komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Free Comic Book Day 2016: Captain America

Free Comic Book Day 2016: Captain AmericaNumer: Free Comic Book Day 2016: Captain America
Tytuł: Brak
Tytuł 2: Up & About
Wydawnictwo: Marvel Comics 2016
Data wydania: Lipiec 2016
Scenariusz: Nick Spencer, Dan Slott
Rysunki: Jesus Saiz, Javier Garron
Okładka: Jesus Saiz
Asystent redaktora: Alanna Smith, Devin Lewis
Redaktor: Tom Brevoort, Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $0
Przedruk PL: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 4

Streszczenie

Up & About
San Francisco. Peter Parker je lunch ze swoim byłym szefem z Horizon Labs, Maxem Modellem. Doznaje szoku, gdy zauważa przechodzącą obok Oksanę Sytsevich, zmarłą żonę Rhino. Nie ma jednak czasu rozwikłać tę zagadkę, ponieważ niedaleko dochodzi do eksplozji i strzelaniny. Jako wymówkę Parker podaje sprawy służbowe, co Max przyjmuje ze zbyt dużym zrozumieniem, sugerując, że wie o jego podwójnym życiu.

Po dotarciu na miejsce Spider-Man odkrywa, że sprawcą chaosu jest Rhino, który chce zamordować Kingpina za to, że ten okazał rażącą niewdzięczność wobec jego mistrza. Dzięki interwencji superbohatera Fisk zyskuje czas, by wraz ze swoimi ochroniarzami uciec helikopterem, pozostawiając na śmierć jednego ze swoich ludzi.

Spider-Man opatruje pajęczyną ugodzonego rogiem pracownika Fiska. W jego stronę pędzi Rhino, wściekły, że będzie musiał przekazać swojemu panu wieść o porażce. Pająk, nie mając zbyt dużego pola do manerwu z rannym mężczyzną po pachą, ciska pod stopy Nosorożca wybuchowe pajęcze znaczniki. Nosorożec osuwa się do kanałów. Nie widząc alternatywy, odchodzi z nadzieją, że jego mistrz mu wybaczy.

Po tym, jak karetka zabiera rannego mężczyznę, Spider-Man zostaje poproszony przez policjanta o pomoc w zbadaniu miejsca zbrodni w budynku należącym do Fiska. Pająk rozpoznaje ofiarę jako Vanessę Fisk, żonę Kingpina, która zmarła wiele lat temu. Śledczy mówią, że zgon kobiety nastąpił kilka minut temu. Peter ma wrażenie, że powrót Oksany, Rhino i Vanessy zza grobu musi mieć ze sobą związek.

Gdzie indziej. Rhino błaga o wybaczenie i prosi, by nie odbierano mu żony. Przemawiająca w imieniu jego mistrza kobieta daje mu jeszcze jedną szansę. Kiedy Rhino odchodzi, blondwłosa niewiasta stwierdza, że był to dzień porażek, ponieważ Fisk nie przyłączył się do nich, a Spider-Man wmieszał się w ich sprawy. Siedzący na krześle ze złota zamaskowany mężczyzna w czerwonym garniturze odpowiada asystentce – Gwen Stacy – że czas złożyć Pająkowi propozycję nie do odrzucenia.

Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Javier Garron
Tusz: Javier Garron
Kolory: Frank D’Armata
Litery: VC’s Travis Lanham

Recenzja

Tradycją stał się już aktywny udział Marvela w obchodach Dnia Darmowego Komiksu. W ramach tegorocznej edycji imprezy wydawnictwo udostępniło na rynku 2 darmowe komiksy, a w środku każdego z nich dwie opowieści będące wstępem do ważnych wydarzeń zaplanowanych na ten rok. Bohaterami niniejszego wydania FCBD zostali Kapitan Ameryka i Spider-Man.

Nad przygodami Steve’a Rogersa, który odzyskał utraconą młodość i powrócił do noszenia ponadczasowego stroju, a także zabytkowej tarczy, nie będę się zbytnio rozpisywał. Kawał solidnej akcji podlanej gorzką refleksją nad współczesnością. Twórcy jak najwierniej chcieli oddać grozę obecnej wojny ze światowym terroryzmem, stąd ich pomysł na przeistoczenie komiksowej HYDRY pod wodzą Red Skulla w klona fanatycznego ISIS. Jako „zajawka” nowej serii ta opowieść ma w sobie „power”.

Druga część komiksu to coś, co pajączki – tfu! – tygryski lubią najbardziej. Oficjalny prolog do zapowiedzianego na jesień wydarzenia Dead No More. Z doniesień medialnych wiadomo, że lejtmotywem DNM będą masowe powroty postaci zza grobu. I potwierdza to ten komiks, wskrzeszając pierwszą wielką miłość Spider-Mana. Zanim na dobre ekskomunikujemy twórców za znieważenie tej świętości, na spokojnie zastanówmy się, na ile „realne” są te zmartwychwstanie.

Poza szokującym comebackiem darzonej najwyższą czcią damy i równie kontrowersyjnym obsadzeniu jej w roli adiutantki czarnego charakteru wstęp do DNM ma jeszcze do zaoferowania w pakiecie cieszącą oko rozróbę z udziałem Rhino i Kingpina, a także krótki wypad do „jaskini” enigmatycznego wskrzesiciela, który gustuje w staroegipskich klimatach bliskich światu Moon Knighta.

Więcej już nie powiem, zobaczcie/przeczytajcie sami i spekulujcie na potęgę o przyszłym rozwoju wydarzeń. A już szczególnie o władczym osobniku, przed którym nawet taki twardziel jak Rhino pada na kolana i trzęsąc się jak galareta błaga o wybaczenie. 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Free Comic Book Day 2016: Captain America Free Comic Book Day 2016: Captain America Free Comic Book Day 2016: Captain America

Free Comic Book Day 2016: Captain America Free Comic Book Day 2016: Captain America Free Comic Book Day 2016: Captain America

Free Comic Book Day 2016: Captain America Free Comic Book Day 2016: Captain America Free Comic Book Day 2016: Captain America


Related Articles

About Author

Dawidos