komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16Numer: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16
Tytuł: Fast Times at Midtown High, Part One
Wydawnictwo: Marvel Comics 2018
Data wydania: Kwiecień 2018
Scenariusz: Jody Houser
Rysunki: Nathan Stockman
Tusz: Nathan Stockman
Kolory: Ruth Redmond
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Stegman & Brian Reber
Redaktor: Heather Antos
Starszy redaktor: Jordan D. White
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Jameson kupuje po zaniżonej cenie od Parkera zdjęcia z walki Spider-Family z Lizardem, tłumacząc, że gazeta cienko przędzie w dobie smartfonów. Gloria radzi Peterowi dorobić sobie jako paparazzi w plotkarskich serwisach internetowych i w tym celu porozmawiać z córką o popularnych celebrytach. Tymczasem Annie Parker, choć ma przyjaciół w szkole, czuje się w niej wyobcowana.

Podczas wieczornego patrolu Parker oświadcza rodzinie, że podejmie się dodatkowej pracy nauczyciela fotografii na zastępstwie w Midtown High School. Wywołuje to protest Annie, której nie w smak obecność ojca w jej szkole. Kiedy dziewczyna wygarnia mu swoje żale, Mary Jane udaremnia napad w pobliskim zaułku. Następnie szybko ucina gorącą dyskusję – córce mówi, że rodzina potrzebuje pieniędzy, a mężowi radzi, aby dał Annie przestrzeń i nie zawstydzał jej w liceum.

Z rana Peter proponuje Annie wspólną podróż do szkoły, ale dziewczyna odmawia. Mężczyzna obiecuje sobie, że zostanie nauczycielem, którego córka nie będzie musiała się wstydzić. Na lekcji ma jednak spory problem z zaciekawieniem uczniów starą szkołą fotografii. Na przerwie Annie stara się unikać ojca. Podczas rekrutacji do internetowej szkolnej gazetki doznaje nagle wizji wybuchu w garderobie szkolnego teatru. Kiedy dociera na miejsce, zastaje eksperymentującą z chemikaliami parę.

Siedzący w klasie Peter zastanawia się, jak zaskarbić sympatię uczniów, gdy nagle budzi go pajęczy zmysł. Chodząc po suficie w kostiumie, przemierza szkolne korytarze, które o tej porze już opustoszały. Przed drzwiami teatru spotyka Annie, która twierdzi, że jakiś sprzęt miał awarię, i zapewnia, że zażegnała już kryzys. Ojciec chce upewnić się, że wszystko jest w porządku, jednak zostaje przegoniony przez córkę argumentem, że jego strój może ich obojga zdekonspirować.

Po powrocie na widownię Annie zastanawia się, jak rozwiązać kolejny problem. Domaga się więc wyjaśnień od dwójki starszych uczniów, chłopaka i dziewczyny, którzy na skutek tajemniczego eksperymentu przeszli niezwykłą przemianę i zyskali supermoce.

Recenzja

Annie wraca do szkoły, Peter znajduje dodatkową pracę, a pokątny eksperyment zamienia parę uczniów w superludzi. Niniejszy komiks, choć tak bardzo skoncentrowany na rodzinnych sprawach i szkolnych perypetiach Spider-Family, został napisany w taki sposób, że wciąga czytelnika od samego początku do samego końca. I to mimo braku klasycznego czarnego charakteru, którego obecność, jak wiadomo, rozkręca fabułę niejednej historii obrazkowej o superbohaterach.

Już na pierwszych stronach pojawia się znajoma twarz – Jonah Jameson. Świetnie sportretowany, bo z jednej strony patrzący trzeźwo na swój biznes i krytykujący dla zasady zdjęcia, z drugiej jednak ludzki wobec Petera i gotowy po starej znajomości zapłacić za wykonaną robotę. Ta mocno osadzona w rzeczywistości scena staje się punktem wyjścia dla pomysłu na nową pracę Petera Parkera. Niestety wątek paparazzi momentalnie się urywa – a szkoda, bo rozmowa ojca z córką o współczesnych celebrytach mogłaby być akurat zabawna – ustępując miejsca kolejnej obiecującej koncepcji.

Kto pamięta, jak u Straczynskiego szukający odskoczni Parker postanowił zostać nauczycielem w swojej starej szkole? W tym alternatywnym uniwersum motyw ten zostaje powtórzony, przy czym jeden istotny szczegół – córka, która jest uczennicą w tym samym ogólniaku – zmienia diametralnie sytuację, dorzucając do niego doprawiony humorem konflikt pokoleń. Z różnymi perspektywami ojca i córki doskonale kontrastuje pragmatyczne podejście Mary Jane, żony i matki.

Recenzji tego komiksu nie sposób zakończyć bez poruszenia tematu afery uczniowskiej, której kulisy rozgrywają się za… kulisami szkolnego teatru, a jej bohaterami jest para uczniów wierzących chyba, że każda metamorfoza jest warta swojej ceny, jeśli tylko przynosi odjazdowe zdolności. Przy bujnej wyobraźni autorki z tego wątku może wyjść wiele dobrego (i ciekawego dla czytelnika) nie tylko dla postaci Annie, ale i jej relacji z ojcem. A może też debiut kolejnego super–łotra? 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #16


Related Articles

About Author

Dawidos