komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Free Comic Book Day 2016: Civil War II

Free Comic Book Day 2016: Civil War IINumer: Free Comic Book Day 2016: Civil War II
Tytuł: Civil War II
Tytuł 2: Buzzed
Wydawnictwo: Marvel Comics 2016
Data wydania: Lipiec 2016
Scenariusz: Brian Michael Bendis, Mark Waid
Rysunki: Jim Cheung, Alan Davis
Okładka: Jim Cheung & Justin Ponsor
Asystent redaktora: Alanna Smith
Redaktor: Tom Brevoort & Wil Moss
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $0
Przedruk PL: II Wojna Domowa & Avengers, Tom 2

Streszczenie

Civil War II
Triskelion. Siedziba Ultimates. Pułkownik James Rhodes/War Machine wpada z niezapowiedzianą wizytą do Captain Marvel. Na oczach Black Panthera para zakochanych wita się namiętnym pocałunkiem. Niedługo potem przybywają oczekiwani przez Carol Danvers goście: królowa Medusa, jej siostra Crystal, pies-teleporter Lockjaw oraz Ulysses – początkujący Inhuman, który potrafi przewidywać przyszłość.

Po wymianie uprzejmości Ulysses, który zgodził się poddać testom, zostaje odprowadzony do laboratorium, gdzie Ultimates mają wnikliwie zbadać jego niedawno nabyte zdolności. W drodze młodzieńca nawiedza kolejna wizja, która przyprawia go o krótkotrwały, acz silny ból głowy. Ulysses przepowiada nadejście Thanosa.

Mount Athena, Nowy York. Placówka projektu P.E.G.A.S.U.S. W bazie, z której ewakuowano cały personel, z wyjątkiem robotów typu LMD, zjawia się przybyły z kosmosu Thanos z zamiarem kradzieży Cosmic Cube. Czeka na niego „komitet powitalny” w składzie: Captain Marvel, Black Panther, Blue Marvel, Spectrum, Ms. America, Medusa, Crystal, She-Hulk, Dazzler i Human Torch.

Na wyraźnie zaskoczonego przybysza spada seria skoordynowanych ataków. Zgodnie z planem w dogodnym momencie do walki włącza się War Machine. Nagle rozjuszony Tytan ciska Medusą, która uderza w lecącego Rhodesa akurat wtedy, gdy ten wystrzeliwuje rakietę. Pocisk o dużej sile rażenia trafia She-Hulk prosto w pierś.

Pośród morza płomieni przerażony James poszukuje postrzelonej nieumyślnie Jennifer Walters. Z jego rozkojarzenia korzysta Thanos, który sprzedaje mu potężny cios w brzuch. Przejęta losem ukochanego Carol Danvers wpada w bojowy szał i wraz z resztą kompanów powala Thanosa na deski.

Kiedy przychodzi czas zajęcia się rannymi, Blue Marvel stwierdza, że She-Hulk ledwie oddycha. Zapłakana Captain Marvel obejmuje ciało nieprzytomnego Jamesa, podczas gdy Dazzler wysyła do S.H.I.E.L.D. komunikat z prośbą o pilną pomoc medyczną…

Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Jim Cheung
Tusz: John Dell
Kolory: Justin Ponsor
Litery: VC’s Clayton Cowles

Buzzed
Zmniejszona do mikroskopijnych rozmiarów All-New Wasp przemierza naszpikowany elektroniką świat, radząc sobie z tutejszym systemem obronnym. Wykryta przez jeden z mechanizmów kobieta wraca wspomnieniami do przełomowego dnia ze swego życia.

Kilka miesięcy temu. Niejaka Nadia puka do drzwi domu Dr. Henry’ego Pyma. Kiedy ćwiczy mowę powitalną, wyczytuje w telefonie na stronach miejskiego portalu wiadomość o śmierci Pyma w bitwie z Ultronem. Z oczu młodej kobiety zaczynają cieknąć łzy. Zasmucona zmniejsza swoje rozmiary i przechodzi przez szparę pod drzwiami do laboratorium naukowca. Tam odnajduje i przywdziewa kostium Wasp.

Obecnie. Wasp, która marzyła, by Dr. Pym był z niej dumny, wychodzi obronną ręką z kolejnych pułapek. Teraz zamierza dowieść sojusznikom zmarłego idola, ile jest warta. Kiedy uruchamia podłożone przez siebie w okolicy ładunki elektryczne, okazuje się, że przeniknęła do wnętrza Visiona, który wskutek jej ingerencji zaczyna odczuwać ogromny ból.

Kontynuacja wydarzeń w All-New, All-Different Avengers #9.

Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Alan Davis
Tusz: Mark Farmer
Kolory: Matt Hollingsworth
Litery: VC’s Cory Petit

Recenzja

Utartym zwyczajem stało się publikowanie przez wydawnictwo Marvel bezpłatnych komiksów z okazji corocznego Dnia Darmowego Komiksu. W tym roku dla wielbicieli obrazkowych historii przygotowano 2 publikacje, a w środku każdej z nich dwie opowieści będące wstępem do najgłośniejszych wydarzeń Anno Domini 2016. Niniejszy dostępny za darmo komiks pomieścił w sobie „zajawkę” długo wyczekiwanego crossoveru Civil War II i debiut nowej superbohaterki kontynuującej dziedzictwo Wasp.

Uważny obserwator sceny społecznej Marvela spostrzeże w otwierającej ten komiks opowieści „pierwsze jaskółki” nadciągającego konfliktu. Los, jaki spotkał wieloletniego przyjaciela Starka, prawdopodobnie da początek wojnie, jaką – zgodnie z udostępnionymi w sieci zapowiedziami komiksów – Iron Man wyda rasie Inhumans. Czy to ta właśnie ofiara stanie się katalizatorem drugiej odsłony wojny domowej? A może ta hiobowa rola przypadnie w udziale koleżance po fachu, która również doznała poważnych obrażeń?

W sekwencji walki z Thanosem – ujętej w ramy klasycznego mordobicia inicjującego projekt pt. „niespodziewana wstrząsająca śmierć superbohatera” – bezcenna była zwłaszcza mina Szalonego Tytana, który nie mógł się nadziwić zastawionej na niego pułapce. Ta zasadzka to zasługa debiutanta z rasy Inhumana, którego pierwszy w historii występ to kolejny powód do przeczytania tego komiksu. Tym bardziej, że to właśnie przez moce tego gościa dżentelmeni i damy w kolorowych kostiumach poróżnia się i wejdą na wojenną ścieżkę.

Co można już powiedzieć o tym osobniku? Na pierwszy rzut oka jasnowidz imieniem Ulysses to zwyczajny i co zrozumiałe nieco zagubiony chłopak. Choć na brak przepowiadaczy przyszłości ten barwny świat nigdy nie narzekał, to dar tego Inhumana jest o tyle niezwykły, że objawia się częstymi, a przy tym bardzo dokładnymi wizjami. I są one na tyle intensywne i gwałtowne, że przyprawiają delikwenta o niezły ból głowy. To zresztą może być całkiem ciekawe studium przypadku. Obstawiam, że Ulysses siłą rzeczy zostanie wystawiony na liczne pokusy. Nie wykluczam też opcji, że jakichś cwany psychol zechce przeciągnąć go na ciemną stronę.

Co do drugiego odcinka komiksu to mam do niego obojętny stosunek. Już na pierwszych stronach imię nowej Wasp zostaje podane na tacy, ale czy jej tożsamość to bomba, po której czytelnik będzie zbierał szczękę z podłogi, to się dopiero okaże. Ta historyjka to taka ewidentna reklamówka komiksu z serii All-New, All-Different Avengers, w którym All-New Wasp zostanie zaprezentowana w pełnej krasie. Ostatnia strona ma zaś zapewnić płynne przejście z darmowej lektury do treści, za które trzeba już zapłacić z własnej kieszeni.

Jak na „wejściówkę” do przygotowywanego z rozmachem crossoveru przyznam, że nie poskąpiono czytelnikom intensywnych doznań, fundując od ręki dynamiczne i chwytające ze serce widowisko. Ja zaś nie pożałuję twórcom tego okolicznościowego komiksu w miarę przyzwoitej oceny. 4 pajączki.

PS. Brak występu Spider-Mana. Komiks opracowany w drodze wyjątku z uwagi na doniosłe wydarzenia w uniwersum Marvela oraz powiązanie z regularnie streszczaną serią.

Ocena:

Autor: Dawidos

Free Comic Book Day 2016: Civil War II Free Comic Book Day 2016: Civil War II Free Comic Book Day 2016: Civil War II

Free Comic Book Day 2016: Civil War II Free Comic Book Day 2016: Civil War II Free Comic Book Day 2016: Civil War II

Free Comic Book Day 2016: Civil War II Free Comic Book Day 2016: Civil War II Free Comic Book Day 2016: Civil War II


Related Articles

About Author

Dawidos