komiksy: 1910 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Superman vs The Amazing Spider-Man

Superman vs The Amazing Spider-ManNumer: Superman vs The Amazing Spider-Man
Tytuł: The Battle of the Century!
Wydawnictwo: DC Comics/Marvel Comics 1976
Data wydania: Styczeń 1976
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Ross Andru
Tusz: Dick Giordano
Kolory: Jerry Serpe
Litery: Gaspar Saladino
Okładka: Ross Andru, Dick Giordano
Cena: $2.00
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Prologue 1: Superman

Przez Metropolis przechodzi gigantyczny robot, który niszczy wszystko na swojej drodze. Naprzeciw niego staje Superman, który okazuje się być niestety bezradny wobec olbrzyma. Robot dostaje się w pobliże jednego z budynków laboratorium S.T.A.R. skąd kradnie kilka urządzeń z tamtejszego komputera. Superman nie rezygnuje i stara się zatrzymać maszynę. Wbija się w nią z całym impetem, zakopując ją do pasa w ziemi. Głowa robota odłącza się jednak i odlatuje, lecz Człowiek ze Stali rusza za nią w pościg i ją niszczy. W tym samym czasie z brzucha robota wydostaje się Lex Luthor, który ucieka z miejsca zbrodni.

Jakiś czas później Clark Kent wraca do budynku Galaxy, gdzie dowiaduje się, że razem z Lois Lane i Morganem Egdem wybiera się do Nowego Jorku na Informacyjną Konferencję Prasową. Oglądając wiadomości eS domyśla się, jak może odnaleźć miejsce, z którego przybył robot. Idąc śladem zniszczeń dociera do przystani, gdzie pod wodą znajduje ogromne laboratorium. Odkrywa, że za atakiem kryje się Lex Luthor. Kiedy Superman dostaje się do środka, rozpoczyna się pomiędzy nimi walka. ES, mając początkowe problemy z systemami obronnymi laboratorium Lexa, w końcu pokonuje je i łapie złoczyńcę, który zdołał jednak wysłać skradziony sprzęt w swoje sekretne miejsce.

Po odeskortowaniu Luthora do więzienia, Clark od razu udaje się na lotnisko, gdzie jego przyjaciele czekają już na wylot do Nowego Jorku.

Prologue 2: The Amazing Spider-Man

Manhattan. Nowy Jork. Spider-Man przygląda się jak grupka mężczyzn wykrada jakieś przedmioty z muzeum. Uruchamia swój aparat i wkracza do akcji. Rozbraja złodziejaszków bez większych problemów, lecz nagle na polu walki pojawia się Doctor Octopus, który prezentuje przed Pająkiem ogromną mechaniczną i latającą ośmiornicę. Spidey nie ma zamiaru pozwolić mu się wymknąć, lecz daje się zaskoczyć i zostaje powalony na ziemię. Kiedy odzyskuje przytomność przybyłe na miejsce przestępstwa jednostki policyjne próbują go aresztować, lecz Spider-Man wymyka im się i ucieka. Po drodze kończą mu się wyrzutnie jego pajęczyny.

W budynku Daily Bugle, Jonah Jameson jest wściekły na Parkera, że ten nie przyniósł mu żadnego dobrego zdjęcia od kilku tygodni. Peter pokazuje mu film z akcji Spider-Man vs Doc Ock. Jameson zadowolony z niego każe mu się wygodnie rozłożyć na kanapie, a sam mówi do jednego ze swoich pracowników, aby wybrał najlepsze zdjęcie i zamieścił je na pierwszej stronie wieczornego wydania. Kiedy okazuje się, że wszystkie zdjęcie są beznadziejne, redaktor naczelny wścieka się i wygania Parkera z budynku. Ten rozczarowany opuszcza go w towarzystwie Mary Jane. Jego pajęczy zmysł informuje go o niebezpieczeństwie. Na niebie dostrzega sterowiec. Przeprasza MJ i znika ze sceny, by chwilę później pojawić się jako Spidey na dachu jednego z wieżowców. Tam rzuca się na sterowiec i odkrywa, że to przykrywka dla latającej ośmiornicy Doctora Octopusa. Ten jest zaskoczony nagłą obecnością Pająka. Rozpoczyna się pomiędzy nimi druga runda, którą tym razem wygrywa Spider-Man. Sterowiec spada na Central Park, gdzie policja aresztuje Doc Ocka.

Prologue 3: Lex Luthor And Doctor Octopus

Lex Luthor zostaje przetransportowany do tymczasowego więzienia w Nowym Meksyku, gdzie będzie oczekiwał na swój proces. Ku jego zaskoczeniu w tym samym więzieniu znajduje się Doktor Otto Octavius. Każda cela jest bardzo dobrze monitorowana, więc szanse na jakąkolwiek ucieczkę są nikłe. Lex, mijając jednak celę Doc Ocka, pyta się go, czy nie zechce przyłączyć się do niego i stworzyć mały tandem. Kiedy Luthor zostaje umieszczony w swojej celi zrywa sobie sztuczną skórę z ręki, gdzie ukrytych miał kilka małych, elektronicznych gadżetów. Podłącza jeden do kamery i nagle w całym budynku rozbrzmiewa bardzo dziwny dźwięk, który paraliżuje strażników. Doctor Octopus, widząc, co się dzieje używa swoich ramion, aby wydostać z celi siebie i Lexa. Razem uciekają z więzienia.

Chapter 1: A Duel Of Titans

Peter Parker i MJ pojawiają się na specjalnej wystawie zorganizowanej przez NASA, na której wystawiono cały, stary sprzęt, jaki NASA używała wiele lat temu. Na tym samym pokazie pojawiąją się również Lois Lane i Clark Kent. Jonah Jameson, widząc Petera rozpoczyna z nim rozmowę, w której pokazuje jak bardzo nienawidzi młodego fotografa. Peter odwzajemnia te uczucia, mówiąc kilka ostrych słów swojemu pracodawcy. W porę wkracza MJ, która zabiera swojego przyjaciela ze sobą, żeby uniknąć zbliżającej się burzy. W tym samym czasie Clark podsłuchuje przypadkowo plany Morgana Egde’a odnośnie zastąpienia go kimś sławniejszym na zbliżającym się konwencie w Metropolis. Lois, słysząc to jest zbulwersowana, lecz jeszcze bardziej zaskakuje ją obojętne zachowanie jej kolegi Kenta, który w ogóle nie próbuje się bronić. Wściekła odchodzi na bok. Próbując zrobić kilka notatek z wystawy postanawia wspiąć się na rusztowanie, aby mieć lepszy widok. Niestety noga jej się ześlizguje, lecz w ostatniej chwili przed upadkiem łapie ją Peter Parker. Oboje się poznają, a Pete przedstawia Lois swoją koleżankę MJ. Nagle z sufitu sfruwa Superman, który dwoma promieniami ze swoich oczu trafia w Lois i MJ, które momentalnie znikają, po czym Człowiek ze Stali odlatuje. Parker, widząc to nie wie, co zrobić. Podobnie zachowuje się Clark Kent, który nie móże uwierzyć w to, co przed chwilą zobaczył. Parker natychmiast rusza na dach, by po chwili pojawić się jako Spider-Man. Nagle jego pajęczy zmysł ostrzega go przed niebezpieczeństwem. Okazuje się, że Superman jest tuż nad nim i szykuje się do ataku.

Chapter 2: When Heroes Clash!

Kiedy Spider-Man rozwija swoją sieć i zaczyna szybować między budynkami na jego drodze staje Superman. Wszystkiemu przyglądają się Lex Luthor w przebraniu Supermana i Doc Ock. To oni stali za porwaniem MJ i Lois i cieszą się z faktu, że skłócili ze sobą swoich najgorszych wrogów. Lex, używając specjalnego promienia, trafia w Spider-Mana, podarowując mu na kilka chwil radiację Czerwonego Słońca. Spidey, widząc, że eS cały czas siedzi mi na ogonie zadaje pierwszy cios, który odrzuca Człowieka ze Stali na kilkanaście metrów. Sytuacja ta bardzo zaskakuje jednego i drugiego herosa. Spider-Man nie zamierza jednak przerwać ataku dopóki eS nie powie mu, co zrobił z MJ. Superman stara się mu wyjaśnić, że powinni najpierw porozmawiać, lecz Spidey nie słucha, tylko atakuje. Nagle jego siła zaczyna wracać do normy i jego ciosy nie robią już takiego wrażenia na Kryptończyku. eS w rewanżu zadaje mu lekki cios, który wyrzuca go daleko przed siebie. Pająk jest jednak uparty i ponownie przystępuje do ataku, lecz jego ciosy teraz nie robią już żadnej krzywdy Supermanowi, który przerywa walkę i stwierdza, że ktoś ich specjalnie wrobił w ten pojedynek. Po kilku minutach, kiedy oboje wyjaśniają sobie wszystko, dochodzą do porozumienia, że znajdą tych, którzy odpowiadają za porwanie ich przyjaciółek.

Chapter 3: The Call Of Battle!

Superman i Spider-Man, współpracując ze sobą, docierają do starego, opuszczonego magazynu niedaleko stacji kolejowej. Oboje podejrzewają, że właśnie tam mogą ukrywać się ich tajemniczy przeciwnicy. Spidey dostaje się do budynku, lecz trafia na kilkanaście pułapek, które zmuszają go do gimnastyki. Kiedy wreszcie się przez nie przedostaje trafia do pokoju, gdzie siedzi Doctor Octopus i Lex Luthor. Z drugiej strony pomieszczenia wchodzi Superman. Obaj przestępcy zapewniają ich, że ich przyjaciółkom nic nie jest. Kiedy Spider-Man rzuca się na nich, ci znikają. Były to tylko hologramy. Dzięki komputerowi, jaki tam znaleźli dowiadują się, że Luthor i Octavius mogą ukrywać się w Afryce, niedaleko szczytu Kilimandżaro. Oboje się tam udają i natrafiają na plemię, które udziela im pomocy. Jeden z członków plemienia wskazuje mu ukryte przejście w górze i opowiada, że od kiedy jeden z ludzi z jego plemienia zaginął w tych rejonach, on i jego przyjaciele tu nie przychodzą. Nagle za nimi pojawia się zaginiony mężczyzna. Jest on niezwykle silny i bohaterowie radzą sobie z nim dopiero, kiedy współpracują w walce. Następnie wchodzą do ciemnego korytarza, który pojawia się za ogromnymi, kamiennymi wrotami.

Chapter 4: The Doomsday Decision

Człowiek ze Stali i Człowiek-Pająk dostają się do dziwnego centrum lotów kosmicznych. Oboje odkrywają, że jest ono opuszczone. Superman domyśla się, gdzie mógł się udać Luthor i Octavius. Tymczasem w jednym z nowojorskich barów spotykają się Morgan Edge i Jonah Jameson. Oboje nie mają najlepszych nastrojów, a powodem tego, jest fakt, że dwójka ich najlepszych pracowników, czyli Clark Kent i Peter Parker gdzieś zniknęli i nie ma, kto przeprowadzić reportażu, ani zrobić zdjęć z wystrzelenia nowej satelity NASA na orbitę okołoziemską. W tym samym czasie Luthor i Doc Ock przybywają na starą, opuszczoną satelitę, która kiedyś należała do Injustice Gang. Znajdują się tam również uwięzione Lois i Mary Jane. Luthor zdradza swój plan Octopusowi, którym jest przejęcie nowej satelity NASA, która tak naprawdę jest potężną bronią. Dzięki kości elektronicznej ukradzionej przed kilku dniami ze S.T.A.R. Labs, Lex przejmuje kontrolę nad satelitą i używa jej potężnego lasera, strzelając w Ocean Atlantycki. Wszystko to widzą Superman i Spider-Man, którzy właśnie dostali się w pobliże satelity. Niestety pole ochronne nie pozwala im interweniować i oboje ogłuszeni tracą przytomność. Odzyskują ją w bazie Luthora na satelicie. Ten opowiada im, że niszczy ziemię. Ogromne tsunami i trzęsienia ziemi, a także huragany zabiją wszystkich na Ziemi. Superman i Spidey, nie chcą do tego dopuścić, ruszają do ataku. Luthor wyłącza grawitację w pomieszczeniu i Człowiek-Pająk jest bezradny. Luthor zadaje mu kilka ciosów. Superman zajęty jest walką z Doktorem Octopusem. Kiedy bohaterowie sobie nie radzą widzą, że nie ma sensu zgrywać kowboja i postanawiają połączyć siły. Udaje im się obezwładnić swoich przeciwników, lecz eS dostrzega, że do wschodniego wybrzeża zbliża się potężna fala, która może zalać wschodnią część USA. Zostawia Spider-Mana samego i rusza na Ziemię. Spider-Man widząc, że Luthor jest szaleńcem przekonuje Doc Ocka, aby ten coś zrobił, bo inaczej Ziemia zostanie zniszczona. Octavius nie zgadza się na pomysł Luthora i dzięki swoim mackom niszczy główny komputer. Superman, lecąc wzdłuż fali, wytwarza barierę dźwiękową, o którą potężna woda rozbija się. Kilka minut później super-team rozbija dwójkę przestępców i ratuje dwie zakładniczki. Każdy z herosów zabiera swojego nemezis do więzienia. Po wszystkim Spider-Man żegna się z Supermanem i liczy, że jeszcze kiedyś się spotkają. Człowiek ze Stali dziękuje mu za pomoc i potwierdza jego słowa.

Epilogue

Dwadzieścia parę minut później Clark Kent i Peter Parker dołączają do stolika w restauracji, gdzie siedzą już MJ, Lois Lane, Morgan Edge i Jonah Jameson. Kent przynosi taśmę ze startu satelity, który zarejestrował automatyczną kamerą, a Peter ma ze sobą film ze zdjęciami Supermana i Spider-Mana. Obaj pracodawcy się zadowoleni z nich. Wieczorem Peter i MJ wychodzą na spacer wraz z Clarkiem i Lois.

Recenzja

Komiksy spod znaku Team-Up zawsze są interesujące, ponieważ z reguły pokazują wspólny obraz z dwóch różnych światów. Z reguły stają naprzeciw siebie lub u swojego boku dwie lub więcej kultowych postaci ze swoich Uniwersów. Superman vs. The Amazing Spider-Man jest bardzo dobrym przykładem tego, czym jest kwintesencja Team-Upów. Połączenie dwóch różnych światów w przypadku tej historii udało się znakomicie.

Oto Superman, Legenda DC Comics i Spider-Man, Legenda Marvela łączą swoje siły w walce ze swoimi największymi nemezis – Lexem Luthorem i Doctorem Octopusem, którzy również rozpoczynają współpracę. Chociaż komiks ma ponad 30 lat (!!!) czyta się, go znakomicie, a przeglądając poszczególne kadry do głowy wracają wspomnienia z kultowych seriali animowanych o tych postaciach z lat 60-tych; i 70-tych.

Komiks jest długi (prawie 90 stron), lecz absolutnie się nie ciągnie i czyta się go rewelacyjnie. Chociaż historia jest bardzo przewidywalna i prosta w swoich rozwiązaniach, może zadowolić każdego, kto sięgnie po tą pozycję. W końcu nie, co dzień trafia się duet Superman/Spider-Man. To właśnie, dlatego warto go przeczytać, bo jak wiemy eS i Spidey to dwa zupełnie różne charaktery. Jeden rozsądny i przygotowany na każdą ewentualność. Drugi zawsze, w gorącej wodzie kąpany i dowcipny. Taka mieszanka jest wręcz wybuchowa.

Rozczarować może trochę rozwiązanie finałowe twórców. Luthor szykuje, coś wielkiego, a tu nagle okazuje się, że tym czymś jest zniszczenie Ziemi za pomocą potężnej broni umieszczonej na satelicie NASA. Można było to przewidzieć. Sam natomiast nie przywidziałem, że to właśnie Doc Ock będzie tym, który uratuje Niebieską Planetę. Nie znam się za bardzo na łotrach z Uniwersów Spider-Mana, lecz po tym, co twórcy komiksu przedstawili nam w tej historii wyraźnie wynika, że Octavius swoim szaleństwem jest niczym w porównaniu do tego, co napędza Lexa.

Urzekły mnie również rysunki. W czasach, kiedy komiks powstawał większość bohaterów na kartkach komiksu wyglądała bardzo nieproporcjonalnie i nie raz taki komiks odstraszał mnie od przeczytania. Tutaj to zupełnie, co innego. Każdy kadr jest narysowany niezwykle starannie i dokładnie. Wyraźnie widać, że rysownik Ross Andru przyłożył się do swojej pracy.

Reasumując, Superman vs. The Amazing Spider-Man, to bardzo dobry komiks z szybką i wartką akcją, ciekawym pomysłem i bardzo dobrym wykonaniem. Nie ma niepotrzebnego nudzenia i wstrzymywania tempa. Jest to czysta rozrywka i początek naprawdę wspaniałej przyjaźni między Człowiekiem ze Stali i Człowiekiem-Pająkiem, który w przyszłości zaowocuje jeszcze niejednym dobrym tytułem. Ocena: 5,5/6.

Ocena:

Autor: LukeSpidey

Superman vs The Amazing Spider-Man Superman vs The Amazing Spider-Man Superman vs The Amazing Spider-Man

Superman vs The Amazing Spider-Man Superman vs The Amazing Spider-Man Superman vs The Amazing Spider-Man


Related Articles

About Author

Majk