komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Geddon #3

Spider-Geddon #3Numer: Spider-Geddon #3
Tytuł: Spider-Geddon, Part 3
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Styczeń 2019
Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Carlo Barberi & Todd Nauck
Tusz: José Marzan Jr. & Todd Nauck
Kolory: David Curiel
Litery: VC’s Travis Lanham
Okładka: Jorge Molina
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Earth-51778. Superior Spider-Man i Spider-Man z Earth-1048 przybywają na pustkowie, aby zwerbować do swojej armii Spider-Mana (Takuya Yamashiro). Sterujący Leopardonem pilot walczy właśnie z olbrzymim stworem. Przybysze teleportują się do wnętrza robota. Otto radzi Yamashiro użyć Sword Vigor. Zgodnie z poleceniem Leopardon dobywa miecza i uśmierca nim potwora. Takuya zgadza się przystąpić do wojny po stronie Superior Spider-Mana, który dąży do zgładzenia Inheritors.

Earth-50101. Bombaj. Spider-Man (Miles Morales) z Earth-616 pomaga Spider-Manowi India w pojmaniu szajki złodziei i namawia go do walki po stronie frakcji Spider-Army, która chce pokonać Inheritors bez rozlewu krwi. Pavitr Prabhakar korzysta z zaproszenia i obaj teleportują się do kryjówki grupy, do której należą też Spider-Ham, Spider-Man i Spinneret z Earth-18119, Spider-Ben i Spider-Man (Petey) z Earth-91918, SP//dr (Peni Parker) i Silk. W czasie, gdy Spider-Man z Earth-616 walczy z Morlunem (Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #311313), a May, Anya i Annie w ramach misji szukają słabych punktów Inheritors (Spider-Girls), sojusz postanawia przypuścić atak na kryjówkę łowców, którzy nie skonstruowali jeszcze zbiorników klonujących, i powiadomić o tym planie grupę Superior Spider-Mana.

Earth-616, pokład Leopardona. Octavius mówi swojej grupie, do której należą Spider-Man z Earth-1048, Takuya Yamashiro, Spiders-Man z Earth-11580, Octavia Otto, Spider-Punk, Web-Slinger (Ponderosa Parker) z Earth-3191 i Spider-Man (Norman Osborn) z Earth-44145 o planie zabicia Inheritors i misji przejęcia kryształu Solusa, jaką zlecił ekipie Kaine’a (Spider-Force). Z ukrycia wychodzi Scarlet Spider (Ben Reilly), który chce dołączyć do zespołu. Otto protestuje, ale Octavia i Spider-Punk przekonują go do zmiany zdania argumentem o wiedzy Bena o technologii klonującej Inheritors. Z Ockiem kontaktuje się Miles, informując o ataku na ośrodek New U w Transamerica Pyramid, gdzie rezydują odbudowujący sprzęt Inheritors. Otto odmawia udziału w jego zdaniem samobójczej akcji.

New U. Jennix, Brix, Bora i Daemos przypatrują się wyhodowanemu ciału ojca, Solusa, które bez kryształu, jaki usiłuje zdobyć Verna, jest na razie pustą skorupą. Jennix uspokaja niecierpliwe rodzeństwo, mówiąc, że musi zrobić zapasy ciał przed wznowieniem łowów, z czym ma jednak kłopot. Szpiegujący ich Spider-Ham donosi o wszystkim grupie Milesa, który planuje wysadzenie budynku zdalnym detonatorem tuż przed skokiem w portal. Ekipa zostaje jednak wykryta przez Inheritors. Kiedy Brix niszczy detonator, Miles rozkazuje Peni odpalić bombę z panelu kontrolnego robota SP//dr, co zabije ich wszystkich.

Samobójczy plan bierze w łeb, gdy na odsiecz przybywa oddział armii Superior Spider-Mana na czele ze Spider-Punkiem i Leopardonem. W międzyczasie korzystający z zamieszania Otto, Octavia, Reilly i Osborn dezaktywują sprzęt Inheritors. Kiedy Otto skanuje ciało Solusa, plany krzyżują mu Bora i Brix. Wszystkie Pająki ewakuują się na pokład Leopardona. Robot odlatuje, strącając atakujących go Inheritors. Miles zaciekawia Octaviusa informacją o problemie Jennixa z klonowaniem przy użyciu technologii New U. Osborn zabiera Spiders-Mans, wojownika, którego ciało tworzą tysiące pająków, na rozmowę w cztery oczy. Wyjawia mu, że planuje uwięzić Inheritors w Earth-616, i poświęcić ten świat, aby uratować resztę.

Recenzja

Pod względem akcji trzeci rozdział Spider-Geddon jest niejako powtórką wydarzeń z drugiej części miniserii. Inheritors śpieszą się z wyhodowaniem zapasowych ciał, aby zyskać nieśmiertelność i móc pozwolić sobie na komfortowe łowy, a siły Spider-Army usiłują ich powstrzymać, zanim do tego dojdzie. Różnica polega na tym, że pajęcza ferajna to teraz dwa ideologiczne obozy, które choć walczą u swego boku, działają za swoimi plecami. Od tych waśni ważniejsze jest jednak to, co dzieje się na obrzeżach całej historii.

Na początku będzie o końcu, czyli o finale, który uświadamia, że najgorszy czarny charakter może tak naprawdę kryć się wśród tych dobrych. Z jednej strony ta rewelacja gmatwa i tak już trudne relacje w szeregach Spider-Army, z drugiej może podkręcić dramaturgię tego konfliktu, który póki co ogląda się nieźle, ale nie z wypiekami na twarzy. Z tego wątku płynie też morał, że jeśli werbuje się radykałów, to trzeba liczyć się z ewentualnością, że sytuacja wymknie się spod kontroli.

Dalej w głównym nurcie historii nie ma oryginalnego Spider-Mana, który wciąż zajęty jest pojedynkiem z Morlunem, działając z dala od najważniejszego frontu wojny. Pierwsze skrzypce grają więc Miles Morales i Otto Octavius. Duża rola tego pierwszego podkreśla, jak bardzo crossover wpisuje się w kampanię promocyjną filmu Spider-Man: Into the Spider-Verse, którego protagonistą jest właśnie młody superbohater z Brooklynu. Tymczasem na scenie pojawiają się kolejne kultowe Pająki: grupa Moralesa powiększa się o m.in. Spider-Mana i Spinneret z The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows (oby nie zginęli) i Silk, a ekipa Octaviusa o Supaidamana i oryginalnego Scarlet Spidera.

Do mocnych scen tego komiksu można na pewno zaliczyć tę, gdy Miles wydaje rozkaz odpalenia bomby, nawet wtedy, gdy oznacza to wyrok śmierci na wszystkich obecnych. Odważnie, ale też nielogicznie, gdyż nie wiadomo, jak ta cała akcja z detonatorem w każdym wariancie ma się do deklaracji o niezabijaniu wrogów. Swoją drogą, zastanawiające, że choć crossover zatytułowano Spider-Geddon, to trup wcale nie ściele się gęsto na stronach komiksów z jego logo. Jeszcze, bo niewykluczone, że prawdziwy pogrom twórcy zostawili na sam koniec, kiedy dojdzie do powrotu Solusa, straszliwego przywódcy i ojca Inheritors.

Ocena:

Autor: Dawidos

Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3

Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3

Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3

Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3 Spider-Geddon #3


Related Articles

About Author

Dawidos