komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Tales To Astonish #57

Tales To Astonish #57 Numer: Tales To Astonish #57
Tytuł: On The Trail Of The Amazing Spider-Man!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1964
Data wydania: Lipiec 1964
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Dick Ayers
Tusz: Paul Reinman
Kolory: Paul Reinman
Litery: Sam Rosen
Okładka: Jack Kirby
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Henry Pym (Giant-Man) wręcza Janet van Dyne (Wasp) prezent – nową broń “stinger”, która emituje potężne podmuchy sprężonego powietrza. W tym czasie arcywróg Giant-Mana, Egghead, wciela w życie swój złowieszczy plan – wysyła fałszywą wiadomość do mrówek, które przekazują ją Pymowi. Treść wiadomości brzmi: Spider-Man chcę dorwać Giant-Mana. Pym wysyła więc Janet, by odnalazła Spider-Mana, zanim ten przystąpi do walki. Wasp natyka się na Pająka szybującego po mieście i używa przeciwko niemu “stingera”. Z pomocą pajęczego zmysłu Spider-Man zauważa Wasp i łapie ją w pajęczynę. Wtedy na miejscu pojawia się Giant-Man z zamiarem uratowania ukochanej. W tym czasie Egghead kradnie opancerzony samochód przewożący liczne kosztowności, który wraz z wynajętymi ludźmi zabiera do swojej kryjówki. Korzysta przy tym z nieobecności policji zajętej walką Giant-Mana i Wasp ze Spider-Manem. Nieoczekiwanie trójka bohaterów dowiaduje się, że padła ofiarą intrygi Eggheada. W odkryciu jego spisku pomógł kontakt Giant-Mana z mrówkami. Bohaterskie trio dociera do kryjówki Eggheada, gdzie rozprawia się z bandytami i ich szefem. Giant-Man dziękuje Pająkowi za pomoc, jednak Wasp i Spider-Man nie mogą się dalej dogadać. Giant-Man uważa, że wynika to z naturalnej antypatii między “pająkami, a osami”.

Recenzja

Tales to Astonish to nazwa antologii komiksów sci-fiction wydanych przez Marvel Comics. Jej głównymi bohaterami byli Giant-Man i Wasp. Giant-Man, wcześniej znany jako Ant-Man, to Henry Pym, naukowiec, który wynalazł technologię zmieniania wymiaru ciała. Giant-Man wykorzystuje również skonstruowany przez siebie kask za pomocą którego kontaktuje się z owadami. Natomiast Wasp to alter ego Janet van Dyne, ukochanej Pyma, która dzięki formule Giant-Mana uzyskała zdolność kurczenia się do rozmiarów pszczoły i wytwarzania owadzich skrzydzeł. W 57 numerze Tales to Astonish doszło do pierwszego spotkania tej dwójki z najnowszym superbohaterem Marvela, czyli Spider-Manem!

Niestety, zarówno dla autorów jak i czytelników pierwsze spotkanie Giant-Mana i Wasp ze Spider-Manem nie było wielkim wydarzeniem. Powiem więcej, nie jest to nawet wydarzenie, o którym można zbytnio się rozpisywać. Problem tkwi w tym, że przygody Giant-Mana i Wasp nigdy nie były zbyt interesujące. W porównaniu z takimi gwiazdami Marvela jak Daredevil, Hulk czy Spider-Man dwójka tych bohaterów znajdowała się na szarym końcu. Ich sytuacja zmieniła się dopiero, gdy dołączyli oni do najbardziej znanej grupy superbohaterów w uniwersum Marvela – Avengers.

Tales to Astonish #57 jest w niewielkim stopniu team-upem trójki superbohaterów. Wynika to z tego, że przez większość komiksu Spider-Man walczy przeciwko Pymowi i Janet. Taka sytuacja jest skutkiem intrygi wymyślonej przez największego wroga Giant-Mana, Eggheada. Niestety ciężko zachwycać się tym pojedynkiem. To bardziej wzajemne przekomarzanie się i wymienianie między sobą celnych ripost słownych. Nie powiem też, by “genialny plan” Eggheada był szczególnie wybredny. Z racji, że ta historia zajmuje tylko 16 stron, bohaterowie szybko wpadają na trop Eggheada i w przeciągu kilku stron rozprawiają się z kryminalistą.

Należy jednak przyznać, że scenarzysta solidnie zbudował relacje między Spider-Manem, a Wasp. W przyrodzie pająki i pszczoły są naturalnymi wrogami, zatem bohaterowie uosabiający ich moce również nie powinni darzyć się sympatią. Końcowa wymiana zdań między Pająkiem, a Pszczołą to mistrzostwo w wykonaniu Stana Lee. W tamtym okresie nigdy jeszcze nie widziałem tak cynicznego Spider-Mana! Dobra robota scenarzysty na tym polu.

Komiks otrzymuje ode mnie 2 pajączki. Za końcowy dialog Spider-Mana i Wasp dorzucam jeszcze pół pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwsze spotkanie Spider-Mana z Giant-Manem i Wasp.
• Pierwszy team-up Spider-Mana, Giant-Mana i Wasp.
• Na okładce komiksu Jack Kirby nie umieścił charakterystycznego symbolu pająka na tylnej części kostiumu Spider-Mana, zakrywającej jego plecy.

Tales To Astonish #57 Tales To Astonish #57 Tales To Astonish #57


Related Articles

About Author

Dawidos