komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Silver Surfer #14

Silver Surfer #14Numer: Silver Surfer #14
Tytuł: The Surfer and the Spider!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1970
Data wydania: Marzec 1970
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: John Buscema
Tusz: Dan Adkins
Kolory: Dan Adkins
Litery: Sam Rosen
Okładka: John Buscema
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.15
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Silver Surfer ratuje Ziemię przed nadlatującym meteoroidem. Niestety odłamek trafia Surfera w głowę i powoduje jego upadek na Ziemię, gdzie wpada do wody. Tymczasem młody chłopiec imieniem Henry kłóci się z ojcem o komiksy, a gdy wygląda przez okno, widzi Silver Surfera. Ten ciągle jest lekko oszołomiony.

Los sprawia, że w pobliżu znajduje się Spider-Man. Pająk nie zauważa SS, przez co przyczepia się pajęczyną do jego deski. Szybko dochodzi do starcia, które kończy się odlotem Surfera. Henry, wielki fan superbohaterów, znowu zauważa kosmicznego bohatera, po czym idzie na dach, gdzie ten się zatrzymuje. Pojawia się także Spider-Man, po czym następuje druga runda pojedynku superbohaterów. Teraz nawet wojsko przygotowuje się, aby wkroczyć do akcji.

Henry’ego szuka jego ojciec. Tymczasem chłopiec znajduje deskę Surfera. Żołnierze zaczynają strzelać do SS, więc ten wzywa swoją deskę. Henry jest teraz o krok od spadnięcia z szybującej deski. Jednak Surfer naprawia swój błąd i ratuje chłopca, sprowadzając go na ziemię. Widząc jego zachowanie, armia zaprzestaje ostrzału, a Spider-Man zaczyna rozumieć, że postąpił źle, atakując Surfera z powodu jego “inności”.

Recenzja

W latach 60-tych Spider-Man spotkał tak sławne postaci jak Dr. Strange, Daredevil czy Kapitan Ameryka. Przyszedł więc czas na Silver Surfera, którego pierwsze spotkanie ze Spider-Manem miało miejsce w komiksie Silver Surfer #14 z 1970 roku.

Krótkie info: Silver Surfer nazywał się kiedyś Norrin Radd i był młodym astronomem z planety Zenn-La. Zgodził się służyć jako herold Galactusowi, boskiej istocie, aby uratować Zenn-La przed pożarciem przez wiecznie głodnego boga. Galactus dał Norrinowi kosmiczne moce, srebrny wygląd i niesamowitą “deskę surfingową” jako pojazd do poruszania się w przestrzeni. Od tej pory Surfer przemierzał kosmos, szukając nowych planet na pożarcie dla Galactusa, ale po spotkaniu Fantastic Four zdradził swojego pana, który za to skazał go na wygnanie na Ziemię.

Postać Silver Surfera scenarzysta wykorzystał, aby pokazać (w komiksowej konwencji, rzecz jasna) problem nietolerancji. Gdy ktoś jest obcy, nieznany, “inny”, ludzie oddalają się od kogoś takiego, a niekiedy stosują wobec takiej osoby formy agresji. W przeciwieństwie do innych superbohaterów, z którymi Spider-Man walczył wcześniej z powodu nieporozumienia, Silver Surfer zostaje zaatakowany, bo stanowi dla Pająka i armii USA potencjalne zagrożenie z racji swojej “inności” i pochodzenia.

Wystawię jednak 3 pajączki, gdyż zawiodła mnie szata graficzna. Na niektórych kadrach rysunki są dziwnie rozmazane. Czy to wina rysownika, czy tuszownika, czy wydruku, pozostaje pytaniem bez odpowiedzi.

Ocena:

Autor: Rządło (streszczenie), Dawidos (recenzja)

Silver Surfer #14 Silver Surfer #14 Silver Surfer #14


Related Articles

About Author

Dawidos