’s Spider-Man” sprostał legendzie? Czytaj więcej.

Rozgrywka

Marvel's Spider-ManMarvel’s Spider-Man to trzecioosobowa przygodowa gra akcji. Gracz wciela się w 23-letniego Petera Parkera, który od 8 lat chroni Nowy York jako Spider-Man i teraz musi zatrzymać gigantyczny chaos w mieście wywołany przez trzęsących podziemiem superzłoczyńców. Produkcja oferuje oryginalną fabułę, mnóstwo zadań pobocznych, ogromny świat typu open world oraz wyrafinowany system walki.

Marvel's Spider-ManLwia część rozgrywki sprowadza się do sterowania postacią Spider-Mana, najczęściej w kostiumie, ale niekiedy po cywilnemu jako Peter Parker. W niektórych misjach grywalną postacią jest Mary Jane Watson, ukochana Parkera i dziennikarka śledcza gazety ”Daily Bugle”. Jej umiejętności przydają się w tzw. sekwencjach ”skradankowych”, kiedy trzeba wykonywać zadania, unikając wykrycia przez wrogów.

Marvel's Spider-ManGra serwuje fanom Spider-Mana bardzo duży otwarty świat typowy dla gatunku zwanego piaskownicą (sandbox), dając dużą swobodę w interakcji kontrolowanej postaci z otoczeniem. Miejsce akcji – metropolia Nowy York – stanowi gigantyczne tętniące życiem pole do eksploracji. Panoramę miasta tworzą majestatyczne drapacze chmur, zakorkowane drogi, chodniki z przechadzającymi się mieszkańcami czy kryjące zbirów ciemne zaułki. Spider-Man może szybować nad ulicami miasta przy użyciu pajęczyny, wspinać się na każdy wieżowiec, wejść na każdy dach, wchodzić do niektórych budynków czy zejść na ulice i uciąć sobie pogawędkę z nowojorczykami.

Wypełniona misjami pobocznymi i znajdźkami mapa miasta zapewnia wiele godzin rozrywki. W każdym z regionów Manhattanu znajdują się wieże radiowe, które trzeba dostroić, aby odsłonić teren wraz z tamtejszymi aktywnościami do wykonania. W przerwie od przewodniej misji Spider-Man może powstrzymywać przestępstwa w toku, fotografować ciekawe miejsca lub szukać przedmiotów np. zagubionych plecaków. Tego typu zadania odblokowują nowe stroje, umiejętności, gadżety czy informacje o głównym bohaterze i uniwersum gry. Wzorem gier z gatunku arcade, oprócz klasycznych punktów doświadczenia, gracz zbiera za kolejne aktywności żetony, które potem może wymieniać na ulepszacze zdolności czy sprzętu.

Marvel's Spider-ManSystem rozwoju postaci jest bardzo rozbudowany. Polega na wykupowaniu umiejętności z trzech drzewek, zdobywaniu i ulepszaniu gadżetów, odblokowywaniu strojów w parze z przełomowymi zdolnościami oraz uzyskiwaniu w pakietach modyfikacji. Prócz drzewkowych umiejętności reszta usprawnień wymaga zapłaty ”walutą” w postaci żetonów zbrodni, nauki, baz, plecaków, wyzwań oraz punktów widokowych.

W transporcie po mieście olbrzymi nacisk położono na podniebne loty z wykorzystaniem pajęczej sieci. W przeciwieństwie do poprzednich tytułów ze Spider-Manem w roli głównej tutaj konieczne jest znalezienie dla pajęczyny punktu zaczepienia w postaci budynków, drzew czy latarni. Nie ma więc mowy o podczepieniu się siecią do ”chmurki” i bujaniu się na pustym niebie.

Marvel's Spider-ManPodstawowym elementem rozgrywki w grze akcji są oczywiście dynamiczne potyczki toczone w powietrzu, na dachach, w uliczkach i we wnętrzach budynków, w czasie których gracz wykorzystuje pełen arsenał ruchów, ciosów i gadżetów zamaskowanego superbohatera. Na płynny i efektowny system walki składają się niesamowite akrobatyczne zdolności Spider-Mana, jego pajęczy zmysł, wyrafinowane kombinacje ciosów, a także różnorodne triki z pajęczyną i gadżetami oraz daleko idące interakcje z otoczeniem. Nie zawsze jednak najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikami. Niekiedy okoliczności wymagają, by zrobić użytek z dyskretnego skradania się, zastawienia zmyślnych pułapek i ogłuszania po cichu zbirów tzw. atakami z zaskoczenia. System walki łączący otwarte starcia z elementami skradankowymi przypomina w dużym stopniu techniczne rozwiązania z ”Arkham”, kultowej serii gier video o Batmanie.

Wrogowie, którym musi stawić czoło tytułowy bohater, dzielą się na zwykłych masowych przeciwników takich jak zbiry Kingpina czy członkowie gangu Inner Demons, oraz bossów, czyli wymagających wrogów, których pokonanie wymusza zastosowania kreatywnej techniki: kombosów, sprytu, interakcji z obiektami środowiska, wyczucia czasu oraz ciosów wykańczających. Galerię superwrogów tworzą m.in. Kingpin, Mister Negative, Electro, Rhino, Scorpion, Shocker, Silver Sable, Vulture i Taskmaster.

Marvel's Spider-ManW kluczowych zwrotach akcji gracz staje się uczestnikiem wyreżyserowanych scen. Podczas tych interaktywnych przerywników filmowych (tzw. sekwencji QTE) musi wcisnąć na czas odpowiednie przyciski, aby pokierować odpowiednio Spider-Manem i doprowadzić najbardziej nieprawdopodobne akcje do szczęśliwego końca.

Rozgrywkę urozmaicają DLC, czyli pobierane za pośrednictwem internetu rozmaite dodatki. Mowa tu zarówno o pełnych rozszerzeniach fabularnych z nowymi misjami do ukończenia i pobocznymi wątkami historii (Marvel’s Spider-Man: The City That Never Sleeps), jak i pakiety zawierające mapy, kostiumy czy gadżety. Gra dostępna jest w angielskiej wersji językowej z polskimi napisami oraz w pełnej polskiej wersji językowej z dubbingiem.

Ciekawostki

Marvel's Spider-Man• Spider-Man ma zupełnie nowy kostium stworzony wyłącznie na potrzeby gry.
• Gra jest pierwszym tytułem na licencji w dorobku studia Insomniac Games.
• Tytuł jest pierwszą z serii gier Marvela, które jakością mają dorównywać dzisiejszym grom AAA.
• W grze występuje Miles Morales, lecz nie jako Spider-Man Jr.
• Fabułę gry wymyśliło 4 scenarzystów: Jon Paquette (główny autor), Ben Arfmann, Dan Slott i Christos Gage. Ta ostatnia dwójka to znani scenarzyści komiksów ze Spider-Manem.
• W głównych bohaterów, Petera Parkera i Mary Jane Watson, wcielili się doświadczeni w branży gier aktorzy dubbingowi: Yuri Lowenthal i Laura Bailey.
• Po raz pierwszy produkcję zapowiedziano podczas konferencji Sony na targach Electronic Entertainment Expo 2016 (E3 2016).
Spider-Man: Hostile Takeover• Sprzedaż gry poprzedziło wydanie książki „Spider-Man: Hostile Takeover”. Powieść, którą napisał David Liss, jest oficjalnym prequelem gry. Fabuła utworu koncentruje się na powrocie Wilsona Fiska do Nowego Yorku, próbach zdemaskowania prawdziwego oblicza rzekomego przedsiębiorcy i filantropa przez Spider-Mana oraz walce superbohatera ze swoim krwiożerczym sobowtórem – Blood Spiderem. Książka trafiła na rynek wydawniczy w dniu 21 sierpnia 2018 roku.
• Spider-Man z gry doczekał się debiutu komiksowego, stając się jednym z bohaterów komiksu Spider-Geddon (październik-listopad 2018), którego akcja rozgrywa się po wydarzeniach z Marvel’s Spider-Man. Flagową serię crossoveru napisał Christos Gage, jeden ze scenarzystów gry.
• Muzykę gry skomponował John Paesano, autor oprawy muzycznej do ”Daredevil” i ”The Defenders”, seriali wchodzących w skład filmowego uniwersum Marvel Cinematic Universe.
• Ku uciesze audiofilii ścieżka dźwiękowa z gry została wydana na płytach winylowych.
Marvel's Spider-Man PS4 Edycja Kolekcjonerska PL• Z okazji premiery wydano m.in. specjalną limitowaną edycję, w której znalazła się gra oraz pomalowana w barwy Spider-Mana konsola PlayStation 4 Pro i gamepad Dualshock 4. Natomiast w skład ekskluzywnej edycji kolekcjonerskiej weszła gra z dodatkowym pakietem fabularnym DLC pt. ”Miasto, które nie śpi” (3 popremierowe rozdziały historii z nowymi kostiumami, postaciami i misjami), figurka Spider-Mana, unikatowy steelbook, mini artbook, biała spider-naklejka oraz zestaw przedsprzedażowych dodatków.
• Gracze, który zdecydowali się na zakup gry w systemie przedsprzedaży, otrzymali bonus w postaci pakietu trzech alternatywnych kostiumów Spider-Mana (Spider-Punk, Iron Spider, Velocity Suit), gadżetu Spider-Drona, awatara Spider-Mana na PSN i 5 dodatkowych punktów umiejętności. Wszystkie te kostiumy można odblokować normalnie w grze, ale jest to możliwe na późniejszym etapie rozgrywki.

Galeria

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man Marvel's Spider-Man

Reklama

Marvel's Spider-Man Logo Marvel's Spider-Man: Special Edition Marvel's Spider-Man: Digital Deluxe Edition

Marvel's Spider-Man: Collector's Edition Marvel's Spider-Man: Limited Edition Pro Bundle Marvel's Spider-Man: Limited Edition Pro Bundle

Marvel's Spider-Man: Limited Edition Pro Bundle Marvel's Spider-Man Soundtrack

 

Marvel's Spider-Man: Spider-Punk Marvel's Spider-Man: Iron Spider Marvel's Spider-Man: Velocity Suit

Video


Related Articles

About Author

Majk