komiksy: 1695 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

II Wojna Domowa

II Wojna DomowaNumer: II Wojna Domowa
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Egmont 2019
Data wydania: Lipiec 2019
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Olivier Coipel, David Marquez, Adam Kubert, Leinil Francis Yu, Daniel Acuna, Alan Davis i Mark Farmer, Marco Rudy, Mark Bagley i John Dell, Esad Ribic i Jim Cheung
Tusz: David Marquez, Olivier Coipel i Jim Cheung
Kolory: Justin Ponsor
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Marko Djurdjevic
Redaktor: Agnieszka Trzebska-Cwalina i Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Marcin Surowiecki
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Marek Starosta
Cena: 69,99 zł

Opis

Wojna o jutro zaczyna się dziś!

Czy można aresztować ludzi za zbrodnie, które dopiero popełnią? Przed takim dylematem staną najpotężniejsi ziemscy bohaterowie, gdy spotkają Ulyssesa – przedstawiciela rasy Inhumans, który potrafi przewidywać przyszłość. Iron Man opowie się za wolną wolą, ale Kapitan Marvel spróbuje wykorzystać dar jasnowidza do zapewnieneia światu bezpieczeństwa. Wkrótce oboje stracą najbliższych, a konflikt się zaostrzy i zyska wymiar osobisty. Czy społeczność superbohaterów przetrwa kolejną wojnę domową?

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Civil War II #0-8 i Free Comic Book Day 2016 (Civil War II) #1, a następnie w tomie Civil War II ze scenariuszem Briana Michaela Bendisa i z rysunkami Davida Marqueza oraz innych twórców.

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek (20 stron)
• Zapowiedź II Wojna Domowa: Avengers, Tom 3 (1 strona)

Recenzja

Przed nami kolejny wielki event w Uniwersum Marvela. Oryginał Civil War II został wydany w dziesiątą rocznicę pierwszej wojny między herosami. Czy obecne motywy, które postawiły naprzeciw siebie przyjaciół dorównują tym, które przewodziły pierwszemu starciu?

Dzięki wydawnictwu Egmont w trzy lata po premierze amerykańskiego Civil War II, polscy czytelnicy mają okazję zapoznać się z pełnią tego wielkiego wydarzenia, gdyż wydanie zbiorcze zawiera nie tylko osiem numerów głównej serii, ale także połowę komiksu Free Comic Book Day 2016 (Civil War II ) oraz numer zerowy. Z takim zestawem możemy śmiało przysiąść do lektury.

Bodźcem napędowym konfliktu tym razem nie jest prawo, a motyw znany z wielu popularnych filmów sci-fi. Nowy członek Inhumans potrafi przepowiadać przyszłość i tu pojawia się dylemat. Czy lepiej działać prewencyjnie i zapobiegawczo karać przed popełnieniem zbrodni? Czy traktować to tylko jako jedną z wielu możliwych przyszłości, które niekoniecznie muszą się wydarzyć? Świat bohaterów dzieli się na dwie frakcje, którym przewodniczą: Iron Man i Kapitan Marvel.

Zapewne jedną z ważniejszych informacji jest jaką rolę odegra tutaj Spider-Man. Po której stronie stanie? Otóż, jeśli chodzi o Petera Parkera, to został tu znacznie odsunięty, a więcej o nim przeczytamy w —II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man—. Ważne, że stanął po stronie prewencji, czyli Kapitan Marvel. Dla równowagi, młody Pająk, Miles Morales zasilił szeregi Iron Mana i to on jest tutaj jedną z najważniejszych postaci. Zabieg ten jest ciekawy, biorąc pod uwagę, że postawiono Milesa w położeniu w jakim przed laty stanął Peter. Jest między młotem a kowadłem, a wizja Ulyssesa wcale mu nie pomogła.

Cała walka i prowadzenie fabuły świetnie się prezentuje, a zakończenie jest zaskakujące i otwierające całkiem nowy rozdział w życiu wielu herosów. Mogę śmiało powiedzieć, że bardzo dobrze przemyślany event, którego szybko się czyta. Wręcz połykałem kolejne strony jak nitki makaronu w przepysznym spaghetii. Całość jest do tego rewelacyjnie zilustrowana, co bardzo cieszy oczy.

Czy II Wojna domowa dorównała jakościowo pierwszej? Pod wieloma względami była świetna, jednak do pierwszego konfliktu trochę zabrakło. Komiks jak najbardziej mogę polecić każdemu. Myślę, że 5,5 pajączka będzie odpowiednią oceną.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

II Wojna Domowa II Wojna Domowa II Wojna Domowa


Related Articles

About Author