komiksy: 1385 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1

Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1Numer: Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1
Tytuł: The Hanging Judge, Part 1
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Marzec 2020
Scenariusz: Mat Johnson
Rysunki: Mack Chater, Francesco Mobili
Tusz: Mack Chater, Francesco Mobili, Scott Hanna
Kolory: Dono Sánchez-Almara & Photobunker
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley & Morry Hollowell
Redaktor: Kathleen Wisneski
Redaktor wykonawczy: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C. B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Robbie Robertson przemierza w milczeniu redakcję “Daily Bugle” i wchodzi do swego gabinetu, gdzie czekają na niego Peter Parker (przyjęty znów na fotografa), Ben Urich, Glory Grant i Kat Farrell, zespół, który w czasach digitalizacji ma pomóc utrzymać gazetę na najwyższym poziomie. W cztery oczy redaktor naczelny prosi Bena, by został mentorem nowej pracowniczki – jego siostrzenicy, Chloe Robertson.

Restauracja. W rozmowie z Benem 23-letnia Chloe wyjaśnia, że jest specjalistką od dziennikarstwa w social media. Prosi reportera, by podał jej jakieś tematy z miasta na newsa. Kiedy Ben wspomina o zaśmiecającej dzielnicę pajęczej sieci Spider-Mana, dziewczyna postanawia zrobić z tego materiał i wychodzi. Urich udaje się zaś na uniwersytet Empire State, aby zająć się sprawą zaginionego profesora Camerona Cole’a. Dziekan Tuttle opowiada, że wraz z zagranicznym naukowcem zniknęła też cała klasa chemiczna. Okazuje się, że nieobecny jest też Bill Doner, profesor, który wpadł na pomysł zaproszenia Cole’a na uczelnię.

Central Park. Spider-Man bada tajemnicę stawu, w którym giną ptaki. Gdy pobiera próbkę, jedna z kaczek pada martwa. Dochodzi do wniosku, że coś trującego znalazło się w wodzie. Postanawia poprosić o pomoc Koi Boi’a, by ten wykorzystał swój dar do komunikacji z rybami. Po “rozmowie” ze zmutowaną rybą ze stawu przyjaciel Squirrel Girl wskazuje Spider-Manowi źródło zanieczyszczenia.

Rozmawiając przez telefon z Robertsonem na temat pierwszego zadania dla jego siostrzenicy, Ben Urich dociera do mieszkania profesora Donera, z którego dobiega głośne miauczenie kotów. Kiedy otwiera drzwi, dochodzi do eksplozji. Reporter “Daily Bugle” cudem uchodzi z życiem. Na miejsce przybywa Robbie i wypytuje siedzącego w karetce dziennikarza śledczego o całą historię.

Meatpacking District. Chloe dociera na osiedle, którego lokatorzy narzekają na rozpięte między blokami nierozpuszczalne pajęcze sieci. Zaglądając do zaułka, zastaje widok, który sprawia, że przerażona dzwoni do rozmawiającego z Urichem wujka. Okazuje się, że znalazła w pajęczej sieci zwłoki mężczyzny.

Recenzja

Kawał historii życia Spider-Mana to jego praca dla Daily Bugle, a związane z tym miejscem osoby takie jak John Jonah Jameson, Joseph “Robbie” Robertson czy Elizabeth “Betty” Brant to jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci w jego drugoplanowej obsadzie. Redakcji topowej nowojorskiej gazety wydawnictwo Marvel Comics postanowiło poświęcić kolejną miniserię z obowiązkowym występem Spider-Mana i niezwykle tajemniczą sprawą do rozwikłania przez dociekliwych dziennikarzy.

Tak naprawdę od punktu wyjścia fabuły – zebrania w gabinecie Robertsona, który zaprosił na nie pracowników tworzących elitę “Daily Bugle” – akcja komiksu rozdziela się na trzy wątki. Ben Urich bada tajemnicę zaginięcia profesorów z Empire State University, Peter Parker zajmuje się historią zatrutego stawu, a spokrewniona z szefem gazety Chloe Robertson (nowa postać w uniwersum!) natyka się na przerażające znalezisko, podążając za pajęczymi sieciami. Zapewne te trzy sprawy/śledztwa coś łączy.

Skąd to przypuszczenie? Zaginieni naukowcy, nieobecna klasa chemiczna, zatruta woda, nierozpuszczalne sieci, bomba w mieszkaniu i zwłoki w pajęczynie – te puzzle wydają się tworzyć jedną układankę. Do pomysłu na historię kryminalną trudno się przyczepić, a może być jeszcze lepiej, zwłaszcza że w zapowiedziach numerów tej miniserii wydawca sugerował, że przewodnia intryga ma dotyczyć sekretu z przeszłości łączącej Spider-Mana i Kingpina. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Pierwszy numer 5-częściowego cyklu o reporterach “Daily Bugle” nie pozostawia wątpliwości, że Spider-Man będzie grał w tej historii pierwsze skrzypce. Co istotne, scenarzysta Mat Johnson wyciąga go częściowo z bezrobocia, sprawiając, że Peter Parker wraca do pracy fotografa, przynajmniej jako wolny strzelec. Byłyby 4,5 pajączki, ale za mocno nierówne rysunki z końcowej oceny znika połóweczka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1 Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1 Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1

Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1 Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1 Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1

Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1 Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1 Amazing Spider-Man: Daily Bugle #1


Related Articles

About Author

Dawidos