komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Marvel Adventures: Super Heroes #5

Marvel Adventures: Super Heroes #5Numer: Marvel Adventures: Super Heroes #5
Tytuł: A very Strange Day
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Styczeń 2009
Scenariusz: Paul Tobin
Rysunki: Jacopo Camagni
Tusz: Norman Lee
Kolory: Guru-eFX
Litery: Nate Piekos
Okładka: Roger Cruz i Quintana
Asystent Redaktora: Mark Paniccia i Ralph Macchio
Redaktor: Nathan Cosby
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $2.99
Przedruk PL: Marvel Komiks #3

Streszczenie

Mija kolejny zwykły dzień w życiu Doctora Strange’a. A przynajmniej tak mu się wydawało, dopóki nie zauważył, że przejście pomiędzy różnymi rzeczywistościami jest pogryzione i podziurawione. Do pomocy zaprasza więc Spider-Mana, któremu ułatwia pokonanie Vulture’a. Strange zabiera Spidey’a do przejścia pomiędzy rzeczywistościami i tam się mu przedstawia, pokazując swoją przeszłość.

Kiedyś był jednym z najlepszych neurochirurgów na świecie, ale tylko do czasu wypadku samochodowego, w którym poważnie uszkodził sobie ręce. Przeróżne formy leczenia nie pomagały i dopiero wszystko odmieniło się, kiedy wraz z Jasonem Wongiem, kolegą ze studiów, trafił do człowieka zwanego Ancient One. Ten, będąc Najwyższym Czarnoksiężnikiem na Ziemi, trenował Stephena. Po latach treningu Stephen Strange wraz z Ancient One i Jasonem Wongiem przeniósł się do Nowego Jorku, skąd działa w ukryciu. Po przedstawieniu swoich towarzyszy Strange prowadzi Spider-Mana do innej rzeczywistości, gdzie trafiają na monstrum zwane Zakimiyą. Jednak jest to tylko młody osobnik, a prawdziwym zagrożeniem jest dorosły Zakimiya, który w szybkim tempie przynosi na świat swoje potomstwo.

Podróżując pomiędzy kolejnymi światami Spidey i Strange wykrywają i “łatają” kolejne dziury w rzeczywistości. W końcu odnajdują dorosłego Zakimiyę. Spider-Man z pomocą magii Strange’a łapie w magiczną sieć kolejne młode Zakimiye, podczas gdy sam Strange dobiera się do dorosłego potwora i udaje mu się pokonać go za pomocą sprytu, przedstawiając Spider-Mana jako wielkie i groźne bóstwo.

Po powrocie na Ziemię Strange dziękuje Spider-Manowi za pomoc i wręcza mu w prezencie kilka monet pochodzących z jednego z wymiarów, które wspólnie odwiedzili.

Recenzja

Aż dziw bierze, że do tej pory Spider-Man i Doktor Strange nie mieli okazji spotkać się w uniwersum Marvel Adventures. Ten komiks zmienia ten stan rzeczy, ponadto umożliwia też poznanie historii jednego z największych i najpotężniejszych czarnoksiężników we wszechświecie Marvela. Fabuła, co wydaje się całkowicie zrozumiałe, przepełniona jest magią i mistycyzmem, podróżami po różnych wymiarach oraz czarodziejskimi potyczkami z magicznymi istotami. Jest więc duża różnorodność, niestety brakuje jednak napięcia, a gdzieś tak od połowy numeru komiks zaczyna po prostu przynudzać. Trochę sytuacja poprawia się, gdy dochodzi do spotkania z głównym antagonistą, jednak to pozytywne wrażenie szybko znika z powodu naciąganego zakończenia. Kilka motywów trafiło jednak w mój gust (Spider-Magician czy grający na konsoli Ancient One), ale ogólnie numer wypada blado, dlatego wystawiam 2,5 pajączka.

PS. Numer ten stanowi ostatni regularny występ Spider-Mana w tej serii. Gościnnie wystąpił on jeszcze w Marvel Adventures Super Heroes #13, a sama seria zakończyła żywot na 21 numerze.

Ocena:

Autor: Rządło (streszczenie), Dawidos (recenzja)

Marvel Adventures: Super Heroes #5 Marvel Adventures: Super Heroes #5 Marvel Adventures: Super Heroes #5

Marvel Adventures: Super Heroes #5 Marvel Adventures: Super Heroes #5 Marvel Adventures: Super Heroes #5


Related Articles

About Author