komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man

II Wojna Domowa: Amazing Spider-ManNumer: II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Egmont 2019
Data wydania: Lipiec 2019
Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Travel Foreman
Tusz: Travel Foreman
Kolory: Rain Beredo
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Aaron Kuder i Morry Hollowell
Redaktor: Małgorzata Kuśnierz i Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Marcin Surowiecki
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Cena: 39,99 zł

Opis

Czasem lepiej nie znać swojej przyszłości!

Po ujawnieniu się nowego członka Inhumans, który potrafi przewidywać przyszłość, ziemscy bohaterowie zastanawiają się, co z nim zrobić. Wszyscy zgadzają się co do jednego: Ulysses ma ogromną moc, dlatego musi ostrożnie korzystać ze swoich zdolności. Wydaje się, że nie ma dla niego lepszego mentora niż Peter Parker. Wkrótce jednak Ulysses przewiduje, że ktoś bliski Spideyowi okaże się zdrajcą. Czy powróci jeden z najstarszych wrogów Pająka? Przyjaciele stają przeciwko przyjaciołom w całym uniwersum i Spider-Man nie jest wyjątkiem – lecz z kim przyjdzie mu się zmierzyć?

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Civil War II: Amazing Spider-Man #1-4, a następnie w tomie Civil War II: Amazing Spider-Man ze scenariuszem Christosa Gage’a i z rysunkami Travela Foremana.

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek (9 stron)
• Zapowiedź Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 4 (1 strona)

Recenzja

W kolejnym wielkim wydarzeniu jakim jest Druga Wojna Domowa, Spider-Man ma niewiele do powiedzenia. W Marvelu zdecydowano, że to jego druga wersja: Miles Morales będzie odgrywać znaczącą rolę. Peterowi przypadła jedynie czteroczęściowa mini-seria, w której i tak zajmuje się własnym podwórkiem. Dzięki wydawnictwu Egmont możemy zapoznać się z tym jaki wpływ miał nasz Pajączek na nowego Inhuman z mocą przewidywania przyszłości.

Historia zaprezentowana w tym tomie ma miejsce przed wybuchem drugiej wojny domowej i skupia się wokół Claytona Cole’a, byłego przestępcy o pseudonimie Clash. Postać ta powstała całkiem niedawno, choć jest to typ historii, która chronologicznie ma miejsce w początkach pajęczej kariery Petera. Narodziny mogliśmy przeczytać w mini-serii the Amazing Spider-Man: Learning to Crawl, która to niestety na naszym rodzimym rynku nie została wydana. Wczytujemy się w jego rozterki i emocje mając wrażenie, że Spider-Man jest tu postacią drugoplanową, a zbliżający się konflikt bohaterów tylko i wyłącznie użycza postaci Ulyssesa.

Oprócz tych trzech postaci uświadczymy jeszcze klasycznego przeciwnika Spider-Mana, który w głowie Clasha powoduje jeszcze większy mętlik. Pojawia się również Harry (niegdyś Osborn). Scenarzysta konstruuje jego wypowiedzi nachalnie przypominając, że był Goblinem. Po co to powtarzać co chwile? Wszyscy to wiedzą.

Okładka sugeruje, że Pająk będzie musiał opowiedzieć się po jednej ze stron, a nic takiego nie ma miejsca. Od samego początku nasz bohater wie po której stronie stoi, a autor pokazuje nam to wprost dopiero na sam koniec. Tu jedynie dziwi mnie podejście Spider-Mana, że jest gotów walczyć z innymi herosami o odmiennym spojrzeniu na sprawę. Czy pierwsza wojna domowa niczego go nie nauczyła?

Strona graficzna ma swoje lepsze i gorsze momenty. Styl Foremana wydaje się być niechlujny i niezbyt szczegółowy, jednak wiele kadrów, zwłaszcza z udziałem głównego antagonisty posiada mnóstwo detali. Z dynamiką też nie jest źle. Kolorysta natomiast, widać, że włożył dużo pracy, bo to jego pędzel nadaje rysunkom głębie.

Podsumujmy. Motywem przewodnim jest ucieczka przed przeznaczeniem, które i tak dopada zarówno Spider-Mana jak i Clasha. Czyta się to całkiem fajnie, a cała tytułowa wojna domowa rozegrała się pomiędzy Pająkiem i jego pracownikiem. 4 pajączki będą odpowiednią oceną dla tego tomu.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man


Related Articles

About Author