komiksy: 1771 komiksy polskie: 134 seriale animowane: 111 biografie: 59

Ultimatum #5

Ultimatum #5Numer: Ultimatum #5
Tytuł: Ultimatum, Chapter 5: The Ugly Truth
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Lipiec 2009
Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: David Finch
Tusz: Danny Miki
Kolory: Aspen’s Peter Steigerwald & Guru-eFX
Litery: RS & Comicraft
Okładka: David Finch
Asystent redaktora: Lauren Sankovitch
Redaktor: Mark Paniccia
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Cytadela, podniebna siedziba Magneto. Jako pierwszy na mistrza magnetyzmu rzuca się Wolverine. Erik zmusza swoimi mocami zbroję Iron Mana do strzału, a wizjer Cyclopsa do otwarcia się. Dwa promienie niszczą ciało Logana, któremu mimo to udaje się dotrzeć do Magneto i wbić mu w piersi swoje szpony. Ostatnimi siłami Magneto rozdrabnia metalowy szkielet Wolverine’a. Tymczasem pod cytadelą Hulk i Colossus niszczą do spółki maszynerię unoszącą ją w powietrzu. Mystique stara się im przeszkodzić, jednak przed śmiercią w wyniku eksplozji niższych pięter tego miejsca ratuje ją Sabretooth.

Ledwo żywy Magneto wyjmuje sobie z piersi jedyną ocalałą adamantową rękę Wolverine’a. Za jego plecami zjawiają się Fury, Doom, Reed oraz Zarda. Nick przypomina Erikowi, że na każdego mutanta ma w swoim rękawie asa. Z pomocą Jean Grey wyjawia Magneto, że mutanci zostali stworzeni przez ludzi w projekcie superżołnierzy. Erik, dowiedziawszy się tego, wpada w rozpacz i na prośbę Reeda ustawia bieguny Ziemi w prawidłowej osi. Tłumaczy, że nie naprawi szkód, które wyrządził, jednak zagrożenie z jego strony minęło. Cyclops przyznaje, że po zabiciu Charlesa Xaviera nie ma nikogo, kto by mu wybaczył, a następnie strzela mu ze swoich promieni prosto w twarz. Bohaterowie odlatują X-Jetem z niszczejącej, spadającej do wody Cytadeli Magneto. Chwilę później spośród ognia wyłania się ręka Wolverine’a.

Osiem dni później. Przed budynkiem Senatu, gdzie zgromadzili się ludzie z transparentami głoszącymi hasła przeciwko mutantom, zabiera głos Scott Summers. Opowiada o ostatnich wydarzeniach, po czym mówi, że mutanci mają dobrowolnie poddać się rządowi USA, bądź zostaną schwytani i zabici. Nagle Cyclops otrzymuje strzał w głowę. Wybucha panika. Ukryci między ludźmi członkowie X-Men rozdzielają się.

Latveria, zamek Dooma. Victor Van Damme przyznaje przed uwięzionym w specjalnym zbiorniku Namorem, że mimo niedużego zaangażowania w całe wydarzenie cieszy się z więźnia, jakiego ma. Nagle w jego progach staje zakapturzona postać, którą okazuje się być Thing, obwiniający go za wszystko, co miało miejsce. Ben chwyta i miażdży głowę Dooma.

W pewnej chatce na obrzeżach miasta Wundagore w bawarskich górach Quicksilver pokazuje zgromadzonym (Mystique, Sabretooth i kobieta w cieniu) kulę, którą przerzucił przez mózg Cyclopsa. Jest to ten sam pocisk, który zabił Scarlet Witch. Pietro przyznaje, że plan tajemniczej kobiety nie powiódłby się, gdyby jego ojciec nie uwierzył w śmierć swoich dzieci. Dodaje, że Magneto nie żyje, jednak jego sny przetrwały.

Recenzja

Przyszło mi zrecenzować ostatni zeszyt głośnego crossoveru Ultimatum. Miniseria zyskała miano kontrowersyjnej ze względu na realizm oraz śmierć wielu lubianych przez nas bohaterów. Zakończenie jest równie głośne, co początek.

Komiks posiada wiele przestrzeni. Kadry są duże, rysownik nie boi się splash page’y, co daje historii wiele oddechu. Animacja jest szczegółowa, dzięki temu zeszyt czyta się przyjemnie oraz bezproblemowo. Postaci strasznie dużo mówią i wyjaśniają akcję, ponieważ komiks musi być zrozumiały nawet dla najmniej inteligentnych czytelników.

Jest kilka szczegółów w historii, które są kontrowersyjne. Zacznę od postaci Cyclopsa. Zdziwiłem się, że po otwarciu jego okularów przez Magneto wystrzelił wiązkę lasera. Wydaje mi się, że do strzału nie powinno dojść, bo Scott zamknąłby oczy. Magneto nie mógł kazać mu strzelić, gdyż sam Cyclops mógłby wzrok skierować w inną stronę. Naprawdę trudno mi zrozumieć, dlaczego on wraz z Iron Manem strzelili do Wolverine’a. Tony’ego Starka usprawiedliwiam tak. Wiemy nie od dziś, że zbudował on zbroję specjalnie do walki z Magneto, lecz przy powodzi Nowego Jorku nie miał czasu jej założyć.

Wracając do Cyclopsa, w czasie lektury zastanawiałem się cały czas, kto zabije Erika, tutaj ogromne moje zdziwienie, że to właśnie Scott zadał śmiertelny cios władcy magnetyzmu. Myślałem, że to będzie Captain America, Wolverine, ewentualnie Hawkeye ratujący sytuację. Można wręcz powiedzieć: „Wreszcie Summers otworzył oczy”. Jak widać nauki profesora Xaviera nie weszły mu w 100% w krew, ale trudno się dziwić. Chciałbym jeszcze omówić jego spektakularną śmierć. Loeb wrócił do wątku politycznego i właśnie w charakterystyczny na politykę amerykańską sposób uśmiercił Scotta. W Ameryce jest dość modne strzelać do ludzi w czasie publicznych wystąpień. Podobnie było z prezydentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym, Malcolmem X lub chociażby z Captainem Americą z uniwersum 616.

Kolejną kontrowersyjną dla mnie sytuacją jest rola Thinga. Doom jest rzekomo potężniejszy niż Thor, nie raz radził sobie z całą Fantastyczną Czwórką równocześnie. Tutaj Ben po prostu przylatuje do niego, wbija się do zamku i miażdży mu głowę. Rozumiem, że ta akcja jest bardzo ważna, ponieważ Doom był przyczyną całego kataklizmu. Jednakże zbyt prosto zginął i nie przemawia to do mnie. Jeśli już piszę o Victorze, to warto wspomnieć, że Loeb nie wykorzystał motywu symbionta z Ultimate Spider-Man #128. Venom jest w posiadaniu Dooma i ani razu nie pojawił się w historii. Co to jest w takim razie za odnośnik do Ultimatum?

W zakończeniu okazuje się, że Quicksilver przez cały czas żył, a głównym czarnym charakterem jest tajemnicza kobieta. Kim jest ta postać? Czy to żona Xaviera? A może Scarlet Witch? Tego nie dowiemy się od razu, ale możecie liczyć na to, że jak będzie ten wątek poruszony, to na pewno dam odnośnik do tego zeszytu.

Crossover naprawdę udany. Ostatni zeszyt wyjaśnia wiele wątków i motywów. Loeb nie należy do moich ulubionych scenarzystów, a w historii pojawiło się wiele błędów oraz nieścisłości, jednak całokształt jest na tyle poruszający, że nawet czytelnicy 616 z chęcią sięgają po tę miniserię. A ja, wraz z fanami uniwersum Ultimate, będziemy czekać na powrót Wolverine’a, który prawdopodobnie zregeneruje się z resztki swojej ręki. Oby.

Ocena: 6 na 6.

Ocena:

Autor: Spider-Nik (streszczenie), Sierp (recenzja)

Ultimatum #5 Ultimatum #5 Ultimatum #5

Ultimatum #5 Ultimatum #5 Ultimatum #5

Ultimatum #5 Ultimatum #5 Ultimatum #5


Related Articles

About Author

Dawidos