komiksy: 1987 komiksy polskie: 198 seriale animowane: 112 biografie: 59

Ultimatum #4

Ultimatum #4Numer: Ultimatum #4
Tytuł: Ultimatum, Chapter 4: A Time To Die
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Czerwiec 2009
Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: David Finch
Tusz: Danny Miki
Kolory: Aspen’s Peter Steigerwald
Litery: RS & Comicraft
Okładka: David Finch
Asystent redaktora: Lauren Sankovitch
Redaktor: Mark Paniccia
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Soho. Spider-Man stara się zapobiec dalszemu niszczeniu domu Strange’a przez Hulka, jednak dochodzi do eksplozji. Niedługo później Kitty Pryde znajduje jego zniszczoną maskę.

Doctor Strange staje do walki z Dormammu, który w swoim amulecie uwięził Johnny’ego Storma i teraz wykorzystuje jego płomienie. Mag ginie, a do jego ciała podchodzi jakaś postać. By pomóc Human Torchowi, zjawiają się Thing i Sue Storm.

Lower Manhattan. Hulk ucieka przed wojskowymi śmigłowcami, które ostatecznie zostają wycofane przez X-Men. Logan staje przed Hulkiem, podczas gdy Jean Grey uspokaja olbrzyma.

Uniwersum Supreme Power. Nick Fury wchodzi do Białego Domu, gdzie spotyka Dooma, Reeda Richardsa, Zardę i Arcannę. Po krótkiej chwili daje się namówić na powrót do swojego uniwersum na wieść o Doomsday Protocol, jaki wdrożył Magneto. Doom przyznaje przed zebranymi, że to on odpowiada za śmierć Scarlet Witch, miał jednak nadzieję, że Magneto wypowie światu wojnę, a nie zniszczy ludzkość.

Na dachu domu May Parker o świcie trzymająca podartą maskę Spider-Mana Kitty rozmawia z Loganem, który wręcza jej pudełko i mówi, że szykuje się ostateczna bitwa z Magneto. Prosi ją, by otworzyła je, jeśli on nie wróci. Mówi, że wraz z nią zostaje również Iceman.

Nad ranem w swojej cytadeli Magneto dostrzega zbliżających się herosów. Zostaje zaatakowany przez Angela, jednak ten szybko ginie z ręki Sabretootha, który z kolei otrzymuje strzał w oko od Hawkeye’a. Przed Erikiem staje Valkyrie, która żąda, by ten zwrócił jej młot ukochanego. Słysząc odmowną odpowiedź, ucina mu rękę. Ten w odwecie rozcina jej gardło. Kapitan Ameryka atakuje go, lecz przeciwnik zwala na niego sufit. Do walki dołącza jeszcze kilku superbohaterów (Cyclops, Wolverine, Storm, Jean Grey, Iron Man), którym Magneto zapowiada, że zniszczy ich wraz z Ziemią.

Recenzja

Ultimatum nabiera tempa. Wyjaśnione są kolejne tajemnice, pociągnięte kolejne wątki. Crossover kapitalnie przeplata się z innymi seriami z uniwersum Ultimate. Wszystkie komiksy, niczym puzzle, składają się w jedną logiczną całość… ale od początku.

Miniseria jest bardzo realistyczna. Jest wiele scen brutalnych, dużo krwi, strachu, przytłaczającego nieszczęścia, po prostu apokalipsy. Zdążyłem już zapoznać się z recenzjami z konkurencyjnych portali komiksowych i dziwi mnie fakt, że ta seria według nich jest słaba i dostaje minusowe oceny. Cóż, zapewne recenzje pisały osoby, które fascynują się komiksami spod szyldu „Marvel for kids”, w których do czynienia mamy tylko z grzecznymi przygodami bohaterów, w których każda historia kończy się happy endem, a postaci nie wiadomo jak ranni zawsze dojdą do zdrowia. Osobiście od komiksu superbohaterskiego wymagam coraz większego realizmu. Owszem, samo założenie „supermocy” jest bardzo fantastyczne, ale nie zmienia to faktu, że komiks nie musi być dziecinny. Bohaterowie na co dzień mają kontakt z walką, przemocą i siłą rzeczy muszą cierpieć oraz umierać. To właśnie daje mi Ultimatum – poczucie realizmu!

Jeśli chodzi o scenariusz, to tajemnicy wszechświata nie odkryjemy po lekturze komiksu. Wszystko zmierza do ostatecznej potyczki między dobrymi a złymi. Ale jest parę ciekawych oraz mniej znośnych motywów. Plusa daję za pokonanie dr. Strange’a przez demona, który nawiasem mówiąc, ma ciekawą czcionkę w formach chmurowych. Angel, jedna z najmarniejszych postaci z ekipy X-Men, wreszcie ginie, tylko dlaczego Sabretooth ćwiartuje go pazurami zamiast szponami? Wnioskuję, że Loeb zapomniał o walkach z Ultimate X-Men. Rozwaliły mnie serduszka, gdy Hulk zobaczył Jean Grey. Osobiście nie odważyłbym się na taki trywialny zabieg w tak mrocznie przedstawionej historii.

Chronologia przeplata się z Ultimate Spider-Man #132. Jeśli kogoś zaintrygował przedostatni zeszyt serii o Pająku, tutaj ma malutki ciąg dalszy.

Summa summarum zapowiada się wspaniała potyczka! Nie mogę doczekać się ostatniego, kończącego crossover issue.

Ocena: 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Spider-Nik (streszczenie), Sierp (recenzja)

Ultimatum #4 Ultimatum #4

Ultimatum #4 Ultimatum #4 Ultimatum #4

Ultimatum #4 Ultimatum #4 Ultimatum #4


Related Articles

About Author

Dawidos