komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Age of Ultron #6

Age of Ultron #6 Numer: Age of Ultron #6
Tytuł: Age of Ultron: Book Six
Wydawnictwo: Marvel Comics 2013
Data wydania: Czerwiec 2013
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Brandon Peterson & Carlos Pacheco
Tusz: Roger Martinez
Kolory: Paul Mounts & Jose Villarrubia
Litery: VC’s Cory Petit
Okładka: Brandon Peterson
Pomocnik redaktora: Jake Thomas
Redaktor: Tom Brevoort & Lauren Sankovitch
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena okładkowa: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Savage Land, Antarktyda. Wiele lat temu. Wolverine, który cofnął się w czasie, widzi tętniącą życiem krainę. Wyczuwa w pobliżu niewidzialną Susan Richards, która w ostatniej chwili zrezygnowała z udziału w misji pod patronatem Nicka Fury’ego. Kobieta nie jest pewna, czemu podążyła za Loganem, który zamierza zabić Hanka Pyma, by zapobiec powstaniu Ultrona. Oboje dostrzegają podniebny samochód, z którego wysiada młody Nick Fury. Kiedy wchodzi do swojej kryjówki w jaskini, goście z przyszłości kradną mu wóz i odlatują.

Savage Land, Antarktyda. Wiele lat później. Drużyna Fury’ego, ktora przeniosła się w przyszłość, ląduje w regionie nieskalanym wojenną pożogą. Po zauważeniu nieobecności Sue rozgniewany Fury dostrzega związany z tym problem, lecz Iron Man twierdzi, że Ultron i tak dysponuje skanerami, które wykrywają niewidzialne osoby. Nick wysyła Quicksilvera na Manhattan jako wstępnego zwiadowcę, desygnuje Quake na żołnierza pierwszej linii obrony i rozkazuje Storm unieść ich wszystkich w powietrze, po czym przekazuje dowództwo Kapitanowi Ameryce, który wyznacza Reda Hulka jako wsparcie taktyczne dla Daisy Johnson.

Przeszłość. Wolverine i Invisible Woman parkują przed wejściem do budynku PANAM, gdzie mieści się laboratorium Hanka Pyma/Goliatha. Naukowiec, badając fizjologię nieprzytomnego Dragon Mana, myśli nad stworzeniem sztucznej inteligencji, która zmieni oblicze świata. Logan pojawia się za jego plecami, przekonany, że Pym powziął już zamiar, który przyniesie zgubę im wszystkim. Po bezowocnej dyskusji rzuca się na Hanka, który osiąga wzrost wielkoluda.

Przyszłość. Grupa Steve’a Rogersa dociera do Nowego Yorku, na miejscu którego wybudowano okazałe, w pełni zautomatyzowane miasto – technologiczne arcydzieło Ultrona. Nagle przybysze zostają zaatakowani przez rój latających czaszek – odmiany Ultron Sentinels. Podczas wymiany ognia ginie Kapitan Ameryka, którego głowa zostaje odstrzelona

Przeszłość. Po otrzymaniu kilku ciętych ran Doktor Pym upada na ziemię. Jest teraz zdany na łaskę Wolverine’a, który trzyma pazury przy jego gardle. Susan wchodzi do laboratorium, chcąc odwieść Logana od zabójstwa Goliatha. Mutant krzyczy, że nie ma innego wyjścia, a stawką jest życie wielu ludzi, w tym jej męża i dzieci. Zapłakana Richards wyraża milczącą zgodę i Wolverine podrzyna gardło Pymowi. Po przelaniu krwi Logan oznajmia, że czas wracać do teraźniejszości, gdzie wszystko powinno wyglądać lepiej niż dotychczas.

Recenzja

Od szóstego numeru rozpoczynamy lekturę drugiego aktu Age of Ultron, którego motywem przewodnim są podróże w czasie i związane z nimi perturbacje czasoprzestrzenne skutkujące zmienianiem biegu historii i powstawaniem alternatywnych rzeczywistości. Aż do 10 numeru Spider-Man znika całkowicie z kart tej historii, ale w drodze wyjątku uznałem, by nie robić przerw w streszczaniu głównej miniserii crossoveru.

Cóż takiego Brian Michael Bendis przygotował z okazji tego nowego otwarcia, wspólnie z nowym grafikiem Brandonem Petersonem? Oto mamy dwie grupy, z których każda przeniosła się w czasie w inną stronę i ma odmienny pomysł na to, jak ocalić ludzkość przed zakusami Ultrona darzącego ją bezgraniczną nienawiścią. Pewnie niektórzy czytelnicy myślą, że dostaną mętliku w głowach od śledzenia akcji w przeszłości i w przyszłości jednocześnie, jednak scenarzysta operuje bardzo spójną i płynną narracją, która nie wymaga nadmiernego wysiłku intelektualnego. Trzeba dodać, że pracując nad opowieścią, której skutki można zawsze cofnąć (podróże w czasie słyną z takich zwrotów fabularnych), pozwala sobie na bardzo dużo – nie wzbrania się przed finałem, w którym krew tryska na lewo i prawo. Makabryczne zakończenie nie daje innego wyboru, jak tylko przysiąść do lektury następnego numeru. Nadal piąteczka!

Ocena:

Autor: Dawidos

Age of Ultron #6 Age of Ultron #6 Age of Ultron #6

Age of Ultron #6 Age of Ultron #6 Age of Ultron #6


Related Articles

About Author

Dawidos